Apple’dan Eğitim Atağı

Dün akşam saatlerinde Apple, Chicago’da eğitim odaklı bir etkinlik gerçekleştirdi. Yoğunluklu olarak öğretmenlere ve öğrencilere hitap eden bu etkinlikte bir yandan yeni ürünler tanıtılırken bir yandan da dikkat çeken yeni uygulamalar tanıtıldı.

Apple’ın çizim kalemi Apple Pencil, eskiden sadece iPad Pro’lar tarafından destekleniyordu. Ancak iPad Pro’ların fiyatları normal iPad’lerle kıyaslandığında bir hayli yüksek olduğu için, çok büyük bir kitle bu teknolojiden mahrum kalıyordu. Bu etkinlikte tanıtılan yeni iPad’lerde ise Apple Pencil desteği bulunuyor. Aynı zamanda Logitech ve Apple’ın ortak geliştirdiği ve Apple Pencil’in yarı fiyatına satılan Crayon isimli iPad kalemi de dünkü etkinlikte tanıtılan ürünlerden bir tanesiydi.

Ufak bir matematik hesabı yaparsak, eskiden bir iPad ve bir kalem almak isteseniz 4000TL’nin üstünde fatura ödemek zorundaydınız. Bu yeni ürünler sayesinde ise aynı kombinasyona Türkiye fiyatlarında bile 1900TL’ye erişmeniz mümkün. Buradan hareketle Apple’ın bu hamlesini, ürünlerinin erişilebilirliğini arttırmak amacıyla yaptığını söyleyebiliriz sanırım. Bu bağlamda Apple bir nevi eğitimdeki teknoloji olanaklarının arttırılmasına destek olduğu mesajını veriyor.

Peki Apple’ın Öğretmenlere Sunduğu Yeni Uygulamalar Neler?

Yeni ürünler her ne kadar haber değeri taşısa da, etkinlikte tanıtılan yeni uygulamalar ve güncellemeler de bir o kadar önemliydi.

İlk güncelleme iWork uygulamaları tarafında geldi. Bu güncelleme ile Pages, Numbers ve Keynote uygulamaları kendi bünyelerinde Apple Pencil desteğine kavuştu. Basit bir örnek vermek gerekirse; artık Numbers üzerinden laboratuvar raporları oluşturmak, Pages üzerinden çeşitli çizimler yapmak ve Pages’te yapılan dökümanları kalem ile notlandırmak (özellikle öğretmenler için) mümkün.

Dün gece tanıtılan yeni uygulamalar ise Derslik ve Okul uygulamalarıydı. Çok yakında hizmete girecek olan Okul uygulaması ile amaç öğrencileri ve öğretmenleri yeni bir merkezde bir araya getirmek. Apple, Okul uygulamasını şöyle tanıtıyor.

Öğrenmenin en iyi yolu uygulama ve pratik yapmak. Okul uygulaması ile, siz ve öğrencileriniz iPad’in yaratıcı gücünden çok daha etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ev ödevlerini kolayca dağıtıp toplayabilir, eğitim uygulamalarında öğrencilerin performanslarını takip edebilir ve nerede olursanız olun, öğrencilerinizle gerçek zamanlı olarak bire bir ilgilenebilirsiniz.

Bir nevi eğitim uygulamalarının tümünü bir çatı altında toplamaya çalışan Okul uygulaması, şimdiden bir çok uygulama ile entegre olmuş durumda. İçlerinde Kahoot gibi popüler bir çok dijital eğitim aracı bulunan Okul uygulamasının detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.

Öğrencilerin derste iPad kullandıkları sınıfları yönetmek ve dersteki verimi arttırmak adına geliştirilen Derslik uygulaması, dün geceki etkinlikten sonra Mac’lere de geldi. Uygulama, öğretmenin öğrencilerin tabletlerini kontrol edip, onlara gerekli dökümanları rahatlıkla göndermesine olanak sağlıyor. Derslik uygulamasının nasıl kullanılabileceğini anlatan videoya buradanulaşabilirsiniz.

“Everyone Can Create” Programı

Yeni ürünler ve uygulamalar tanıtılmasının yanı sıra, dün gece “Everyone Can Create” programı da Apple’ın etkinliğinde duyurulan haberler arasındaydı. Bu program öğretmenlerin çizim, müzik, film yapımı ve fotoğrafçılığı herhangi bir konudaki ders planlarına entegre etmelerini eğlenceli ve kolay hale getiriyor. (Kaynak/Detaylı Bilgi)

Bu program daha önceden Apple’ın sunduğu ve büyük başarı toplayan “Everyone Can Code” programından ilham almışa benziyor. Bu programda da Apple, Swift Playground ile kod yazmayı yeni öğrenen kişilere destek oluyordu. Mottoları ise; “Önce okuma ve yazma. Sonra kod yazma.”

Öğrencilere Özel 200GB Ücretsiz iCloud Depolama Alanı

Dünkü etkinlikte verilen güzel haberlerden birisi de, yaratıcılığı arttırmak amacıyla normal kullanıcılara ücretsiz olarak 5GB verilen iCloud depolama alanını, öğrencilere özel 200GB’a çıkardıkları haberiydi.

Ancak bu avantajdan faydalanmak için okul tarafından sağlanan bir öğrenci Apple ID’sine ihtiyacınız var. Türkiye’de kaç tane okul böyle bir hizmet veriyor bilemiyorum.

Sonuç olarak dünkü etkinlik ile Apple eğitim alanında büyük bir atak yaptı. Bu atağın devamının gelmesini ve tüm büyük şirketlerin eğitim alanında ellerini taşın altına sokmalarını umut ederek yazıyı bitiriyorum. Aklınıza takılanlar, merak ettikleriniz ve her türlü eleştirinizi yorumlar aracılığı ile bize gönderebilirsiniz. Biz buradayız 🙂

 

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Muammer Dolmacı

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp