Chindogu Nedir? Öğretmenler Chindogu’yu Nasıl Kullanabilir?

İnanılmaz teknolojik icatlarıyla yıllardır gündemde olan, robot ve araba endüstrilerinde dünyaya büyük katkılar sağlayan Japonya’da, sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan, son yıllarda revaçta olan bir akım var. 

Chindogu denilen kısaca “işe yaramaz icatlar üretme” diyebileceğimiz fenomenin fan kulüpleri hatta Uluslararası Chindogu Topluluğu bile mevcut. İnsan düşünüyor, madem faydasız bir şey neden zaman harcayasın. Peki, gerçekten de gereksiz icatlar diyerek basite indirgeyebilir miyiz Chindogu’yu?

Fotoğrafta gördüğünüz “Göz Damlası Hunisi Gözlük” Japon Komedyen Kenji Kawakami tarafından icat edilmiş. Amacı göz damlasını damlatırken damlanın yanaklara düşmesini engellemekmiş. Ancak 90ların başında bu ürün oldukça pazarlanması zor ve aptalca görünen bir ürünmüş. Bunun gibi pek de işe yaramayan aletler tasarlayan Kenji, bu ufak araç gereçlere Japoncada garip/merak (chin) ve alet (dogu) anlamına gelen Chindogu adını vermiş. Eee, bir kere isim verdikten sonra zamanla da felsefesi gelişmiş ve yayılmış Japonlar arasında. Hakkında kitaplar bile yazılmış.

Tereyağı çubuğu

Sanat eseri de diyebileceğimiz bu araç gereçler her ne kadar garip görünse de bir o kadar eğlenceli tasarımlar. Tamamen lüzumsuz da değiller aslında. Bir çoğumuzun gördüğünde “Valla benim aklıma gelmişti!” diyebileceğimiz eşyalar.

Ruj Rehberi

Felsefe olur da ilkeleri olmaz mı? Sitelerinde belirttikleri 10 ilke şöyle:

  1. Bir Chindogu gerçek kullanım için değildir.
  2. Bir Chindogu yapılmış, somut hale getirilmiş olmalıdır.
  3. Anarşi ruhu taşımalıdır.
  4. Chindogu’lar günlük hayatta kullanılacak eşyalardır.
  5. Bir Chindogu satılamaz.
  6. Bir Chindogu icat edilmesindeki tek sebep mizah değildir.
  7. Chindogu propaganda değildir.
  8. Chindogu tabu kırmak için değildir.
  9. Chindogu’ların patenleri alınamaz.
  10. Chindogu önyargıdan uzaktır.
Şemsiye ayakkabılar

Anlaşılan o ki, Chindogu ürünleri eğlendirirken, bir amaca hizmet eden, toplu üretimi yapılamayan ama herkes tarafından oluşturulabilecek eşyalar.

Sitelerinde her gün, günün icadını da seçiyorlar. Örneğin, 6 Kasım 2019’da günün icadı “Bahar Nezlesi Şapkası”

Bahar Nezlesi Şapkası

Satılmaz ürünlerin bir ezber bozanı da var tabii ki. Kenji Kawakami Selfie çubuğunu kameralar için 1983’te fotoğraf makinesi üreticisi Minolta şirketi için tasarlamış. Fotoğraf çeken telefonlar var olmadığı için mi nedir, icat başarısız olmuş, rafa kaldırılmış. 

Selfie Çubuğu

Tamam, Chindogu nedir öğrendik. O halde bu icatları sadece bakıp geçtiğimiz fotoğraflar olmaktan nasıl çıkarabilir ve derslerimize uyarlayabiliriz?

Süpürge Ayakkabılar

Simone Giertz Türkçe altyazılı bulabileceğiniz TED konuşmasında neden saçma şeyler icat etmemiz gerektiğinden bahsediyor. Mühendislik okumadığı halde, oyun oynayarak donanım hakkında bilgi edindiğini ve sahne korkusunu yendiğini söylüyor.

Sessiz Kareoke

“Maker” olmanın ve çocukları da öyle yetiştirmenin önem kazandığı günümüzde neden öğrencilerimizle Chindogu icatları yapmayalım ki?

Özellikle Matematik, Tasarım, İlkokul, Zekâ Oyunları ve İngilizce Öğretmenlerinin kullanabilecekleri mükemmel bir alan bu. Öğrencilerle bir sorun üzerine tartışabilir, malzemeler isteyip kendi Chindogu’nuzu üretebilirsiniz. Ayrıca proje ödevleri için de harika bir yol. Öğrencilere Chindogu felsefesini anlatıp, gruplar halinde veya bireysel olarak icatları hakkında sunum yapmalarını isteyebilirsiniz. Kim bilir, belki de öğrencilerininiz büyük mucitlere dönüşecek ve bu da sizin sayenizde olacaktır.

Türk pratik zekâsı ile birleşirse denemeye değer bir akım Chindogu. Aşağıda gülümseten, Chindogu felsefesinden bihaber üretilmiş Chindogu’ları görebilirsiniz.

Bir cevap yazın