Cambridge Penpal Nedir?

Merhabalar,
Bugün yazımda biz İngilizce Öğretmenlerinin çok işine yarayacak yurtdışından mektup arkadaşlığı ayarlamayla ilgili bir site paylaşacağım. Sizin de bildiğiniz gibi, mektuplaşma süreci, öğrencileri yazma konusunda istekli hale getirip İngilizce derslerine ayrı bir heyecan katıyor.
Geçen senelerde mektup arkadaşlarımızı e-twinning üzerinden bulmaya çalışıyordum. Bu sene sadece mektuplaşmak üzerine kurulmuş bir site keşfettim. Cambridge onaylı, güvenilir, dünya çapında kullanılan bir site. Birçok ülkeden katılım sağlanıyor olması güzel. İsmi Penfriends from Cambridge. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.
Benim siteyi keşfedip nasıl kullanılacağını anlamam bir süremi aldı. Siz vakit kaybetmeyin diye, tecrübelerimi aşama aşama paylaşacağım.

1. Siteye kayıt olma

Bu linke tıklayarak siteye kaydoluyoruz. Okulumuzla ilgili bazı bilgileri istiyor. Kaç öğrencinin katılacağı, öğrencilerin CEFR’e göre İngilizce seviyeleri, okulun konumu, sitesi, varsa youtube kanalı gibi bilgileri ekliyoruz. Biz eşleştiğimiz okulların paylaştığı her linki, öğrencilerimle birlikte dikkatle incelemiştik. Öğrenciler merak ediyorlar. O yüzden biz de kendi bilgilerimizi doğru ve tam bir şekilde vermeye gayret gösterdik.

2. Temaları inceleme

Sitenin sol üst kısmındaki menüde temalar bölümü var. Onlarca konu başlığı belirlenmiş. Her seferinde bir tema üzerinden ilerleyebilirsiniz. Seçeneklerin olması biz öğretmenlerin de, mektup yazarken ne yazacağız diye düşünen öğrencilerin de işini kolaylaştırıyor.

3. Gerekli Materyalleri İndirme

My account sekmesinin en alt bölümünde bulunan öğretmene yardımcı bazı dosyalar var. Onları da inceleyip indirmenizi tavsiye ederim. İçeriklerde mektuplaşma sürecini anlatan, ders planını nasıl yapacağını gösteren infografikler, katılan öğrencilere verilebilecek sertifikalar, karşıdaki öğretmene sizin göndermeniz gereken bir mektup şablonu var. Bir de şöyle bir poster vardı. Hemen renkli bir baskısını alıp panomuza astık!

4. Arkadaş Bulma

Sürecin en gergin anları burada yaşanıyor. “Find Friends” sekmesinden eşleşmeye hazır okulları inceliyoruz. Aradığınız kıstasları sol taraftan daraltabilirsiniz. İstediğiniz okullara istek gönderip onaylanmasını bekliyorsunuz.

5. İletişime Geçme

İsteğinizi karşı okul kabul ettiyse ya da size gönderilen isteği kabul ettiyseniz, karşılıklı iki öğretmene de mail yoluyla bildirim geliyor. Mailde diğer öğretmenin iletişim bilgileri yer alıyor. Siz de mail yoluyla öğretmenle irtibata geçebilirsiniz. Hangi tema üzerine yazmak istediğiniz ya da mektupların hangi aşamada olduğunu konuşmak iyi oluyor.

6. Mektupları Gönderme ve Cevaplarını Bekleme

Posta yoluyla ya da e-mail olarak hangi şekilde göndermeyi tercih ettiyseniz gönderince siteden gönderdim diye işaretleyip karşıdakilerin cevabının gelmesini bekliyorsunuz.

7. Mutlu Son

Bu aşamaya kadar geldiyseniz öğrencileriniz ve siz büyük bir tebrik almayı hak ettiniz bence. Verdiğiniz emek için şimdiden ellerinize sağlık diyorum.

Faydalı olması dileğimle…

Bir cevap yazın