Educathon19’un Ardından

Mektepp ve VR First BAU tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk eğitim teknolojileri hackathonu Educathon’19, 5-7 Nisan 2019 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Galata kampüsü BUG Lab’da gerçekleşti. Öğretmenler, yazılımcılar ve tasarımcılardan oluşan 12 takım, Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanarak 48 saat boyunca yeni nesil eğitim teknolojileri prototipleri geliştirdi.

Etkinliğin ilk günü tanışan katılımcılar kendi disiplinler arası takımlarını kurarak 48 saatlik bu zorlu maratona başladı. Her takım en az bir öğretmen, bir yazılımcı ve bir tasarımcı ile kuruldu ve bu sayede her takımda disiplinler arası çalışma ortamı oluşturuldu.

Eğitim, yazılım, tasarım, oyunlaştırma ve kullanıcı deneyimi alanlarında uzman mentörler 48 saat boyunca yarışan takımlara destek oldu ve geri bildirimde bulundu.

Uykusuz geçen saatler sonucunda 12 takım, kendi geliştirdiği ürünleri hem katılımcılara hem de jüriye sundu. Jürinin uzun süren değerlendirme sürecinin ardından en başarılı bulunan 3 takım, Bahçeşehir Koleji sponsorluğunda ödüllendirildi. En başarılı üç takım ve projeleri ise şöyleydi:

  • #Augment ekibi, elektrik devreleri üzerine uygulama tasarlayarak birinci,
  • #Mazerunners ekibi, okul öncesi öğrencilerini hedefleyen şekil ve renk öğretimini amaçlayan sokak tasarımı uygulamasıyla ikinci,
  • #TheBeetles ekibi, ekosistemler konusu üzerine grup çalışmasını destekleyen uygulama tasarlayarak üçüncü oldu.

Tüm yorgunluklarına rağmen çok keyifli bir şekilde geçen Educathon’19, birbirinden başarılı projelerin prototiplerine ve tüm katılımcıların önemli bir deneyim yaşamasına vesile oldu.

Educathon’19 hakkında sosyal medyada yapılan paylaşımları #Educathon19 hashtagi ile takip edebilir, bu etkinliğin önümüzdeki senelerde farklı odak teknolojiler ile tekrarlanması halinde bilgi sahibi olmak için tüm mecralardan @mekteppcom hesabını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın