Genially ile Yeni Nesil Dersler

Genially ile Tanışın!

Bu yepyeni uygulama ile uzaktan eğitim derslerinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bu uygulama üzerinden hazırlayacağınız eğlenceli sunumlarla, oyunlarla, quizlerle öğrenciler için hem ders anını hem de ödev kısmını verimli ve çekici hale getirebilirsiniz.

Kısaca Genially aslında öğrenme deneyimini daha kalıcı hale getirmeyi amaçlayan sunum araçlarını, aktiviteleri, quizleri ve oyunları bir araya getiren bir uygulamadır. Tüm bunları hazırlarken çevrim içi çalıştığınız için süreci otomatik olarak kaydeder. Sizlere ücretsiz yüksek çözünürlüklü çeşitli görseller bulabileceğiniz siteleri sunmasının yanı sıra kendi kütüphanesinden (Resources) de görsellere, ikonlara, giflere tablolara, grafiklere vb. ulaşabilmenizi sağlar.

Örnek Sunum Şablonu

Ücretsiz üyelik planında neredeyse her şeyi çevrim içi kullanabilirken maalesef indiremezsiniz; ancak “Public” seçeneği ile paylaşabilir ve derslerinizde de tekrar giriş yapmadan o linke tıklayarak içeriğinizi kullanabilirsiniz.

Örnek Oyunlaştırma Şablonu

Nasıl Kullanılır?

Genially uygulamasının App Store veya Google Play Store üzerinde herhangi bir uygulaması henüz yok, bu yüzden web sayfası üzerinden kayıt olmalısınız. Giriş yaptığınızda karşınıza oldukça kullanıcı dostu bir ara yüz gelecektir. Soldaki sütunda en üstte “Create Genially” seçeneğini göreceksiniz. O sekmeye tıkladığınızda karşınıza çeşitli şablon başlıkları çıkacak (Presentation, Learning Experience, Gamification, Interactive Image vs.). Bu başlıklardan kullanmak istediğinize tıklayınız ve karşınıza gelen çeşitli şablonlardan sizin için uygun olduğunu düşündüğünüzü seçiniz. Bundan sonra “Use template” diyerek herhangi bir türde içeriği kolaylıkla hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Örnek Etkileşimli Görsel Şablonu

Ayrıca, Genially üzerinden hazırladığınız etkileşimli görsele yine Genially üzerinden hazırladığınız başka bir şablonu linkini kullanarak ekleyebilirsiniz. İçeriğinizi tamamlayıp, isimlendirdiğinizde “My Creations” üzerinden bu içerikle birlikte kendi oluşturduğunuz tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

Örnek Öğrenme Deneyimi Şablonu

Genially Kullanabileceğiniz Alanlar

  1. Uzaktan eğitim derslerinde ekran paylaşarak öğrencilerin soruları görmesini ve cevaplamalarını isteyebilirsiniz (siz cevaplara tıklayacaksınız).
  2. Etkileşimli görsel hazırlayıp dersi onun üzerinden sunabilir veya öğrencilere dersin tekrarı olarak incelemeleri için gönderebilirsiniz.
  3. Öğrencileriniz yeterli altyapıya sahipse onlardan Genially üzerinden bir konuyu açıklayan sunum, etkileşimli görsel vs. hazırlamalarını isteyebilirsiniz (özellikle ortaokul ve üzeri gruplar için).
  4. Ders sonunda veya evde oynamaları için öğrencilere eğlenceli bir oyun hazırlayabilirsiniz (masa oyunu, bilgisayar oyunu vs.).
  5. Hareketli infografiklerle, Öğrenme Deneyimi (Learning Experience) üzerinden puzzle tarzı oyunlarla yeni bir konuya başlayabilirsiniz.
  6. Sadece sınıfınız için değil, okulunuzda herhangi bir sunum hazırlayacağınızda kullanabileceğiniz birçok etkileşimli şablonu da burada bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

Not: Etkileşimli görsel hazırlayabileceğiniz bir diğer uygulama olan Thinglink ile ilgili bloga ulaşmak için tıklayınız.

Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın