Buluşmalarımız

Buluşmalar, öğretmenlerin Mektepp çatısı altında toplandığı bir yandan birbirlerinden öğrendiği bir yandan da seçilen tema üzerinde tartışmalar yaptığı organizasyonlardır. Bu organizasyonlar üç ana başlık altında toplanır.

Mektepp Buluşmaları, belli aralıklarla düzenlenen ve her buluşmasında eğitim alanında farklı bir konunun odağa alındığı organizasyonlardır. Tüm öğretmenlere açık ve ücretsiz olan Mektepp Buluşmaları, seminer ve workshop olmak üzere iki bölümden oluşur.

Teneffüsler, eğitim dışı konuların konuşulduğu organizasyonlardır. Öğretmenlerin farklı sektörlerden uzmanlarla bir araya geldiği bu etkinliklerde disiplinlerarası tartışma ortamları oluşur.

Kurcala, öğretmenlerle birlikte eğitim alanındaki ürün ve uygulamaların incelendiği organizasyonlardır. Bu ürün ve uygulamaların geliştiricilerinin de katıldığı bu etkinliklerde geliştiriciler için eğitimci gözünden geri bildirimler verilir.

Siz de bu buluşmalara paydaş olmak isterseniz, iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Geçmiş Etkinliklerimiz

Eğitim Teknolojilerinde Gelecek Paneli

Konu: Eğitim Teknolojilerinde Gelecek

Tarih: 21 Ocak 2020 Salı

Mekan: Levent 199, Workinton

Workinton ve Mektepp ortaklığında gerçekleşen “Eğitim Teknolojilerinde Gelecek” panelinde Mehmet Furkan Polat moderatörlüğünde Doç.Dr Gamze Sart, Mehru Aygül, Mona Aykul ve Dr.Nuri Kaya‘yı ağırladık.

11.Mektepp Buluşması

Konu: Oyun ve Sosyal Etki

Tarih: 5 Ekim 2019 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

“Oyun ve Sosyal Etki” konulu 11. Mektepp Buluşması’nda sosyal etki odaklı oyun tasarlayan Toyi, TospaaRoot Work , Öğrenme Tasarımları ekipleriyle bir araya geldik. Oyunların tasarım süreçlerine dair içgörüler, sosyal etkiyi ölçme ve büyütme konusunda yapılan çalışmaları paylaştığımız bu etkinlikte Toplumsal Eşitlik Kiti, Birlikte, Öğretmen Oyunu, Tospaa ve Toyi’yi inceledik.

Canlandırın, Canlansın!

Konu: Forum Tiyatrosu

Tarih: 14 Eylül 2019 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

Eser Dilsöz ve Şahin Çevik moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, öğretmenlik hallerinin sahneye taşındı ve deneyimlerin paylaşıldı. Etkinliğin özet videosunda buradan ulaşabilirsiniz.

Birleştirilmiş Sınıflar için Etkinlik Çalıştayı

Konu: Birleştirilmiş Sınıflar için Etkinlik Geliştirme

Tarih: 16 Haziran 2019 Pazar

Mekan: KODA Mekanı

KODA (Köy Okulları Değişim Ağı) ile birlikte organize ettiğimiz “Birleştirilmiş Sınıflar için Etkinlik Çalıştayı”nda bir tam gün boyunca pek çok değerli öğretmen ile birlikte köy okullarında uygulanılabilecek etkinlikler geliştirdik.

10.Mektepp Buluşması

Konu: Çocuk Edebiyatı

Tarih: 15 Haziran 2019 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

10. Mektepp Buluşması, Marmara Üniversitesinden Dr. Fatma Özge Ünsal’ın “Erken Çocuklukta Bir Masal Bir Dünya” isimli konuşması ile başladı. Ufak bir aranın ardından Çocuk Vakfı kurucusu, yazar ve şair Dr. Mustafa Ruhi Şirin “Çocuk Edebiyatı Nedir? Ne Değildir?” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Etkinlik, Dr. Nilay Yılmaz’ın yaratıcı okuma atölyesinin ardından tamamlandı.

Educathon19: 48 Saat Bitti, Şimdi Ne Yapıyoruz?

Konu: Educathon19 Çıktılarının Değerlendirilmesi

Tarih: 25 Mayıs 2019 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

5-7 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Educathon19 öğrenimlerinin ve çıktılarının paylaşıldığı bu etkinlikte, Educathon19 katılımcıları ve mentörlerinin da dahil olduğu bir panel gerçekleşti. Bu panelde farklı bakış açılarından Educathon19 değerlendirirken, önümüzdeki sene için kısa bir beyin fırtınası gerçekleşti. Etkinliğin sonunda katılımcılar, Educathon19’da ortaya çıkan projeleri yakından inceleme fırsatı buldu.

Kurcala: NemFlora

Konu: Topraksız Tarım Kiti – NemFlora

Tarih: 18 Mayıs 2019 Cumartesi

Mekan: Bilgi Üniversitesi – Sosyal Kuluçka Merkezi

Topraksız tarım girişimi NemFlora ile gerçekleştirdiğimiz bu Kurcala etkinliğinde, katılan öğretmenlerle birlikte hızlandırılmış bir tarımsal okur yazarlık eğitimi aldık. Ardından da topraksız tarım üstüne konuştuk ve NemFlora’nın topraksız tarım kitini kurcaladık.

9.Mektepp Buluşması

Konu: Eleştirel Düşünme

Tarih: 27 Nisan 2019 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

9.Mektepp Buluşmasında İstanbul Üniversitesi Dr.Öğretim Üyesi Melodi Özyaprak eleştirel düşünmenin öneminden ve eleştirel düşünmenin elemanlarından bahsederek katılımcılarla çeşitli uygulamalar yaptı. Ardından Gelecek Bilimde, Limon Haber, Malumatfuruş ve TeyitOrg ekibinden katılımcılar amaçlarından ve faaliyetlerinden bahsetti.

Educathon’19

Tarih: 5-7 Nisan 2019

Mekan: BAU Galata Kampüsü BUG Lab

Mektepp ve VR First BAU tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk eğitim teknolojileri hackathonu Educathon19‘da öğretmenler, yazılımcılar ve tasarımcılardan oluşan 12 takımArtırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanarak 48 saat boyunca yeni nesil eğitim teknolojileri prototipleri geliştirdi.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buradan, etkinliğin özel videosuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Teneffüs: Film Çekim Süreci

Konu: Senaristlik, Yönetmenlik ve Film Çekim Süreci

Tarih: 21 Mart 2019 Perşembe

Mekan: Sinematek

Bu Teneffüs etkinliğinde “Ağustos Böcekleri ve Karıncalar” filminin senaristi ve yönetmeni Sinematek‘ten Erhan Tuncer ile bir araya geldik. Bu etkinlikte Erhan Tuncer bizimle film çekim sürecinde yaşadığı deneyimleri paylaştı.

Teneffüs: Petrol

Konu: Petrolün Geçmişi, Bugünü ve Geleceği

Tarih: 7 Şubat 2019 Perşembe

Mekan: ImpactHub İstanbul

Öğretmenlerle birlikte eğitim harici konular üzerine konuştuğumuz Teneffüs serisinin bu etkinliğinde “Petrol” hakkında konuştuk. Petrolü ekonomik, stratejik ve endüstriyel açıdan ele alan bu konuşma için Ethem Kıldır‘a teşekkür ediyoruz. Petrol üzerinden bile sınıf içi etkinlik yazan öğretmenlerimize de selam ediyoruz 🙂

Kurcala: Toyi

Konu: Yaratıcı Oyun Kiti – Toyi

Tarih: 29 Aralık 2018 Cumartesi

Mekan: ATÖLYE

Toyi‘yle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, öğretmenlerle birlikte kendi geliştirdikleri yaratıcı oyun kitlerini inceledik. Bir yandan ürün geliştirme süreci bir yandan da kitlesel fonlamayı konuştuğumuz bu etkinlikten geriye kalan fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

8.Mektepp Buluşması

Konu: Kavram Öğretimi

Tarih: 8 Aralık 2018 Cumartesi

Mekan: Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülseren Karagöz Akar hocamızın liderliğinde ve Boğaziçi Üniversitesi Eğithim ve Araştırma Kulübü (EREC) işbirliği ile 8.Mektepp Buluşmasını Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirdik. Etkinlik ile ilgili bloga buradan, etkinlikten geriye kalan görüntülere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Teneffüs: VRLab

Konu: AR/VR Teknolojileri ve Eğitimde Kullanımları

Tarih: 28 Ekim 2018 Cumartesi

Mekan: Bahçeşehir Üniversitesi VRLab

Bahçeşehir Üniversitesi VRLab ile beraber gerçekleştirdiğimiz bu teneffüs etkinliğinde sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini yakından inceledik. Eğitimdeki uygulamaları üzerine konuştuk.

“Eğitimi Yeniden Hayal Etmek” Paneli

Konu: Eğitimi Yeniden Hayal Etmek

Tarih: 28 Eylül 2018 Cuma

Mekan: ImpactHub İstanbul

Ashoka Türkiye, imece ve ImpactHub İstanbul ortaklığı ile bir panel gerçekleştirdik. Dream A Dream‘in kurucusu Vishal Talreja, ImpactHub İstanbul kurucu ortağı Ayşe Sabuncu, imece direktörü Buğra Çelik, Yenilikçi Öğrenme Merkezi kurucusu Kayhan Karlı ve Tink Okulları kurucusu Zeynep Dereli‘yi ağırladığımız bu panelin bloguna buradan ulaşabilirsiniz.

Hayal Gücü Merkezi Buluşması

Konu: Yapabilirim Meclisi

Tarih: 22 Eylül 2018 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

Hayal Gücü Merkezi kurucusu Emre Alettin Keskin ile birlikte organize ettiğimiz bu ortak etkinliğin konusu “Yapabilirim Meclisi”ydi. Etkinliğin blog yazısına buradan, etkinlikten kalan keyifli görüntülere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kurcala: Stemistlab

Konu: 3Boyutlu Yazıcılar ve Öğrenme Ortamlarında Kullanımı

Tarih: 1 Eylül 2018 Cumartesi

Mekan: Stemistlab, 3Dörtgen Alt Katı

Stemistlab’dan Mustafa Palancı’nın liderliğinde gerçekleştirdiğimiz “3Boyutlu Yazıcılar ve Öğrenme Ortamlarında Kullanımı” başlıklı etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

7.Mektepp Buluşması

Konu: Eğitimde Drama

Tarih: 11 Ağustos 2018 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

Özlem Öznur Gökbulut ile “Çorabını Kap Gel” atölyesini gerçekleştirdiğimiz 7. Mektepp Buluşmasının blog yazısına buradan, buluşmadan geriye kalan keyifli görüntülere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Voscreen Buluşması

Konu: “Nasıl Daha Etkili Bir İngilizce Öğretmeni Olurum?”

Tarih: 23 Haziran 2018 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

Voscreen ve Mektepp olarak beraber organize ettiğimiz bu etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6.Mektepp Buluşması

Konu: Eğitimde Yaratıcılık

Tarih: 26 Mayıs 2018 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

6.Mektepp Buluşması’nda Dr. Esra Kanlı ile “Eğitim’de Yaratıcılık” üstüne konuştuk. Etkinlik HGM komünitesinden Emine Durmuş’un Sor-Keşfet-Üret atölyesi ile sona erdi. Bu etkinliğin blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Teneffüs: Siber Güvenlik

Konu: Siber Güvenlik

Tarih: 17 Mart 2018 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik Kulübü’nde araştırmacı olarak çalışan Burak Şentürk ile “Siber Güvenlik” hakkında konuştuğumuz bu Teneffüs etkinliğinde, öğretmenlerle beraber yetkililerin siber suçluları nasıl yakaladıklarını öğrendik.

YİA Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlar Derneği Buluşması

Konu: Eğitimde Teknoloji ve Etkileşim

Tarih: 10 Mart 2018 Cumartesi

Mekan: YİA Fen Lisesi

YİA Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlar Derneği ile düzenlediğimiz ortak etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

5.Mektepp Buluşması

Konu: Eğitimde Teknoloji

Tarih: 24 Şubat 2018 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

5.Mektepp Buluşması’nda Eser Dilsöz ile “Eğitim’de Teknoloji” üzerine konuştuk. Etkinliğin blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

4.Mektepp Buluşması

Konu: Çocuk Merkezli Eğitim

Tarih: 23 Aralık 2017 Cumartesi

Mekan: ImpactHub İstanbul

4.Mektepp Buluşmasında “Başka Bir Okul Mümkün” ekibinden Duygu Özüişçi ile birlikte “Çocuk Merkezli Eğitimi” konuştuk. Etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3.Mektepp Buluşması

Konu: Yetenek Gelişimi Odaklı Farklılaştırma

Tarih: 26 Kasım 2017 Pazar

Mekan: ATÖLYE

3.Mektepp Buluşması’nda Doç.Dr. Hasan Said Tortop ile birlikteydik. Etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2.Mektepp Buluşması

Konu: Yeni Nesil Öğrenme Ortamlarında Sınıf Yönetimi

Tarih: 14 Ekim 2017 Cumartesi

Mekan: ATÖLYE

2.Mektepp Buluşması hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1.Mektepp Buluşması

Konu: Online Eğitim Araçları

Tarih: 16 Eylül 2017 Cumartesi

Mekan: ATÖLYE

1.Mektepp Buluşması hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.