Uzaktan Eğitim | Oyun

Merhaba! Oyun oynamayı ihmal etmiyoruz değil mi? Hem öğrencilerin hem de senin için evde oynayabileceğin oyunları bu mailde derledik. Ve yine üç yeni etkinlik önerisi paylaşıyoruz. 

Sen de bu süreçte öğrencilerinle uyguladığın uzaktan eğitim ders içeriklerini mektepp.com‘da paylaşarak yüzlerce öğretmene ilham olabilirsin! 

Öğrencilere;

Gölge Oyuncakları

Öğrencilerine ve ailelerine evde birlikte oynayabilecekleri, Bilim Çocuk Dergisi’nde yayınlanmış gölge oyuncaklara buradan ulaşabilirsin. Çıktısı alınan gölge oyuncakları keserek kağıttan ayrılır. Fener ya da başka bir ışık kaynağı yardımıyla bu oyuncakların gölgeleri bir duvara yansıtılarak çeşitli öyküler oluşturabilirler.

Evde Oyun Rehberi

Toyi ekibinin hazırladığı ve Evde Çadır Kampı, Kolilerden Minyatür Ev gibi bir sürü oyun barındıran blog yazısını inceleyerek öğrencilerine, velilerine önerebilir ve keyifli bir hafta sonu geçirmelerine katkı sağlayabilirsin.

Tavsiye Ev Oyunları

Pedagoji Derneği’nin hazırladığı ev oyunları tavsiyelerine buradan ulaşabilirsin. Ekran başındaki süreyi azaltmak ve aileleri yakınlaştırmak amacıyla hazırlanan bu listede çeşitli yaş grupları için eğlenceli bir çok oyun yer alıyor. 

Öğretmenlere;

Öğretmen Oyunu

Öğretmenlerin eğlenerek birbirleri ile keyifli vakit geçirebilmesi adına geliştirilmiş bir kutu oyunu olan Öğretmen Oyunu‘nun soru ve cevap kartlarını ücretsiz olarak bu blog yazısı üzerinden indirebilir ve öğretmen arkadaşlarınla online bağlantı kurarak oynayabilirsin. 

Etkinlik Önerileri

Yaratıcı Yazma Etkinliği

Okuma ve yazmayı öğrenme sürecini tamamlamış birinci sınıflar ve daha üst sınıflar için hazırlanmış bu yaratıcı yazma etkinlik kitapçığında öğrencilerine keyifle yazı yazdıracak birçok fikir bulunuyor. Kitapçığı doğrudan öğrencilerinle paylaşarak çıktı alıp doldurmalarını isteyebileceğin gibi her bir fikri ayrı günlerde paylaşarak yazdıklarını seninle Padlet’te paylaşmalarını isteyebilirsin. 

Shove Ha’penny Oyunu

Shove ha’penny “Yarım peniyi itin” anlamına gelir. Bu adı eskiden İngiltere’deki yarım peni değerindeki madeni paralarla oynandığı için almıştır. Oyunun amacı, pulları çizgilerin arasında kalan dokuz alanın her birine üç sefer sokmaktır.

Betül Öğretmen’in hazırladığı bu etkinlikte öğrenciler kendi Shove ha’penny parkurlarını hazırlarken cetvel kullanma becerilerini geliştirebilecekler. Aynı zamanda evde keyifli vakit geçirmek için eğlenceli bir oyuncakları olacak. 

Colors, Countries and Cultures with Quiver

Bir arttırılmış gerçeklik (AR) uygulaması olan Quiver ile öğrencilerinin evde İngilizce pratik yapmalarını sağlayabilirsin. Esma Öğretmen’in hazırladığı bu etkinlikte öğrenciler boyama sayfasında bulunan farklı ülkelere ait şapkaları istedikleri gibi boyuyor ve daha sonra ücretsiz arttırılmış gerçeklik uygulaması ile şapkayı takıyorlar! Şapkalı halleriyle kendileri hakkında İngilizce cümleler kuran öğrencilerinin videolarını seninle paylaşmalarını isteyebilirsin.

Sen de #evdenpaylaş

Bu süreçte kullandığın araçlarla birlikte uyguladığın etkinlikleri mektepp.com‘da paylaş, binlerce öğretmene ilham ol.

Tüm #evdenPaylasiyoruz bültenlerine ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsin.