Yazdırma Seçenekleri:

Robot Resim – Paspas hikayesi

Çalışma Şekli ServingsToplam Süre40 dakika

Polisiye bir hikaye üzerinden öğrencilerin sıfatları kullanmalarına olanak sağlayan bir etkinlik.

Malzemeler
 Projeksiyon/Akıllı tahta
 İnternet
 Öğrenci sayısı kadar post-it
Adımlar
1

Öğretmen öğrencilere bir hırsızlık vakasından bahsedeceğini söyler ve anlatmaya başlar.
"Bir mahallede kapıların önündeki paspaslar günden güne kaybolmaya başlamış. Mahalle sakinleri tedirgin olmaya başlamışlar. Bu işe bir çözüm bulmamız gerekiyor diyerek bir eylem planı oluşturmaya karar vermişler. Mahallede tanımadıkları birilerini gördüklerinde özelliklerini not alacaklar ve tekrar bir araya geldiklerinde notları birleştirip şüphelileri tespit edeceklermiş.

Planı hayata geçirmeye başlamışlar ve gördükleri insanların özelliklerini not etmeye başlamışlar."

2

Hikayede bu aşamaya geldikten sonra tüm öğrencilere birer post-it verilir ve hikayenin devamına sınıfça dahil olacakları söylenir. Öğretmen tahtaya bir fotoğraf yansıtacağını ve beş saniye sonunda kapatacağını söyler. Öğrenciler de bu beş saniye içinde gördüklerinden yola çıkarak tıpkı mahalle sakinleri gibi not almaya başlarlar.

3

Fotoğraflar thispersondoesntexist.com sayfasından açılır. Tüm öğrenciler notlarını tamamladıktan sonra öğrencilerin katılımıyla özellikler tahtaya yazılır; uzun saçlı kadın, gözlüklü çocuk, sarışın adam gibi.

4

Daha sonra hikayeye devam edilir.

"Mahalleli notlarını paylaştıkları toplantılar yapıyormuş ara ara. En son "John" kod adını verdikleri bir şüphelide anlaşmışlar. Neredeyse herkes onu mahallenin çeşitli noktalarında görmüş. John'u aramaya başlamışlar. Eğer biri mahallede bir yerde görürse diğerlerine haber verecek ve birlikte John ile konuşacaklarmış.

Mahalleliden biri yola yürürken John'un mahalledeki parkta kitap okuduğunu görmüş, hemen ekip arkadaşlarına haber vermiş. Herkes toplandıktan sonra John'un yanına gitmişler, durumu olduğu gibi anlatmışlar. John'un mahallede oturan kızına 2 haftalığına misafir olduğunu öğrenmişler. Şimdi sıra gelmiş yine şüpheliler aramaya..."

5

Şüpheli sayısı öğretmenin istediği kadar uzatılabilir. thispersondoesntexist.com sayfasından çeşitli görsellerle hikaye uzatılabilir. Buradaki amaç öğrencilerin şüpheliler hakkında olabildiğince fazla not tutmasını sağlamaktır.

6

Hikaye bittikten sonra öğrencilere tüm her şeyin kurgu olduğu netlikle verilebilir. Daha sonra fotoğrafların gösterildiği sitenin nasıl çalıştığı öğrencilerin seviyesine uygun anlatılır. Çalışma prensibine dair detaylı bilgiye Ek Bilgiler bölümündeki linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Bilgiler
Notlar
https://webrazzi.com/2019/02/16/sahte-insan-yuzleri-olusturan-ai-destekli-web-sitesi-thispersondoesnotexist/