Yazdırma Seçenekleri:

Shove ha’penny- Cetvel Kullanımı

Çalışma Şekli ServingsToplam Süre40 dakika

Eski bir oyun olan "Shove ha'penny" oyununun parkurunu hazırlamak için öğrencilerden cetvel kullanmaları beklenir.

Malzemeler
 Karton
 Kalem
 Madeni para
 Cetvel
 Bant
Adımlar
1

Öğretmen Shove ha'penny oyununu öğrencilere tanıtır. Videolarla ya da çeşitli görsellerle destekleyebilir. Uzaktan eğitim sürecinde aşağıdaki videoyu gönderip oyunu tanıtabilir.

“Shove ha'penny "Yarım peniyi itin" anlamına gelir. Bu adı eskiden İngiltere'deki yarım peni değerindeki madeni paralarla oynandığı için almıştır. Oyunun amacı, pulları çizgilerin arasında kalan dokuz alanın her birine üç sefer sokmaktır. Her oyuncu kendi sırası geldiğinde beş pulla atış yapar. Atış yaparken pulun yarısı parkurun dışında kalmalıdır. Pullara avuç içiyle ya da işaret parmağı ile vurulabilir. Bir alana en fazla üç kere pul sokulabilir. Eğer bir alana fazladan pul atılırsa puan rakibe yazılır. Bütün alanlara üçer kere pul sokmayı başaran oyuncu oyunu kazanır.” 

2

Öğretmen oyunu tanıttıktan sonra her grubun kendi oyununu hazırlayacağını söyler. Kartonun üzerine 3 cm arayla on tane çizgi çizmeleri gerekmektedir. (Bu aralık kullanılacak madeni paranın ölçüsüne göre değiştirilebilir.)

3

Kartonlar hazır olduktan sonra sıraya bantlanarak kaymaları önlenebilir.

4

Daha sonra gruplar kendi içinde oyunu deneyimleyebilirler.

Ek Bilgiler
Notlar
*Bu etkinlik hazırlanırken "Dünyanın Dört Bir Yanından Yapımı Kolay Oyuncaklar" kitabından faydalanılmıştır.*Etkinlik görseli https://www.mastersofgames.com/cat/pub/shove-hapenny-slate.htm sayfasından alınmıştır.