Eğitimi Yeniden Hayal Etmek

28 Eylül’de Ashoka Türkiye, imece ve Impact Hub İstanbul ortaklığı ile gerçekleştirdiğimiz “Eğitimi Yeniden Hayal Etmek” konulu etkinlikte yurtiçinden ve yurtdışından birbirinden değerli konuşmacıları ağırlama fırsatı bulduk. Eğitim fakültesi öğrencileri, öğretmenler ve eğitim dünyasından bir çok paydaşın katılımcı olduğu bu etkinlikte eğitimin geleceğini farklı bakış açılarından dinledik. Sunum ve panel olarak iki kısımdan oluşan etkinliğin detaylarına bu yazıda değineceğiz.

Mektepp ekibinden Furkan’ın yaptığı hoş geldiniz konuşmasının ardından, Dream a Dream isimli sosyal girişimin kurucu ortaklarından Vishal Talreja, “Hindistan’daki Gençler İçin Senaryoyu Değiştirmek” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Dream a Dream kuruluşundan itibaren geçen 18 yıl içinde Hindistan’da 1 milyon çocukla çalışmış bir kuruluş. Amacı, Talreja’nın kendi tanımıyla, dezavantajlı değil hassas ve farklı geçmişleri olan gençlerin zorluklarının üstesinden gelmesine yardımcı olmak, onları güçlendirmek ve hızla gelişen dünyada yaratıcı hayat becerileri yaklaşımını kullanarak gelişmelerini sağlamak.

Talreja, Dream a Dream’i kurmalarına ilham veren olayı anlatmakla başladı. Çocuklarla çalıştığı zamanlarda üstü başı kir içinde, harap vaziyette bir gençle tanışmış. Çocuğun babası kayıp, annesi de hapishanedeymiş. Büyükannesi tarafından da bakılamayan bu çocuk bir süre sonra hırsızlık yapmaya başlamış ve okula gitmeyi bırakmış. Bir gün bisiklet çalarken yakalanmış ve ıslah evine benzer bir yer olan “gözlem evine” gönderilmiş. 15-16 yaşlarındaki çocuk, orada daha saldırgan ve sinirli bir hale gelmiş. Talreja ile tanışmaları işte bu sıralarda olmuş. Programlarına katılan çocuk, süreç içinde hırsızlık yapmamış. Bir gün kullanmasını bilmediği bir motosikleti sürerken kaza geçirip ölmüş. Talreja bu olaydan sonra kendisine bu kimin hatasıydı diye sormuş. “Kimin suçlu olduğunu bilemedim, toplum, hükümet… Belki de bizim hatamızdı.” diyen Talreja, bu olaydan sonra eğitim sisteminin çocuklar için işe yaramadığını çünkü sistemin onları kabul etmek yerine reddettiğini fark etmiş ve arkadaşlarıyla Dream a Dream‘i kurmuş.

“Çözümle değil de sorunla zaman harcamak zaman kaybı.” diyen Talreja, dünyadaki değişimin çılgınca, tahmin edilemez ve karmaşık oluşunu 3 ana alandaki nedenlere bağladı:

  1. Aşırı nüfus: Kaynaklar insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değil.
  2. İklim Değişikliği: Yüzyıllardır sürekli olan bir durum.
  3. Teknolojideki Değişim: O kadar hızlı ki, 5-10 yıl aralığına düşmüş durumda.

Bu meselelerin geleceğimizi daha karmaşık ve genç nesil için bilinmez yaptığını, 15 yıl sonrasını hayal etmenin gerçekten güç olduğunu söyledi. 

Sunumun devamında Talreja ilgi çekici bir veri açıkladı. “Boy, gelişimin bir göstergesidir.” Dream a Dream programına gelen çocukların boylarının yaşıtlarına göre ortalamanın altında kaldığını söyledi. Bunun da yetersiz beslenme, taciz vakaları ya da göç gibi durumlardan kaynaklanan güçlüklerden dolayı olduğunu belirtti.

İşte, çocuğun bu zorlukları ve dünyanın çılgınca değişmesi birleşince ortaya hayata hazırlanmamış bireyler çıkıyor.” diyen Talreja “Gençler, özellikle de hassas geçmişe sahip olanlar, bu dünyada bir kurbağa zıplayışı yapıp başarı sağlayabilirler mi?” sorusunu yöneltti. Kendisi bu soruya “Marjinal değişikler yapmaya çalışmayın, yeni dünyaya adapte olup başarı gösterin.” diye cevaplayarak başladı. Broken’a göre, eğitim sistemleri bugünkü gibi devam ederse, Latin Amerika ve Afrika’daki Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların gelişmiş ülkelerdeki çocuklarla arasına 100 yıllık bir fark girecek diye bitirdi.

Talreja, sunumun sonlarında güçlüklerden iki ana çözümün çıktığını söyledi:

  1. Gençlerin hayat becerileri geliştirmeleri, onlara günlük hayatın talepleriyle baş etme gücü sağlıyor. Yaratıcı düşünme, problem çözme becerisi, öz farkındalık bu becerilerin bazı ürünleri.
  2. Öğretmenin rolü günden güne bilgiyi aktarandan, öğrenmeyi kolaylaştıran olarak değişmekte. O nedenle, öğretmenler ilgi ve empatiyi sınıf ortamlarına taşımalılar.

Vishal Talreja’nın sunumunun ardından moderatörlüğünü imece direktörü Buğra Çelik’in yaptığı ve Vishal Talreja’nın yanı sıra Impact Hub kurucu ortağı Ayşe Sabuncu, Yenilikçi Öğrenme Merkezi kurucusu Kayhan Karlı ve Teknoloji ve İnsan Koleji kurucusu Zeynep Dereli’nin katılımcı olduğu bir panel gerçekleşti. Farklı alt yapıları ve uzmanlık alanları olan panelistler eğitimin geleceği konusunda fikirlerini paylaştı.

Ayşe Sabuncu, geleceğin eğitiminde sadece okulların rol oynamayacağına değinerek Impact Hub gibi işbirlikçi alanların öneminden bahsetti. Bu gibi yerler bireylerin birbirlerinden öğrenmesi için bir araç olduğunu vurgulayan Sabuncu, “Bireyler kendi öğrenme alanlarını oluşturuyorlar, sonra diğer üyelere katkıda bulunuyorlar.“dedi.

Eğitim ve teknoloji ilişkisi hakkında konuşan Zeynep Dereli, ekipmana değil de sisteme yoğunlaşıldığında teknoloji eğitiminin çok daha ucuz hale gelebileceğini söyledi. Eğitimde teknolojinin nasıl kullanılması gerektiğini kimsenin tam olarak çözemediğini ama öğretmenlerin sınıftaki rollerinin gitgide değiştiğinden bahsetti. “Genç öğretmenlerin, deneyimlilere nazaran teknoloji kullanımında daha istekli olduğu gerçeği var, ama teknolojiyi tüm eğitimciler tarafından kullanılır hale getirmeliyiz. 

Eğitim diyorsak, psikolojinin tarihini, insan anatomisini, beynin nasıl çalıştığını, bunların hepsini tekrar gözden geçirmeliyiz.” diyen Kayhan Karlı, her sistemin kendi eğitim öğretim sistemini oluşturduğundan, kapitalizm ve Sanayi devrimi gibi akımlardan sonra eğitimin ve amacının değiştiğinden bahsetti. Karlı, “Bugün de yeni öğretmenler için yeni yöntemler düşünmeliyiz. Dünyadaki toplumların ortak hatalarından biri, öğretmenlere hatalarından ders almayı öğretmemek. 25 yaşındaki öğretmen 45 yaşında gibi davranıyor. Ben 50 yaşında hala öğrenci gibi hissediyorum.” diye ekledi. “Yeni çağda içerikten çok becerilere yoğunlaşmalıyız. Önemli olan öğrenciler üzerinde nasıl bir etki bıraktığımız. Onların insan olduğunu unutuyoruz. Öğrenciler bizleri problemleri iyi çözerdi diye hatırlamayacak, olumlu sınıf atmosferi oluşturdu diye hatırlayacak. 

Mektepp olarak organizatörlüğünü üstlendiğimiz bu keyifli etkinlik, bizim için oldukça ilham vericiydi. Bu etkinliğin var olmasını sağlayan tüm paydaşlarımıza, konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür ediyoruz.

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın