Flipgrid Nedir?

Flipgrid uygulaması ödev vermeyi, hazır bulunuşluk seviyesi ölçmeyi ve geri bildirim almayı daha verimli ve keyifli hale getiren bir uygulamadır. Bu uygulama ile bir konuyu işlemeden önce öğrencilerinizden konu ile ilgili neler bildiklerini anlatan ya da bir konuyu işledikten sonra değerlendirme olarak bir video çekmelerini isteyebilir, bütün sınıfın çektikleri videolar yoluyla birbirlerinden öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle akıllı cihazınıza IOS kullanıcısı iseniz App Store üzerinden, Android kullanıcısı iseniz Google Play üzerinden uygulamayı indirmelisiniz. Uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza gelecek ekranda “Enter a Flipcode” ve “Educator Dashboard” seçeneklerini göreceksiniz. Bu aşamada Educator Dashboard seçeneğini seçmelisiniz. Giriş yaparken ister Google ister Microsoft hesabınızı kullanabilirsiniz. Uygulamaya bağlandıktan sonra ekranda “Add New Grid” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak ilk ödev alanınızı oluşturunuz. Oluşturduğunuz alanda birden fazla konu açabilirsiniz. Örneğin, Geri Dönüşüm Grid’inde “Metaller” ve “Plastikler” olarak iki farklı konu açabilirsiniz. İsterseniz her bir Grid’i bir sınıf gibi düşünüp ders verdiğiniz her sınıfın konularını sınıf Grid’lerinde de toplayabilirsiniz. Örneğin, 7A Grid’inde “Küresel Isınma” ve “Sürdürülebilir Enerji” isimli iki farklı konu oluşturabilirsiniz. Sorunuzu oluştururken isterseniz sadece yazılı bir soru, isterseniz bir görsel ya da video üzerine sorulmuş bir soru ekleyebilirsiniz. 

Flipgrid üzerinde sorunuzu hazırladıktan sonra öğrencilere ulaştırabilmeniz için onlara her sınıfın/grid’in kendine ait olan Flipcode’unu göndermelisiniz. Öğrenciler uygulamayı indirdiklerinde verdiğiniz Flipcode’u girerek kolayca sorunuza ulaşacaklardır. Bu aşamada öğrenciler ilgili videoyu izledikten veya soruyu okuduktan sonra kendi cevaplarını 1.30 sn. kadar kaydedecekler ve videolarına bir kapak fotoğrafı ekleyip cevaplarını göndereceklerdir. Sonuç olarak tüm sınıf birbirlerinin cevaplarını görebilecek ve beğenebilecektir. 

Flipgrid uygulaması sonrasında öğrencilerinizin videolarını sınıfta izleyerek cevapların üzerine konuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın