Yazdırma Seçenekleri:

Duygu Avı

Çalışma Şekli ServingsToplam Süre40 dakika

1-4.Sınıf | Sosyal-Duygusal Öğrenme
Öğrencilerin yüz ifadeleri ve beden dilini yorumlayarak duyguları ayırt etmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir etkinlik.

Malzemeler
 Çubuk
 İp
 Mıknatıs
 Ataş
 Kutu
 Duygu kartları
Adımlar
1

Ders öncesi üzerinde çeşitli duyguların olduğu kartlar hazırlayın. Her karta ataş iliştirin ve bir kutunun içine yerleştirin.

2

Her zaman duygularımızı sözlü ifade etmediğimiz ve bazen beden dilimizi ve yüz ifadelerimizi kullandığımız zamanlar hakkında bir sınıf içi tartışma başlatın. Bu tartışmayı modere ederken sorabileceğiniz sorular:

  • Birinin yüz ifadesini ve beden dilini yorumlamak neden önemlidir?
  • Bir arkadaşının üzgün olduğunu fark edersen ne yaparsın?
  • Sinirli ya da mutsuz olduğunuzda bunun üzerine konuşmak yardımcı oluyor mu?
3

Siz bir kaç duyguyu canlandırın ve hangi duygu olduğunu tahmin etmelerini isteyin. Dilerseniz, sınıftan gönüllülerin de bunu yapmasını sağlayabilirsiniz.

4

Daha sonra öğrencilerin ikili gruplar halinde bir oyun oynayacaklarını söyleyin. Bu oyun için oltaya ihtiyaçları olacak. Çubuk, mıknatıs ve ipi öğrencilerin erişebilecekleri bir yere koyun ve grup halinde olta yapmalarını isteyin.

5

Oltalar hazır olduğunda her gruba duygu kartlarının içinde olduğu kutuları verin. Gruptaki öğrenciler sırayla kutudan olta yardımıyla bir duyguyu “avlayıp” kartı grup arkadaşına göstermeden bu duyguyu yüz ifadesi ve beden diliyle aktarsın.

Ek Bilgiler
Notlar
Bu etkinlik Hetty Adams'ın Peace in the Classroom isimli kitabından alınmıştır.