Evden Paylaşıyoruz – 4

Selam! Bu olağandışı günlerde birbirimize ilham olmayı amaçlayarak başlattığımız bu mail bülteni serisini yalnızca bit.ly/evdenpaylasiyoruz mail listesindeki kişilere gönderileceğiz. Eğer hala kayıt olmadıysan acele et! Arkadaşlarını davet etmek ve onların da faydalanmasına aracı olmak için bu adresi onlarla da paylaşabilirsin.

#evdenpaylaşıyoruz bülten serisindeki maillerini mektepp.com’da arşivliyoruz. Kaçırdığın mailleri https://mektepp.com/evdenpaylasiyoruz/ adresinden okuyabilirsin. 

Günün Online Eğitim Aracı

Blog Yazısı

Quiver

Quiver bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Kendi sitesinden boyama yapılabilen çıktılar sunan Quiver hakkında daha detaylı bilgi edinmek için blog yazısını okuyabilirsin.

Etkinlik Örneği

Kendi Bayrağını Oluştur

Betül Öğretmen’in Quiver uygulamasını kullanarak hazırladığı bayrak tasarlama etkinliğinden ilham alabilirsin.

Günün Mobil Oyun Önerisi

Brain It On

Temel fizik kuralları üzerine kurulu bu oyun oldukça minimal bir tasarıma sahip. Bu bulmaca oyununda ilerlemek için tüm adımları geçmek zorunda değilsin, dolayısıyla bölüm geçemediğinde silmek isteyeceğin bir oyun değil. Ayrıca reklam izlemek kaydıyla ipuçlarına da ulaşabiliyorsun. 

Günün Video Önerisi

Öğretmenlere

Tangram Efsanesi ve Etkinliği

Geometrik şekiller, düzlem, düşünme becerileri vb. birçok alanda işine yarayacak basit ama etkili bir eğitim materyali olan “tangram”ın efsanesi ve etkinlik örneği için Şeyda Öğretmen’in videosunu izleyebilirsin.

Öğrencilere

Kısa film | Joy and Heron

Paylaşım konulu bu kısa filmi öğrencilerine önerebilir, sonrasında bu etkinlikten ilham alarak onlardan kendi kurabiyelerini oluşturmaları üzerine bir etkinlik hazırlayabilirsin. 

Yabancı Dil Öğrenme

Lyricstraining

Lyricstraining, şarkı dinlemeyi veya ezberlemeyi sevenlerin birçok dilde alıştırma yapmasına olanak sağlıyor. Ücretsiz olarak masaüstünden girerek veya uygulamalarını indirerek kullanabilirsin.

Günün Film Önerisi

Öğretmenlere

Özgürlük Yazarları

Gerçek bir hikayeye dayanan bu filmde bir İngilizce öğretmeninin birbirinden farklı sorunları olan ve  kötü koşullarda yaşayan öğrencilerine ilham olması ve yazdırdığı günlükler yoluyla onlarla bağ kurması anlatılıyor. 

Öğrencilere

Terabithia Köprüsü

Arkadaşlık ve dostluk kavramları üzerine derin çıkarımları olan bu filmi öğrencilerine önerebilir, Film Günlüğü‘nü onlarla paylaşıp film üzerine görüşlerini öğrenebilirsin.

Günün Okuma Önerisi

Öğretmenlere

En Sevdiğimiz Konu: Kendimiz | En Sevdiğimiz Yer: Sosyal Medya

Her gün saatlerimizi harcadığımız sosyal mecralara dair rengarenk pencerelerden bilimsel yorumlar duymak istiyorsan Bilim ve Teknik dergisinden seçtiğimiz bu başlık tam sana göre!

Öğrencilere

Firkateyn Kuşuyla Tanışın!

TÜBİTAK tarafından hazırlanan Bilim Çocuk dergisi, 2019 yılının Kasım ayında bizi çok ilginç bir canlıyla tanıştırdı: Fırkateyn kuşu. Bu ilginç kuş hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı okuyabilir, öğrencilerinle paylaşabilirsin.

Sen de #evdenpaylaş

Bu süreçte kullandığın araçlarla birlikte uyguladığın etkinlikleri mektepp.com‘da paylaş, binlerce öğretmene ilham ol.

Tüm #evdenPaylasiyoruz bültenlerine ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsin.