Filmlerdeki Öğretmen Figürleri: İyi, Kötü ve Çirkin

Hollywood filmlerinde öğretmen figürleri görmeye alışığız. Abartılı rollerden gerçek hikayelere, hepsi bu listede!

Beyaz perdede öğretmenler üç kategoride karşımıza çıkıyor: ilham verenler, kuralları yıkan asiler ve umursamaz tembeller.

Bazen öğretmenler mükemmel görünseler de bu filmlerdeki öğretmenlerden biri size neden okulu bıraktığınızı hatırlatabilir.

Filmlerdeki iyi, kötü ve çirkin öğretmenleri görmek için okumaya devam edin


Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Robin Williams’ın İngilizce öğretmeni John Keating rolü tüm zamanların en iyilerinden biridir. Her ne kadar deneyimli bir öğretmen olsa da Bay Keating, çiçeği burnunda bir öğretmenin tutkusuna sahiptir. Kim unutabilir ki o meşhur “O Captain! my Captain!” sahnesini? Küçük bir uyarı: Bu filmi izledikten sonra aniden şiir okumaya başlayabilirsiniz!


Whiplash

Hiç Profesör Fletcher gibi bir öğretmeniniz oldu mu? Olduysa, sizin adınıza üzüldük. J. K. Simmons Julliard model alınarak kurulmuş bir okulda, içlerindeki cevheri çıkarmak için öğrencilerine küfürler savuran ve onları aşağılayan bir müzik eğitmenini canlandırıyor. “Amaç aracı meşru kılar mı?” üzerine ilginç bir tartışma ve yalnızca son sahne için bile filmi izlemeye değer…


Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Filmlerdeki öğretmenler ne kadar ileri gitmiş olsalar da “Özgürlük Yazarları” filmi gerçek bir öğretmen olan Erin Gruwell’in  hikayesine dayalı. Hilary Swank tarafından canlandırılan 9. sınıf İngilizce öğretmeni, tehlikeli koşullarda yaşayan öğrencilerine yaşadıkları zorlukları anlattıkları günlükler tutturarak onlarla güçlü bir bağ kuruyor. Filmde her şey fazla mükemmel işliyor gibi görünse de unutmayın gerçek bir hikâyeye dayalı!


Sevgili Öğretmenim (Mr Holland’s Opus)

Gelmiş geçmiş en iyi öğretmen konulu filmlerden biri olarak anılan Sevgili Öğretmenim’i neredeyse her eğitim içerikli film listesinde görebilirsiniz. Richard Dreyfuss’un muhteşem bir oyuncu olmasının ötesinde; Bay Holland’ın öfkeli besteciden müzik öğretmenliğine uzanan hikayesinde, herkes kendinden bir şeyler bulabilir. Ne kadar mükemmellikten uzak olsa da Bay Holland sonunda hayal ettiğinden çok daha fazla etki yaratıyor.


Harika Çocuklar (Wonder Boys)

Eğer üniversitede akademisyenseniz ya da üniversite yıllarınızı özlüyorsanız, Harika Çocuklar’a bayılacaksınız. Film, hayati projesini tamamlamaya çalışırken özel hayatı ile öğretmenlik arasında bocalayan bir öğretmeni ve akademik dünyanın eksantrik karakterlerini ekrana taşıyor. Filmi severseniz, filme ilham veren Michael Chabon’un kitabına da bakabilirsiniz.


Ekim Düşü (October Sky)

Bu film tam bir lise klasiği. Ayrıca filmin konusu 1950’lerde West Virginia’da kömür madeni kasabasında büyüyen roket bilimine tutkulu bir çocuk olan Homer Hickman’ın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı kitaba dayanıyor. Bayan Riley (Laura Dern) ise Homer’ı Ulusal Bilim Ödülleri Yarışması’na katılması için cesaretlendiren öğretmendir. Öğrencilerinizle izlemek için harika bir film ve size öğrencilerinize vereceğiniz cesaretin ne kadar önemli olduğunu hatırlatacak!


Sözcüklerin Gücü (Akeelah and the Bee)

Bu ilham veren film ev hayatında zorluklar yaşayan parlak bir öğrenci olan Akeelah, İngilizce profesörü Laurence Fishburne ve Akeelah’nın Spelling Bee koçu Dr. Larabee’nin Scripps Ulusal Spelling Bee yarışması sürecinde başlarından geçenleri anlatıyor. Filmi izlerken bir mentorun öğrencisinin hayatı üzerinde ne kadar etkili olabileceğine şahit olacaksınız. Tabii filmin sonunda bu motivasyonu kendi öğrencilerinize de yansıtmayı unutmayın!

*Spelling Bee: istenen kelimeyi oluşturan harfleri sırasıyla söyleme yarışması.


Hababam Rock (School of Rock)

Her ne kadar klişe bir konusu olsa da (Bir vekil öğretmenin farklı yöntemleriyle öğrencilerin hayatlarını değiştirmesi), hala izlemesi çok keyif veren bir film var sırada. Filmde, Jack Black sınıfında kurduğu rock grubuyla öğrencilerinin içlerindeki yaratıcılığı serbest bırakmalarını sağlayan bir vekil öğretmeni oynuyor. Bir süredir sizin de öğrencilerinizle gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz varsa, bu filmi kesinlikle izleyin (tabii başınızda Joan Cusack gibi bir müdür de olması dileğiyle).


Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower)

Film ilk bakışta birkaç ergenin hayatı konulu gibi dursa da Bay Anderson rolündeki Paul Rudd’ın performansı takdire şayan. Paul Rudd bu rolde çok anlayışlı, duygusal farkındalık sahibi ve öğrencilerinin ihtiyacı olduğunda onları her türlü desteklemeyi de başaran bir öğretmeni canlandırıyor. Eğer bir öğrenciniz için bile Bay Anderson olabiliyorsanız, doğru yoldasınız demektir.


Mona Lisa Gülüşü (Mona Lisa Smile)

Julia Roberts bile bir öğretmeni canlandırdı (Larry Crowne’u da sayarsak ikinci öğretmen rolü). Mona Lisa Gülüşü’nde Roberts, hayatlarında koca bulmaktan başka bir amaçları olmayan öğrencilerine feminist değerleri aşılamaya çalışan bohem bir sanat tarihi öğretmenini canlandırıyor. Eğer öğretmenlik kariyerinizde bir kuruma karşı gelmeyi düşündüğünüz olduysa, bu filmde kendinize ait bir şeyler bulabilirsiniz.


Ayağa Kalk (Stand and Deliver)

Kim bu filmi okulda sınıf televizyonunda izlemedi ki? Eğer daha önce izlemediyseniz, neden Edward James Olmos’un filmlerdeki öğretmenler arasında en gözde olanı olduğunu bir araştırın derim. Aynı zamanda Olmos öğrencilerine matematiği sevdiren bir matematik öğretmenini canlandırdığından, matematik öğrencileri ile birlikte izlenebilecek harika bir film.


Seçimler (Election)

Bu film belki sınıfta öğrencilerle izlemek için pek uygun olmayabilir, ama bir hafta sonu patlamış mısırınızla ekran başına geçmek için mükemmel. Hararetli bir okul seçiminin ortasında kalan bir öğretmen olan Bay McAllister rolünde Matthew Broderick’i görüyoruz. Tracy Flick rolündeki Reese Witherspoon ise filmin yıldızı (tabii umarız eğitim hayatınızda Tracy Flick gibilerle karşılaşmazsınız).


Matilda

Bu derlemeye bir de çocuk filmi eklemek zorundaydık ve tabii bu film de klasik Roald Dahl kitabı Matilda’nın uyarlamasından başkası olamazdı. Telekinetik baş kahraman Matilda dışında, film hayal edebileceğiniz en zıt iki kutuptan öğretmeni de sahneye taşıyor: tatlı ve cesaretlendirici Bayan Honey, ve acımasız müdür Trunchbull. Bu filmi ilkokul öğrencilerinizle birlikte izleyebilirsiniz, eminim bayılacaklar (siz de öyle)!


 Anaokulu Öğretmeni (The Kindergarten Teacher)

Daha önce bir öğrencinizin üstün zekalı olabileceğini düşündünüz mü? İşte Maggie Gyllenhaal’un canlandırdığı Bayan Spinelli’nin aklındaki kritik soru da bu. Eğer bir öğretmen nasıl davranmamalı sorusuna cevap arıyorsanız, cevabınız bu filmde.


Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters)

Eğer bir filmde Denzel Washington’ı öğretmen rolünde görüyorsanız, emin olun ki o film güzeldir. Filmin arka planında yatan hikâye de oyuncunun performansı kadar ilham verici. Washington 1935’te tarihi karanlık bir okul olan Wiley College’ta Harvard Üniversitesi’nde (Aslında Güney Kaliforniya Üniversitesi) yarışacak münazara ekibini kuran bir profesörü canlandırıyor.


Beklenmeyen (Unexpected)

Eğer bir lisede hatta orta okulda çalışıyorsanız, öğretmenlik kariyerinizin bir noktasında ergen hamileliği sorunuyla baş etmeniz gerekebilir. Filmin konusu bir öğretmen ve onun hamile kalan öğrencisi ile dokuz ay boyunca paylaştıkları deneyimler etrafında şekilleniyor. Evet alışılmadık olduğu kadar beklenmedik de bir hikâye.


Tepetaklak Nelson (Half Nelson)

Ryan Gosling bu bağımsız yapımda sorunları olan bir öğretmeni canlandırıyor. İzlemesi biraz güç olan film madde bağımlısı bir öğretmen olan Gosling’in bir öğrencisi tarafından yakalanması ve daha sonra o öğrencisiyle arkadaş olmasını konu alıyor. Film, öğretmen olmanın getirdiği zorlukları gerçekçi bir bakış açısıyla ekrana taşıyor. Tam da bu yüzden izlemeye değer.


Kötü Öğretmen (Bad Teacher)

Aklına eseni yapan ve aklına geleni söyleyen bir vekil öğretmen komedisi mi arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Cameron Diaz’ı bir yandan orta okul öğrencileriyle baş etmeye çalışırken bir yandan da iş arkadaşı Justin Timberlake’in peşinden koşarken izlemek çok eğlenceli! Kahkaha atmak istiyorsanız bu film tam sizlik.


Mirasyedi (Billy Madison)

Tamamen saçma ve gerçek dışı bir okul düzeninde Adam Sandler’ı izlemek isterseniz bu film size göre! Birinci sınıftan liseye kadar eğitim alan Billy Madison’ın karşısına çıkan öğretmenler silsilesine tanık olacaksınız. Tam bir komedi klasiği!


Sakıncalı Düşünceler (Dangerous Minds)

Coolio’nun “Gangsta’s Paradise”ı fonda çalarken deri ceketiyle Michelle Pfeiffer ve 90’larda bir kenar mahalle okulu… Sakıncalı Düşünceler her öğretmenin izlemesi gereken bir film. Eski denizci Bayan Johnson içinizdeki belalı öğretmeni ortaya çıkaracak.

Bir cevap yazın