Eğlenceli Ölçme Aracı: Plickers

Plickers nedir?

Plickers, ölçme ve değerlendirme sürecini hem öğrenciler hem de öğretmenler için pratik ve keyifli hale getirmeyi amaçlayan online bir eğitim aracıdır. Klasik kağıt üstünde yapılan sınavların öğrenci üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı gibi, sınav sonrası öğretmenlerin üzerinden sınav okuma yükünü de kaldırır.

Sınıf ortamında nasıl kullanılır?

Bu aracı derste kullanmak için, ilk olarak öğretmen telefonuna ücretsiz “Plickers” uygulamasını indirmelidir. Daha sonra bilgisayarından Plickers’a giriş yapmalı ve soru kütüphanesine test etmek istediği konu ile ilgili çoktan seçmeli sorular girmelidir. Bu adımda sorular görsel eklenerek zenginleştirilebilir. Sorular hazırlandıktan sonra her sorunun altındaki “Add to Queue ” seçeneği ile soruyu hangi sınıfların çözeceğine karar verilir. Bunun için önceden öğretmen dersine girdiği sınıfları hesabına kaydetmelidir. Örneğin; 7A, 7B ve 7E sınıflarını kaydedecek bir öğretmen, her sınıf için ayrı bir dosya açıp öğrencilerin isimlerini bu dosyalara kaydetmelidir. İsterse öğrencileri sınıf defterine ya da oturma düzenine göre de kaydedilebilir. Bu uygulamalar, kodların dağıtımını kolaylaştıracaktır. Kaydedilen öğrencilerin yanlarında belli bir sıra numarası olacaktır. 

Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra, öğretmen Plickers’ın sitesinden her birinin üzerinde sıra numarası olan kare kodlarını indirmeli ve kodları öğrencilerin sıra numaralarına dikkat ederek onlara dağıtmalıdır.

Test zamanı geldiğinde öğretmen akıllı tahtadan Plickers’ın web sayfasını açarak giriş yapar ve live (canlı) moduna tıklar. Eş zamanlı olarak telefonundan da uygulamayı açan öğretmen hazırladığı soruları sırayla seçer. Her soruyu seçtiğinde, soru tahtada görünür ve öğrenciler kare kodları kullanarak soruyu cevaplarlar.

Öğrenciler soruları  cevaplamak için kare kodun dört kenarındaki A, B, C, D harflerinden hangisinin doğru şık olduğunu düşünüyorlarsa kare kodu o üste gelecek şekilde tutmalıdırlar. Bu şekilde öğretmen telefonundan kodları kolayca okutabilecek ve her öğrencinin cevabı gizli olarak alınacaktır.  Bu esnada öğretmen telefon ekranında hangi öğrencinin doğru hangisinin yanlış cevap verdiğini ve kimlerin cevap vermediğini görebilmektedir. Tüm öğrenciler cevap verdiğinde öğretmen “cevapları gör” diyerek akıllı tahta ekranında cevapları tüm sınıfın görmesini sağlayabilir.

Test bittiğinde hangi öğrencinin hangi soruya ne cevap verdiği, sınıf içi ortalama ya da sınıflar arası karşılaştırmalar uygulama tarafından rapor halinde kaydedilecektir. Ek olarak, uygulama her öğrenci için bireysel renkli karneler de sunacaktır. Öğretmen bu verileri istediği gibi saklayabilir veya indirip öğrencilere değerlendirme notu olarak da dağıtabilir.

Unutmayın;

Eğer bir kare kod seti sadece bir sınıf için uygulanıyorsa, öğrencilerden kendilerine dağıtılan kare kodları her gün yanlarında getirdikleri bir kitaba veya deftere yapıştırmaları istenebilir. Aynı set başka sınıflarda da kullanılmak istenirse, öğretmen ders bitiminde kodları toplamalıdır. 

Plickers, sınav yaparken kullanılacaksa, güvenilirliği artırmak için çocukların birbirlerinin kartlarına bakmadıklarından emin olunmalıdır. 

Önerilerinizi ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz. 


2 Yorumlar
Büşra

02/10/2018 @ 14:22

Reply

Hocam, ders içi etkinlik olarak Plickers’ı nasıl kullanıyorsunuz?

Cevap şu olacak diye derste veriyoruz ama kim ne yapmış birbirlerine söylemeyince merak ediyorlar.
Doğru yanlışları isim listesi olarak gösterince de yanlış yapanlar kendini kötü hissediyor.
Plickersı cevapları göstermeden sadece ünite sonu değerlendirme yapmak için kullanacaksak, tek tek soruları yazıp hazırlamak, uygulamak vs. biraz zaman kaybı gibi olmuyor mu?
Fikir almak amaçlı soruyorum. Ders içinde neler yapıyosunuz acaba? 🙂

Büşra Şahin

09/11/2018 @ 22:25

Reply

Plickers güncellenmiş arkadaşlar. Bu eski hali. Son güncellemelerle daha kullanışlı olmuş. Bir çok soruna mantıklı çözümler getirilmiş.

Yorum Yap

author
Ayşe Merve Süt

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp