Draw Your Game Nedir?

Bu ücretsiz uygulama size akıllı cihazınız yoluyla kendi yarattığınız parkurda oyun oynayabilme olanağı sağlar. Sadece eğlence için kullanabileceğiniz gibi derslerinize de kolaylıkla entegre edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız; dört renkte kalem (kırmızı, mavi, yeşil, siyah), akıllı bir cihaz ve beyaz bir kağıt. Gerisi hayal gücünüze kalmış.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Appstore veya Playstore’dan uygulamayı ücretsiz olarak akıllı cihazınıza indirmelisiniz. Daha sonra bir A4 kağıdı ile kırmızı, mavi, yeşil, siyah renklerdeki boya kalemlerine sahipseniz artık oyununuzu hazırlayabilirsiniz. Bu aşamada A4 kağıdına parkuru çizerken renk kullanımında dikkatli olmalısınız. Çünkü her renk farklı bir zemin oluşturacaktır. Oyunun amacının mavi cisimleri kırmızı yüzeyler yoluyla yok etmek olduğu unutulmamalıdır. Oyunu başarıyla tamamlamak için parkurun ana hatlarını (düz yürüme, koşma vs.) siyah kalemle çizmeli, yeşil kalemi zıplamak istediğiniz yerlerde, kırmızı kalemi ise tehlikeli bölümlerde kullanmalısınız. Çiziminiz bittiğinde uygulamaya girerek, “oyun yarat” kısmını seçmeli ve uygulamanın yönergeleriyle parkurunuzun fotoğrafını çekmelisiniz. Eğer fotoğrafta renkler yeterince belirgin değilse sağda verilen seçeneklerden renk yoğunluklarını düzenleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra karakterinizi parkurda istediğiniz yere yerleştirebilir ve oyununuzu oynayabilirsiniz.

Eğitimde Kullanımı

Derslerinizi daha keyifli hale getirebilmek için “Draw Your Game”den faydalanabilirsiniz. Öncelikle oyunu uyarlamak istediğiniz derse/kazanıma karar vermeli ve ona göre bir ders planı hazırlamalısınız. Örneğin, “Matematik’te cetvel kullanımı, uzunluk ölçüleri, geometrik cisimler ya da Hayat Bilgisi’nde kroki çizimi gibi konularda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Öğrencilerinize gerekli malzemeleri sağladıktan sonra onlara çizim için yeterli süreyi vermeli ve parkurlarını oynadıktan sonra hatalı buldukları yerleri değiştirme imkanı sağlamalısınız. Uygulamayı ders planında sonuç bölümünde konunun pratiğini yaparken kullanabilirsiniz.
Ek olarak, Matematik dersinde, ilkokul 2. Kademedeki “Cetvelle ölçme yapar” kazanımına uygun hazırlanmış bir etkinliği web sitemizde bulabilirsiniz. Uygulamayı farklılaştırarak kendi dersinize de uyarlayabilirsiniz.
Not: Örnek etkinlik için tıklayın.
Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın