Educathon’20 hazırlıkları başladı!

Mektepp olarak bu yıl Workinton ile birlikte organize ettiğimiz Educathon20’nin hazırlıklarına başladık. Hackathon konsepti üzerine inşa edilen bu etkinlikte öğretmenler, yazılımcılar ve tasarımcılardan oluşan disiplinlerarası ekipler, yeni eğitim teknolojileri prototipleri geliştirmek adına bir araya gelecek. Geri bildirim vermenin ötesine geçerek, sürecin en başından itibaren hem teknolojiyi geliştirenlerin hem de öğretmenlerin bir arada olması ortaya çıkan projelerin amaca daha çok hizmet edebilmesini sağlayacak.

Hackathon Nedir?

Belirli bir sektördeki eksikleri gidermek, sorunlara inovatif çözümler üretmek amacıyla teknoloji odaklı gerçekleştirilen maratonlara ‘Hackathon’ ismi verilir. Genellikle yazılımcı, tasarımcı ve iş geliştiricinin bulunduğu 3-5 kişilik gruplardan oluşan takımlar, 24-36-48 saat gibi sınırlı bir süre boyunca aralıksız olarak, tespit ettikleri probleme inovatif çözümler üretir, projeyi fikir aşamasından başlayarak geliştirir. Etkinlik boyunca organizatör tarafından sağlanan eğitim ve mentorluk destekleri ile ortaya somut bir ürün ya da prototip çıkması hedeflenmektedir.

Peki Educathon Nedir?

Eğitim teknolojileri alanında yapılan çalışmaların uzun vadede başarılı olabilmesi için geliştirilen teknoloji ile birlikte içeriğin eğitim ortamlarına uygunluğu da büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda yeni eğitim teknolojileri çalışmalarının, disiplinlerarası ekipler tarafından geliştirilmesi gerekmektedir.

Bu düşünceden yola çıkarak inşa edilen Educathon ise Mektepp’in organize ettiği ve odağa Eğitim Teknolojileri‘nin alındığı hackathonlardır. Bu etkinliklerde öğretmenler, yazılımcılar ve tasarımcılar bir araya gelir ve odağa alınan eğitim teknolojisi özelinde 48 saat boyunca çalışır. Bir yandan disiplinlerarası öğrenme ortamlarının oluştuğu bu etkinlikte, ortaya çıkan prototipler eğitim teknolojileri sektörünün gelişmesine katkı sağlamaktadır

Educathon19’da Neler Oldu?

Mektepp ve VR First BAU tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk eğitim teknolojileri hackathonu Educathon’19, 5-7 Nisan 2019 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Galata kampüsü BUG Lab’da gerçekleşti. Öğretmenler, yazılımcılar ve tasarımcılardan oluşan 12 takımArtırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanarak 48 saat boyunca yeni nesil eğitim teknolojileri prototipleri geliştirdi.

Eğitim, yazılım, tasarım, oyunlaştırma ve kullanıcı deneyimi alanlarında uzman mentörler 48 saat boyunca yarışan takımlara destek oldu ve geri bildirimde bulundu.

Uykusuz geçen saatler sonucunda 12 takım, kendi geliştirdiği ürünleri hem katılımcılara hem de jüriye sundu. Jürinin uzun süren değerlendirme sürecinin ardından en başarılı bulunan 3 takım, Bahçeşehir Koleji sponsorluğunda ödüllendirildi.

Educathon19’un videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Educathon20 Nerede, Ne Zaman, Nasıl Olacak?

Türkiye’deki eğitim girişimciliğini artırmak ve eğitimcilerin eğitim teknolojileri süreçlerinde daha aktif olmalarını sağlamak amacıyla güçlerini birleştiren Mektepp ve Workinton, 10-11-12 Nisan 2020 tarihlerinde 48 saat aralıksız sürecek Educathon’20 etkinliğini partnerlerinin ve paydaşlarının desteği ile Workinton Levent 199 şubesinde hayata geçirecek.

Bu yıl 80’i aşkın katılımcıyla farklı teknoloji dikeylerinde, eğitimciler, yazılımcılar, tasarımcılar ve iş geliştiricileri bir araya getirmeyi hedefleyen Educathon başvuruları 3 Şubat’ta başlayacak.

Detaylar için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz!

Bir cevap yazın