Classkick ile Online Derslerde Geri Bildirim Fırsatı

Classkick öğrencilerinizle ister ders anında kullanabileceğiniz isterseniz de onlara ödev olarak verebileceğiniz çeşitli aktivitelerden oluşan ders planlarını oluşturabildiğiniz bir platformdur. Bu uygulamayı Nearpod veya Pear Deck gibi diğer öğrenme deneyimi sunan uygulamalardan ayıran özellikler ise; öğrencilere anlık ve bireyselleştirilmiş geri bildirim verebilme, öğrencilerin arkadaşlarına anonim olarak yardım edebilmesi ve her an öğrencilerle iletişimde olabilmedir.

Öğretmen ekranı: Panel/Dashboard

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle uygulamaya email adresiniz veya Google hesabınız üzerinden üye olmalısınız. Eğer Google hesabınızla üye olursanız, Google Classroom üzerindeki sınıflarınızı kolaylıkla platforma aktarabilirsiniz. Üye olduktan sonra karşınıza çıkan sayfada soldaki sütundan hazırladığınız derslere/ödevlere (Assignments) ve sınıflara (Rosters) ulaşabilirsiniz. Yeni sınıf eklemek için “New Roster” seçeneğine tıklayıp, Google Classroom mantığıyla öğrencilerinizle sınıf kodunu paylaşmalısınız.

Öğretmen ekranı: Öğrenciye video ile ilgili not düşülmüş.

Yeni bir ders hazırlamak için ise sağ üstteki yeşil ok butonuna tıklamalısınız. Açılan sekmede sırasıyla “yeni bir ders oluştur, dosyadan yükle ve kütüphaneden tara” seçeneklerini göreceksiniz. Başlangıçta uygulamanın kullanımını çözümlemeniz açısından kendiniz hazırlamanız daha mantıklı olacaktır. “New Blank Assignment” seçeneğine tıkladığınızda öncelikle plan sayfasında yukarıdaki derse ait bilgileri (ders, kademe, sınıf, açıklama vs.) doldurmalısınız. Daha sonra aşağıda dersin kaç sayfadan oluşacağını belirlemeli ve ilk sayfaya tıklamalısınız. Sayfa açıldığında üst kısımdaki araç çubuğunda ders hazırlarken kullanabileceğiniz gerekli araçları göreceksiniz. Kalem, silgi, yazı, çizgi gibi bilinen araçlardan sonra soldan sağa sırasıyla; bağlantı (URL eklemek için), görsel (bilgisayar veya kamera yoluyla), ses dosyası (ses kaydıyla), yerleştirme sorusu, boşluk doldurma sorusu, çoktan seçmeli soru, sticker bölümü ve arka plan resimleri (direkt bir çalışma kâğıdı da eklenebilir) ikonlarla gösterilmiştir. İlk sayfayı dilediğiniz gibi düzenledikten sonra araç çubuğunun altında “1/3” gibi bir seçenek göreceksiniz. Buradan sağa tıklayarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz. Her sayfadaki etkinliklere isterseniz puanlama da ekleyebilirsiniz.

Öğretmen ekranı: Öğrencilerin süreçleri gösterilmiş (görsel kaynağı).

Dersinizi tamamladığınızda tüm adımlar otomatik olarak kaydolmuş olacaktır. Geri giderek “Edit” adımından sonraki “Assign” adımına geçiniz, aşağıdan “Assign A Roster” seçeneğine tıklayınız. Bu aşamada eğer sınıf hazırlamadıysanız sınıfınızı hazırlayabilir veya direkt olarak “Sample Roster” üzerinden dersinizi yapabilirsiniz. Her iki seçenekte de çıkan kodu ve linki öğrencilerinizle paylaşmalısınız, onlardan da link üzerinden isimlerini ve kodu girerek derse ulaşmalarını istemelisiniz.

Öğretmen ekranı: Öğrenciye sticker verilmiş ve hatırlatma yapılmış.

Canlı dersiniz başladığında, her öğrencinin sürecini “View Work” seçeneğinden takip edebilirsiniz. Uygulamanın en güzel yönü olan geri bildirim verme kısmını da burada gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca öğrencilerinizin sayfalarında dolaşıp yanlış veya eksik yaptıkları yerlere not düşebilir, tamamlanmış kısımlara pekiştirici sticker’lar (hazır seçebilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz) bırakabilirsiniz. Aynı anda siz öğrencinizin hangi sayfada olduğunu bilirken o da sizin onun dersinde olduğunuzu bilecektir.

Öğretmen ekranı: Öğrencinin cevabı kontrol edilmiş, sticker verilmiş ve not düşülmüş.

Bu noktada uygulamanın bir diğer önemli özelliği olan öğrenci öğretmen iletişimi kısmından da faydalanabilirsiniz. Öğrenciler anlamadıkları veya yardıma ihtiyaç duydukları anda ekranlarında sağ üstteki el işaretine tıklayarak “Please Help” ile yardım isteyebilir ya da “Please Check” ile görevi tamamladıklarını size bildirebilirler. Aynı anda bu bildirimler sizin ekranınıza düşecek ve tıkladığınızda öğrencinin bahsettiği sayfaya yönlendirileceksiniz.

Öğrenci ekranı: Öğretmenden yardım istenilmiş.

Sonuç olarak bu uygulama ile oldukça keyifli ve takibi kolay dersler/ödevler oluşturabilir, PNG formatındaki etkinlik kağıtlarınızı etkileşimli (live worksheet) hale getirebilir, bireyselleştirilmiş sözlü ya da yazılı geri bildirimler verebilirsiniz.

Öğretmen ekranı: Öğrenciye not düşülmüş, öğrencilerden yardım için bildirim gelmiş.

Classkick ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın