Uzaktan Eğitim | Sosyal-Duygusal Öğrenme

Merhabalar! Uzaktan eğitim sürecinde hem sana hem de öğrencilerine faydalı olabilecek çeşitli konu başlıklarında içerikler sunmaya devam ediyoruz. Bugünün konu başlığı Sosyal-Duygusal Öğrenme. Bu mailde konuyla ilgili okuyabileceğin, izleyebileceğin veya uygulayabileceğin içerikleri bir araya getirdik. Sen de uzaktan eğitim sürecinde hem öğrencilerimizin hem de kendimizin sosyal-duygusal gelişimini nasıl destekleyebileceğimize dair önerilerini sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizimle paylaşabilirsin.

Velilere:

Çocuklarla Corona Virüs Nasıl Konuşulur?

Nirengi Derneği’nden Uzman Psikolojik Danışman Elçin Külahçıoğlu Gözegir tarafından oluşturulan önerilere  buradan ulaşabilirsin. Ayrıca ihtiyaç halinde İngilizce ve Arapça halleri de burada mevcut.

Evde Değişimi Başlatmak İsteyen Ebeveynlere Öneriler

Çocuklar için Ashoka Programı eski direktörü Melda Akbaş tarafından kaleme alınan bu yazıda, çocuklar ve ailelerinin birlikte tamamlayacağı görevler bulunuyor. Empati, liderlik, ekip çalışması ve problem çözme becerilerine odaklanan bu  görevleri velilerine ulaştırarak evde değişimin başlamasına önayak olabilirsin.

Öğrencilere:

Paylaşım Saatleri

Öğrencilerinle grupça/sınıfça yaptığın sanal görüşmelerde paylaşım için özel bir zaman dilimi oluşturmak öğrencilerin ve senin duygularınızdan bahsetmeniz için faydalı bir ortam sağlayacaktır.

Çocuk Yogası

Bedeni ve zihni güçlendirmek için öğrencilerine çocuk yogası videoları önerebilirsin. Biz örnek olması açısından bir tane seçtik, sen de kısa bir araştırma yaparak öğrencilerin için en uygun çocuk yogasını bulabilirsin. Ayrıca kim bilir belki de öğrencilerinle birlikte online yoga seansları organize edersiniz!

Etkinlik Önerileri

Taboo Game

Ayşe Öğretmen’in hazırladığı ve öğrencilerin evde aile üyeleri ile birlikte oynayabileceği Tabu oyun kartlarını içeren etkinliğine göz atabilirsin.

Kolum Kaç Çorap Uzunluğunda

Burak Öğretmen’in uzaktan eğitime göre revize ettiği bu etkinlikte öğrenciler evlerinde iki farklı uzunlukta iki çorabı kullanarak uzunluk ölçümü yapıyor ve aynı zamanda çarpma işlemi pratiği yapma fırsatı buluyorlar. 

Mutluluk Bahçesi

Uzaktan eğitim sürecinde çocukların motivasyonlarının arttırılmasında nelerden hoşlandıkları, hangi durumların onu mutlu ettiğinin bilinmesi önemlidir. Zeynep Öğretmen’in uzaktan eğitim sürecini dikkate alarak düzenlediği bu etkinlikte bu süreçte öğrencilerin sosyal-duygusal gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Sen de #evdenpaylaş

Bu süreçte kullandığın araçlarla birlikte uyguladığın etkinlikleri mektepp.com‘da paylaş, binlerce öğretmene ilham ol.

Tüm #evdenPaylasiyoruz bültenlerine ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsin.