Educathon Hazırlıkları Başladı!

Eğitim teknolojileri alanında yapılan çalışmaların uzun vadede başarılı olabilmesi için geliştirilen teknoloji ile birlikte içeriğin eğitim ortamlarına uygunluğu da büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda yeni eğitim teknolojileri çalışmalarının, disiplinlerarası ekipler tarafından geliştirilmesi gerekmektedir.

Mektepp olarak tam da bu düşünce ile Educathon isminde yeni nesil bir organizasyon üzerinde çalışmalara başladık. Bir Hackathon konsepti üzerine inşa edilen bu etkinlikte öğretmenler, yazılımcılar ve tasarımcılardan oluşan disiplinlerarası ekipler, yeni eğitim teknolojileri prototipleri geliştirmek adına bir araya gelecek. Geri bildirim vermenin ötesine geçerek, sürecin en başından itibaren hem teknolojiyi geliştirenlerin hem de öğretmenlerin bir arada olması ortaya çıkan projelerin amaca daha çok hizmet edebilmesini sağlayacak.

Hackathon Nedir?

Belli bir disiplinden insanların veya disiplinlerarası ekiplerin belli bir amaç uğruna bir araya geldiği ve kısa bir sürede prototipler geliştirdiği etkinliklerdir. Genellikle yazılım dünyasının çokça şahit olduğu bu etkinliklerde, insanlar 48 saat içerisinde bir soruna çözüm arar veya uzun vadeli büyük projelerin ilk prototiplerini geliştirmiş olur.

Peki Educathon Nedir?

Educathon ise bir Hackathon konsepti ile Mektepp’in organize ettiği ve odağa Eğitim Teknolojileri‘nin alındığı etkinliklerdir. Bu etkinliklerde öğretmenler, yazılımcılar ve tasarımcılar bir araya gelir ve odağa alınan eğitim teknolojisi özelinde 48 saat boyunca çalışır. Bir yandan disiplinlerarası öğrenme ortamlarının oluştuğu bu etkinlikte, ortaya çıkan prototipler eğitim teknolojileri sektörünün gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Ne Zaman, Nerede, Nasıl Olacak Bu Hackathon?

Mektepp olarak Ekim 2018’de VRLab ile ortak gerçekleştirdiğimiz etkinlikte ilk saha araştırmalarını yaptığımız Educathon’un ilkini Nisan ayında gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda Mektepp olarak bir yandan organizasyon çalışmalarımız sürerken bir yandan da paydaşlar ile görüşme halindeyiz.

Nisan ayında gerçekleşecek bu etkinliğin konusu Arttırılmış Gerçeklik (AR) olacak. Öğretmen, yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan 10’a yakın disiplinler arası ekip ile öğrenme ortamlarında AR teknolojisini nasıl daha verimli kullanabiliriz konusunda prototipler geliştireceğiz.

Detaylar netleştikçe Mektepp Blog üzerinden gelişmeleri aktarıyor olacağız. Takipte kalın!

2 Yorum

Bir cevap yazın