Yazdırma Seçenekleri:

Haftalık Davranış Tombalası

Çalışma Şekli ServingsToplam Süre15 dakika

Özellikle ilkokul ve ortaokul seviyesinde biçimlendirilmek ya da kazandırılmak istenen davranışları oyunlaştırmadan yararlanarak sağlamak için oluşturulmuş bir etkinlik.

Malzemeler
 Dosyayı sınıfa göstermek için akıllı tahta vs.
 Defter
 Yazıcı
 Kalem
Adımlar
1

Öncelikle öğrencilere çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilir. (İlkokul öğretmenleri haftanın son dersi, ortaokul sınıf rehber öğretmenleri o haftanın son ders saatlerinde bir davranış değerlendirme çalışması yapacaklarını belirtir. Her ay sonunda o dört haftalık puan değerlerine göre öğrencilerin belli seviyeler/aşamalar geçeceği ifade edilir.)

*Son belirttiğim şeyde, puanlama ve ilerleme gibi mekaniklerle öğrencilerin akışta kalmasını sağlamak amaçlanmıştır.

2

Ekteki tombala belgesi ekrana yansıtma ya da çıktı olarak verme şeklinde öğrencilere gösterilir ve çocuklardan bunu defterlerine geçirmeleri istenir. Deftere geçirirken sonraki birkaç sayfayı boş bırakmaları istenir.

3

Her hafta tombala günü geldiğinde öğretmen tombalayı uygulatır. Öğrenciler gerçekleştirdiği eylemlere onay işareti, gerçekleştiremediği eylemlere çarpı işareti koyarlar. Toplam skorlarını da en başta boş bırakılan sayfaya "1. hafta: 7/9" ve benzeri şekillerde aktarırlar.

4

Öğrenciler haftada 9, ayda 36 puan toplayabilecekler. Öğrencilerin aktif katılımını sağlamak için seviyeler oluşturulabilir.
0-10 puan: Sincap
11-25 puan: Tavşan
26-45 puan: Panda
46-70 puan: Kanguru
71-100 puan: Fil
101-150 puan: Raptor
151-200 puan: T-Rex
201-300 puan: İlk ulaşan bu hayvanı kendisi belirler.

5

Tombala içindeki görev ve eylemler sınıfın durumuna ve ihtiyacına göre daha alt veya daha üst beceri ve görevlerle değiştirilebilir. Buradaki Canva linkinden değişiklik yapabilirsiniz. Hayvan temalı seviye isimlendirmeleri de değiştirilebilir.