21. Yüzyılın Yenilikçi Okullarından 8 İlham Verici Örnek

Bir dönemi kavramak ve değerlendirmek için o dönemin mimarisini incelemek bize çok şey anlatır. Aynı şekilde, bir dönemin eğitim sisteminin nasıl olduğunu merak ediyor ve araştırmalar yapıyorsak o dönemin okul mimarilerini incelemek, dönemi daha bütüncül okumamızı sağlar. Geçmişteki eğitim sisteminin hem öğretim stili hem de okul mimarisi açısından mevcut sistemden farklı olduğunu görürüz. Yirminci yüzyıl eğitim modeli “kapsamlı, esnek ve çok yönlü eğitim anlayışından uzak, mekansal açıdan hapishane modelli” bir eğitimdir.

Ancak günümüzde sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelerin daha küresel bir toplum yarattığı, bilginin ve öğrenmenin daha ulaşılabilir hale geldiği bir zamanda bulunmaktayız. Bu radikal değişim, içinde yaşadığımız toplumları dönüştürerek, mevcut eğitim modelinin katı ve tek yönlü bir öğretimi terk etmesini sağlamıştır. Bazı okullar geleneksel öğretimin kalıplarını kırmakla kalmamış, modern paradigmaları keşfederek ve eğitim alanlarının tasarımı içinde yeni olanaklara yer açarak güncel eğitim standartları oluşturmuştur.

Mimarlık ve eğitim modelleri çoğunlukla bir toplumun ideolojisini yansıtıyorsa, o halde  21. yüzyılın okulu nasıl tanımlanabilir?

Dünyanın farklı yerlerinde, daha fazla adım atmaya ve eğitimin geleceğine doğru ilerlemeye karar veren birçok öncü okul vardır. Bu öncü okullar, tüm öğrencilerin kökenleri veya durumlarına bakılmaksızın, en iyisini yapabileceklerini ileri sürmektedir. Bu yazıda size 21. yüzyılın yenilikçi eğitim tasarımlarını kökten değiştiren birkaç yenilikçi okuldan bahsedeceğiz.

Ørestad Gymnasium / 3XN Copenhagen, Denmark

Bu okul, Danimarka’daki ortaokul eğitiminde yeni bir vizyon geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Tasarım, ister küçük gruplar halinde isterse bire bir olsun, çeşitli öğretim stilleri aracılığıyla sunulan yansıtıcı ve ortak çalışmaya dayalı öğrenmeyi teşvik etmektedir.

Bu amaca uygun olarak, mimarlar merkezi bir merdiven etrafında organize edilen açık plan bir bina önermişlerdir. Yapının bu iç mekandaki açık tasarımı öğretmenleri öğretim yöntemlerini yenilemeye teşvik etmektedir.

Ecopolis Plaza / Ecosistema Urbano Madrid, Spain

Bu proje Madrid’in ulaşım altyapıları ve endüstrileriyle çevrili bir alanında geliştirilmiştir. Tasarımın temel amacı sürdürülebilirlik kavramını günlük hayata entegre etmek ve alanın kentsel ekosistemini iyileştirmektir.

Okulun tasarımı, mahalle sakinleri için erişilebilir bir kamusal alan oluşturur. Eğitim programı, çocukları sorumlu birer yetişkin olarak büyütmek için yaşadıkları çevrenin farkında olmalarını sağlayan bir program içermektedir.

Hakusui Nursery School / Yamazaki Kentaro Design Workshop Chiba/Japan

Bu okulun tasarımı, yerleştiği alanın yapısı göz önünde bulundurularak, doğayla çevrili olması ve aynı zamanda çocuklar için eğlenceli bir alan yaratması amacıyla tasarlanmıştır.

Okulun tamamı çocuklar için geniş bir alan, onların dünyalarında “büyük bir ev” olarak planlanmıştır. Eğimli topoğrafyaya yerleşmesi nedeniyle iç mekan büyük bir merdiven gibi algılanmaktadır ve bu da aslında farklı yaşlardaki çocukların ve farklı öğrenme adımlarının birbirleriyle etkileşime girmesine izin verir.

Kwel Ka Baung School / a.gor.a Architect Mae Sot,Thailand

Tayland ve Myanmar arasındaki sınırda yer alan bu okulun ana hedefi, sivil çatışmalardan dolayı yerinden edilmiş ailelerin çocuklarına eğitim sağlamaktır. Proje, okul binası yapımı sürecinde toplumu projeyle ilişkilendirecek şekilde tasarlanmıştır. Projede çalışmak için Kayin eyaletinden (Myanmar) gelen işçilerin yeteneklerini geliştirmeleri ve kerpiç inşaat sistemini öğrenmeleri hedeflenmiştir.

Vittra Telefonplan / Rosan Bosch Stockholm, Sweden

Stockholm’deki Vittra okulunun öğretim ilkeleri temel olarak öğrenciler için ufuk açan öğrenme ortamları yaratmaya dayanmaktadır. Okulun sınıfları veya duvarları yoktur. Bunun yerine dijitalleştirilmiş bir öğretim yaklaşımına dayanan ve farklı öğrenme türlerinin gelişmesine olanak tanıyan esnek laboratuvarlar oluşturmak için ayırıcı paneller kullanılmıştır.

Farming Kindergarten / Vo Trong Nghia Architects Dong Nai, Vietnam

Bu anaokulu Vietnam’daki bir ayakkabı fabrikasında çalışanların çocukları için tasarlanmıştır. Bu da yapı bütçesinin çok büyük olmadığı anlamına geliyor. Binanın yüksek kaliteli tasarımı ile çocukların doğa ile deney yapabilecekleri ve tarımın önemini öğrenebilecekleri yeşil bir alana sahip olmaları sağlanmıştır.

Pies Descalzos School / Giancarlo Mazzanti Cartagena, Colombia

Kolombiya’nın Cartagena şehrinde bulunan Colegio Pies Descalzos veya Barefoot School, toplum için yaşam koşullarını iyileştiren ve çevre sakinlerine kişisel ve toplumsal gelişim için yeni alternatifler sunan değişimin itici gücü olmuştur. Mimari proje bölgenin kentsel dönüşümüne yol açmış ve şehrin gurur kaynağı haline gelmiştir. Proje bir okuldan daha fazlasıdır. Mahalle etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği kütüphaneler, sınıflar ve spor alanları gibi yeni tesisler ve topluluk merkezleri içermektedir.

Family Box / SAKO Architects Beijing, China

Proje çocukların merakını teşvik eden eğlenceli bir atmosfer yaratmak için tasarlanmıştır. İç mekan, okulun farklı oda ve sınıfları haline gelen, farklı boyut ve şekillerde silindirlerden oluşmaktadır. Merkez, öğrencilerin çeşitli etkinliklere katılabilecekleri ve hayal güçlerini zenginleştirebilecekleri neşeli bir eğitim ortamı sunmaktadır.

Bu okullar, diğerlerinin yanı sıra, örnek projeler olarak hareket ederler ve kendi toplumlarının yerel gerçekleri kadar küresel gerçekliğe de dikkat eden yenilikçi bir eğitim sistemi barındırırlar. Buradaki öğrencilerin her biri 21. yüzyılın dünyasını keşfetmeyi ve dönüştürmeyi, kimliklerini anlatmayı, yaşamayı öğrenir.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir cevap yazın