Cram Nedir?

Cram dijital bir kart oyunudur. Eşleştirme yaparak oynanır. Ücretsizdir. Her derse ve her konuya uyarlanabilir. Akıllı tahtada, bilgisayarda, tablet ve telefonda kolaylıkla kullanılabilir.

Cram Nasıl Kullanılır?

Öncelikle https://www.cram.com/ sitesine girip üye olmalısınız. Sonrasında; ister arama çubuğunu kullanarak başka öğretmenlerin hazırladığı dijital kartlara ulaşabilir, isterseniz de aşağıdaki adımları takip ederek kendi dijital kartınızı oluşturabilirsiniz.

Kendi flashcard setinizi sade bir arayüzle kolay bir şekilde için oluşturabilirsiniz. Bunun için önce “Create Flashcards” butonuna tıklayıp başlık ve konuyu yazın. Daha sonra sayfanın altına doğru kartlarınızı oluşturacağınız kutucukları göreceksiniz. “Front” yani ön kısmına sorunuzu, hemen yanındaki “Back” yani arka kısmına da sorunuzun cevabını yazın. Böylece bir adet kartı önlü arkalı hazırlanmış oldu. Devamındaki kutucukları da tamamlayıp yeni kart eklemek isterseniz “Add a new card” butonunu kullanabilirsiniz. İstediğiniz sayıda kart oluştuırduktan sonra “Create set”i tıklarsanız oyununuz hazır olacak. İşte, hepsi bu!

Hangi Derslerde Kullanabilirim?

Tıpkı Tarsia’da olduğu gibi Cram’i de Matematik, İngilizce, Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri derslerinde kullanabilirsiniz. Kavram öğretiminde tanımları kavramlarla eşleştirebilirsiniz. “Choose A Language” kısmından “math/symbols” seçeneği sayesinde matematiksel sembolleri kolaylıkla yazabilirsiniz. Yabancı dillerde veya okuma yazma öğretiminde görselleri isimlerle eşleştireceğiniz dijital kartlar hazırlayabilirsiniz.

Peki Neden Cram?

  • Ücretsiz indirilebilen bir uygulama, akıllı tahta ile uyumlu,
  • Hazırlaması çok kolay,
  • Uygulaması çok zevkli,
  • Öğrencilerin derse katılımını arttırır, işbirlikçi öğretimi sağlar,
  • Değerlendirme süresini kısaltır.

Bu uygulamayı kullanabileceğiniz eğlenceli bir etkinlik örneği: https://mektepp.com/etkinlik/cram-carpma-islemi/


Bir diğer dijital flashcard hazırlama uygulaması olan Quizlet hakkındaki blog yazısı göz atmak isterseniz tıklayın.

Bir cevap yazın