Evden Paylaşıyoruz – 6

Bu haftanın son bülteni ile karşınızdayız! Hafta boyunca bu yeni dönemde evde kalmak durumunda olan tüm öğretmen ve öğrenciler için evde yapılabilecek aktivitelere dair önerilerileri derledik. Önümüzdeki haftalarda #evdenpaylaşıyoruz bülten serisinde mektepp.com’da paylaşılan ve öğrencilerin evde ders tekrarı yapabilecekleri, yeni konuları pekiştirebilecekleri uzaktan eğitim içeriklerine ağırlık vereceğiz. 

Bu mail bülteni serisini  bit.ly/evdenpaylasiyoruz mail listesindeki kişilere gönderiyoruz. Arkadaşlarını davet etmek ve onların da faydalanmasına aracı olmak için bu adresi onlarla paylaşabilirsin.

#evdenpaylaşıyoruz bülten serisindeki mailleri mektepp.com’da arşivlediğimizi hatırlatmak isteriz. Kaçırdığın maillere https://mektepp.com/evdenpaylasiyoruz/adresinden ulaşabilirsin. 

Günün Online Eğitim Aracı

Blog Yazısı

Tarsia

Hepimize 20 soruluk test dağıtılsa ve belli bir sürede çözmemiz istense pek de hoşumuza gitmez. Fakat elimize 20 tane üçgen verilse ve üzerlerindeki soruları cevaplarıyla eşleştirerek yapbozu tamamlayabileceğimiz söylense, bir an önce başlamak isteriz. İşte Tarsia tam da bu!

Etkinlik Örneği

Eş Anlamlı Kelimeler

Ebru Öğretmen’in eş anlamlı kelimeleri pekiştirmek için Tarsia kullanarak hazırladığı etkinlikten ilham alabilirsin. 

Günün Mobil Oyun Önerisi

Nonogram

Bir Japon bulmacası olan nonogram, satır ve sütun başlıklarında yazılı sayılara göre doldurularak tamamlanan bir mantık bulmacasıdır. Başlıklarda yer alan sayılar, satır ve sütunlara aralarında herhangi bir boşluk bulunmadan yerleştirilecek boyalı kareleri belirtmektedir. Bulmaca tamamlandığında ise ortaya çeşitli resimler çıkmaktadır.

Günün Video Önerisi

Öğretmenlere

The Size of Space

Neal.fun, içinde çeşitli etkileşimli görseller ve animasyonlar barındıran bir websitesidir.  Biz senin için The Size of Space’i seçtik ama tüm siteyi keyifle kurcalayacağını düşünüyoruz.

Öğrencilere

Khan Academy Türkiye

Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen global bir organizasyondur. Eğitim içeriklerinin tamamı herkes için ücretsiz olarak sunulmaktadır. Öğrencilerine bu süreçte Khan Academy Türkiye’yi önerebilirsin.

Yabancı Dil Öğrenme

Rosetta Stone

Geleneksel dil eğitiminden farklı olarak Rosetta Stone, kullanıcılarına öğrenmek istedikleri dili çeviri değil de görseller yoluyla öğretiyor. Uygulaması ve çok geniş kapsamlı bilgisayar programı var. 24 dilin okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinde kendi kendine ilerlemek için kullanabilirsin. 3 günlük deneme sürümü var.

Günün Film Önerisi

Öğretmenlere

Morrie ile Her Salı

Bu film bir öğretmen ve öğrencisinin buluşmalarını konu ediniyor. Yıllar sonra en sevdiği öğretmeniyle buluşan Mitch’in hayat üzerine öğretmeniyle yaptığı konuşmalarda herkes kendinden bir şeyler bulabilir.

Öğrencilere

Oz Büyücüsü

Bu kült filmde kahramanımız Dorothy’in Oz’un renkli dünyasında edindiği dostlukları ve dostlarıyla geçirdiği maceraları izliyoruz.

Günün Okuma Önerisi

Öğretmenlere

Grimm Masallarının En Güzel 10 İllüstrasyonu

Aslı İdil Kaynar’ın derlediği kült çocuk masalı ilüstürasyonlarını incelemek ve çocuk kitabı yazarlarının yıllardır tartıştığı konuya şöyle bir göz atmak isterseniz bu yazı tam size göre!

Öğrencilere

Çizmeli Harikalar – Mamut

Okuyucular bu yazıda hem mamutlar hakkında bilgi edinebilir hem de yönergeleri takip ederek kendi mamutlarını çizebilirler. Öğrencilerinden gelen mamut çizimlerini #evdenpaylasiyoruz hastagiyle paylaşabilirsin.

Günün Sanal Müze Önerisi

Van Gogh Müzesi

Van Gogh sanal müzesini gezerek Van Gogh’un ünlü tablolarını evinden keşfedebilirsin.

Van Gogh’un Ayçiçekleri eserini evinde oluşturmak için burada yer alan boyama sayfasından ulaşabilirsin. Ayrıca Van Gogh Gallery’nin ücretsiz olarak sunduğu ders planlarını inceleyebilirsin.

Kendin Yap | VR Cardboard Yapımı

Sanal müze deneyimini daha keyifli hale getirmek için  Miray Öğretmen’in hazırladığı “VR Cardboard Oluşturma” etkinliğini öğrencilerine önerebilirsin.

Sen de #evdenpaylaş

Bu süreçte kullandığın araçlarla birlikte uyguladığın etkinlikleri mektepp.com‘da paylaş, binlerce öğretmene ilham ol.

Tüm #evdenPaylasiyoruz bültenlerine ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsin.