6.Mektepp Buluşması | Eğitimde Yaratıcılık

Bu dönemin son Mektepp buluşmasını 26 Mayıs’ta, Impact Hub’da gerçekleştirdik. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Esra Kanlı ve Hayal Gücü Merkezi komünitesinden Emine Durmuş’u ağırladığımız bu etkinlikte oldukça verimli ve keyifli bir gün geçirdik.

Buluşmanın seminer bölümünde Dr. Esra Kanlı sunumuna “Yaratıcılığın Tanımları” ile başladı ve matematikten, fiziğe farklı disiplinlerden yaratıcı düşünme örnekleri verdi. Daha sonra toplumda yaratıcılık hakkında yanlış bilinenler üzerine konuşma ve yaratıcılık konusundaki soru işaretlerini giderme fırsatı bulduk. Esra hoca devamında öğretmenlerin sınıflarındaki yaratıcı öğrenciler hakkında fikir sahibi olmaları adına yaratıcı bireylerin özelliklerinden bahsetti ve temel anlamda öğretmene düşen görevler hakkında konuştu.

Seminerin ardından verilen ufak ara sonrasında Hayal Gücü Merkezi komünitesinden Emine öğretmen ile Sor-Keşfet-Üret workshop’u başladı. Katılımcıların aktif rol aldığı bu etkinlikte çocuğun ve sınıfın, kendi öğrenme içeriğini, müfredatını ve “Soru Merak Haritası”nı nasıl çıkarabileceğimizi ve bu harita yardımı ile nasıl eğitim içeriği oluşturabileceğimizi deneyimledik. Hayal Gücü Merkezi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için www.hayalgucumerkezi.com sitesine göz atabilirsiniz.

Buluşmanın sonuna geldiğimizde ise önümüzdeki Mektepp Buluşmaları’nın nasıl şekilleneceği konusunda hep birlikte düşünebileceğimiz değerlendirme çemberimizi oluşturduk. Yeni konular, yeni konuşmacılar hakkında güzel fikirler ortaya çıktı. Yeni dönem buluşmaları için aldığımız geribildirimler ışığında çalışmalara şimdiden başladık.

Bir sonraki buluşma Ağustos ayında gerçekleşecek. Konu, konuk, tarih, saat ve mekan bilgilerini sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız, takipte kalın!

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın