Beni Ödülle Cezalandırma

‘Ödevini yaparsan seni sinemaya götüreceğim’
‘Matematik dersini iyi dinlerseniz beden eğitimi dersine çıkacağız.’
‘En çok kitap okuyan kitap kurdu olur. ’

Bunun gibi ifadelere evlerde, sınıflarda hayatın her alanında rastlamak mümkün. Doğruluğunu fazla sorgulamadan dilimize yerleştirdiğimiz bu cümlelerin etkilerini düşünemeyiz çoğu zaman. Bizim için önemli olan çocuğa yaptırmak istediğimiz bir görevi en kısa zamanda yaptırmak. Hiçbirimiz ‘Bana yardımcı olabilir misin? ’ dediğimizde ‘Yardım edersem ne vereceksin ? ’ cevabını duymak istemeyiz elbette. Ancak çocuklarımızın bu tepkiyi vermelerindeki esas sorumlu biz olabilir miyiz?

Ödül vadederek yaptırmaya çalıştığımız bir iş aslında eğlenceli bile olsa çocuk için ödüle engel bir şey konumuna düşecektir. Ödülü amaç edinen çocuk araçlara takılmayacak ve asıl kazandırılmak istenen davranışı önemsiz görecektir. Üstelik çocukların yerine getirdikleri her sorumluluktan sonra ödül beklemesi ve her seferinde bir önceki ödülden daha büyük bir ödül istemeleri problemiyle nasıl başa çıkacağız?

Dr. Özgür Bolat’ın kaleme aldığı bu kitap tam da bu noktayı irdeliyor. Çocukların daha iyi öğrenmesi, bir görevi tamamlayabilmesi için ödüle ihtiyaç olduğu düşüncesi sorgulanıyor. Ödülün öğrenme motivasyonuna, başarıya ve mutluluğa etkisini ölçen bilimsel araştırmaların sonuçlarının yer aldığı bu kitap sizi çok şaşırtacak.

Kitap iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda ödül kavramı üzerinde durularak ‘Ödül çocukları nasıl etkiler?’ sorusunun cevabı aranıyor. İkinci kısımda ise ödül ve ceza yerine neler yapılabileceği örnek olaylarla anlaşılır bir dille aktarılıyor. Bu sayede hem öğretmenlerin hem de velilerin faydalanabileceği bir kitap.
Kitabı okuduğunuzda çocuk eğitimi anlayışınızda köklü bir değişiklik yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın