Eğitimde AR Uygulamaları

Son günlerde adını çok duyduğumuz, pek çoğumuzunsa çoktan aşina olduğu “Augmented  Reality (AR)” yani “Artırılmış Gerçeklik” teknolojisi eğitim ortamlarının yanısıra mimari, inşaat gibi farklı branşlarda da hayatımızı renklendiriyor. Bu yazıda eğitim alanında kullanabileceğiniz AR tabanlı uygulamalardan başlıcalarını bulabilirsiniz. 


Quiver/QuiverMasks

A4 kağıtlara basacağınız siyah/beyaz resimlerin öğrencilerin boyamasıyla renkli markerlara dönüştüğü, sonrasında uygulama yüklü bir telefon yardımıyla 3 boyutlu hale geldiği bu uygulamada öğrenci kendisinin renklendirdiği bir resmin canlandığını gördüğünden daha fazla keyif almakta ve konuyu içselleştirmektedir. Quiver’ı başta Fen Bilimleri olmak üzere Sosyal Bilimler, İngilizce ve Türkçe derslerinde de kullanabilirsiniz. 


HP Reveal/Aurasma

Herhangi bir nesnenin üzerine görüntü ekleyebildiğiniz bu uygulamada, aslında bir markera ihtiyacınız yok, bunun yerine etrafınızdaki objeleri kullanabilirsiniz. Uygulamanın en iyi tarafı aslında belli bir branşa yönelik tasarlanmamış olması. Bu sayede farklı disiplinleri, konularına göre kolaylıkla derslerinize adapte edebilirsiniz


JigSpace

Bu uygulama yoluyla birçok farklı disipline dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunlardan birkaçı; bilim, sanat ve tarih. Aslında merak ettiğiniz pek çok konuyu size herhangi bir markera ihtiyaç duymaksızın sadece düz bir zeminde öğrenme imkanı sunuyor. Bu uygulamayı; Fen Bilimleri’nde insan vücudunun görülmeyen kısımlarını betimlerken, Coğrafya’da güneş sistemi ve gezegenleri görselleştirirken ya da Tarih dersinde Gutenberg’in matbaasının çalışma prensiplerinden bahsederken kullanabilirsiniz.


GeoGebra 

Kullanım alanı diğer uygulamalara göre sınırlı olan GeoGebra ile Geometri branşı özelinde artırılmış gerçeklik deneyimini sınıflarınıza taşıyabilirsiniz. Uygulamayı herhangi bir markera gerek duymadan düz bir zeminde kullanabilirsiniz. 


Google Expeditions

Bu uygulama sayesinde tarih, bilim, sanat ve doğa gibi çeşitli branşlara ait konuları hem (AR) artırılmış gerçeklik hem de (VR) sanal gerçeklik yoluyla sınıflarınıza taşıyabilirsiniz. Herhangi bir marker olmaksızın düz bir yüzeyde deneyimlenebilen bu uygulamayı kazanımlarınıza göre farklı derslerde uygulayabilirsiniz.


Chromeville/Chromeville Science/Chromville World

Çeşitli markerlar üzerinden öğrencilerinize konularınızı daha kalıcı şekilde öğretmenizi sağlayacak bir uygulama. Ayrıca öğrencilerin öncelikle karakterleri boyamaları, süreci daha keyifli hale getiren bir etken. 


Bookful 

Birçok kitabı sayfalarını canlandırarak okuyabileceğiniz aynı zamanda da dinleyebileceğiniz bir uygulama olan Bookful’un tek dezavantajı Türkçe içeriğe sahip olmaması. Ancak bunu İngilizce dersinde kullanarak büyük bir avantaja dönüştürebilirsiniz.


WWF Free Rivers

Tasarlanma amacı doğal yaşama zarar veren barajların nehirler ve çevresindeki habitata etkilerini göstermek olan bu uygulamayı sadece öğrencilerinizi bilinçlendirmek için değil Coğrafya dersine ilişkin pek çok kavramı açıklarken de kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için herhangi bir markera ihtiyacınız olmadığından, düz bir zemin yeterli olacaktır.   Uygulamanın en büyük avantajlarından biri canlandırılan bölgede yaklaştığınız alanlara göre sesler de duyuyor olmanız. 


BBC Civilisations 

Bu uygulama sayesinde eski medeniyetler hakkında tarihi eserler üzerinden bilgi alabileceğiniz gibi, birçok sanat eseri ve sanatçı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Kısacası  marker olmaksızın düz bir zeminde tarihi eserleri canlandırıp hikayelerini dinleyebildiğiniz bu uygulama ile Tarih derslerinizi daha kalıcı hale getirebilirsiniz.


Metaverse

Özellikle Fen Bilimleri ve Matematik kazanımlarına uyarlayabileceğiniz eğlenceli kaçış oyunlarını içeren bu uygulama ile derslerinize renk katabilirsiniz. Uygulama klasik kaçış oyunları gibi belli tarihi eserler ya da kişiler üzerinden size ipuçları sunarken, bunları canlandırmak için bir marker çıktı almanıza da gerek olmayacaktır.