Gimkit Nedir?

Online “flashcard” uygulaması Quizlet ve Kahoot karışımı bir site karşımızda. Eğer siz de uzun süredir bu çevirim içi araçları kullanıyorsanız ve artık sıkıldıysanız bu site tam size göre. Daha önce Quizlet ve Kahoot kullanmamış olanlar da merak etmesin, öğrenmesi çok kolay. Türkçe ve farklı birçok dilde oynama seçeneği kullanımı daha da kolaylaştırıyor. Şimdilik ara yüzünde sadece İngilizce var.

Gimkit, yarışmalarla öğrenmeyi kalıcı hale getirmek ve işin içine öğrencileri de katmak isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir yenilik. 

Gimkit ile Oturum Açma ve Soru Kitleri

Gimkit, şimdilik sadece masaüstünde hizmet veriyor. Henüz bir uygulaması yok. Kullanmaya başlamak için bir hesap açmalı veya var olan hesabınıza giriş yapmalısınız. Ücretsiz olarak kullanılabilecek özellikleri gayet elverişli. Sınıf oluşturma, canlı oyun, ödevlendirme ve reklamsız kullanma özelliği ücretsiz versiyonunda var. Ücretli hesapları da aylık 5, yıllık 60 dolardan başlıyor.

Ara yüzü İngilizce ancak çözmesi zor değil. Üst kısımdaki arama motorundan diğer öğretmenlerin oluşturduğu kitler bulunabilir. Şimdilik çok fazla kit olduğunu söylenemez. İsteyen kendi kit’lerini de oluşturabiliyor. “Assignments” kısmında kitlerle ödevlendirme yapılabilir. “Classes” kısmından sınıflar oluşturulabilir.

Yeni Kit Oluşturma

Yeni kit oluşturmak için birden fazla yol var. Dileyen buradan da kısa bir bilgilendirme videosu izleyebilir.

Kit oluşturmak içn “New Kit” yazısına tıklayınca ekranda çıkan panoda Name (Kit İsmi), Langauge (Dil), Subject (Ders İsmi) seçilir ve Next (Sıradaki) tuşuna basılır. Ardından bir görsel seçilir veya görsel linki yazılır.

Aşağıdaki gibi boş bir alan elde edilir. Burada manuel olarak, flashkartlardan, soru bankasından veya dışarıdan import edilerek sorular eklenebilir.

“Create with Flashcards” tuşuna basılarak herhangi bir flashkart sitesinden kopyalanıp sorular buraya eklenebilir.

Kahoot, Quizizz gibi yarışma sitelerindekine benzer “Add Question” kısmından tek tek soru eklenebilir. “Question” kısmından sorulmak istenen soru veya kelime girilir. Multiple Choice (Çoktan Seçmeli) veya Text Input (Klasik Soru) seçilebilir. Answers (Cevaplar) yazıldıktan sonra da en az bir olmak üzere bir doğru cevap seçilir. İstenirse sorularda görsel veya ses de kullanılabilir. Her soru bitiminde Add (Ekle) butonuna basılır. Yanlışlık yapıldığında sorular kalem ikonundan düzeltilebilir. 

Bu yöntemle uğraşmak istemeyenler, kendi soru havuzlarından “Add from Question Bank” diyerek soru ekleyebilirler. Var olan bir Excel dosyası kullanılarak da “Import from Spreadsheet” kısmından soru eklenebilir. Sorular eklendiğinde Sol taraftaki “Finish Kit” e basılarak Kit oynamaya hazır hale getirilir.

“Create with Flashcards” Butonuyla Bir Dakikada Kit Oluşturma

Eğer hazırda flashkartlar varsa bu buton çok işe yarayacaktır. Quizlet ile harika çalışıyor mesela bu kısım. Örneği de oradan verelim. Quizlet’te hesaba giriş yapılır ve Kit’i oluşturmak istenen Set’in içine girilir. 

Sağ alt kısımda bulunan 3 noktaya basılır ve dışarı aktar denir. Aşağıda çıkan “Metni Kopyala” tuşu ile kartlardaki bilgiler kopyalanır.

Yeniden Gimkit Kit oluşturma ekranına dönülür. “Create with Flashcards” sonra da “Import Flashcards” tuşlarına basılır. Quizlet’ten kopyalanan metin yapıştırılır.

Create (Oluştur) tuşuna basıldığı anda tüm sorular hazır. Gerçekten çok büyük bir kolaylık olmuş.

Kitleri Oluşturduktan Sonra Oyun Oynama 

Şüphesiz işin en eğlenceli kısmı da burada. Gimkit’in eğitim camiasına yenilik olarak getirdiği şey işte tam da burada başlıyor. Yoksa daha önce anlatılan özellikler başka programlarda da bulunabiliyor.

Ana sayfadayken oluşturulmuş Kit’lerden biri için Play (Oyna) tuşuna basılır.

Çıkan ekranda oyun modu seçilir. Team Mode (Takım Modu) ile öğrenciler takımlar halinde yarıştırılabilir.

Alt kısımdan Game Goal (Oyun Hedefi) süre veya para olarak, “Starting Cash” başlangıçta ellerinde olacak para, Handicap (Engel) gibi seçenekler seçilir ve Continue (Devam) denilerek oyun başlatılır.

Oyuna girme ekranı çıkınca öğrencilerden cihazlarıyla http://gimkit.com/play adresine gitmelerini ve ekrandaki kodu girmeleri söylenir. Tüm öğrenciler oyuna giriş yapınca “Start Game” denilerek oyuna başlanır.

Her öğrencinin ekranına farklı soru düşer ve öğrenciler soruları doğru cevapladıkça “Dükkan” ve “Devam Et” diye iki seçenek karşılarına çıkar. 

“Dükkan” kısmında paralarını daha da arttırabilecekleri yöntemler çıkar karşılarına. Öğrenciler de belirlenen süre içerisinde sorulara doğru cevap vererek en çok parayı kazanmaya veya belirlenen paraya ulaşmaya çalışırlar. Dükkan ve Sorular seçeneklerine sol üst kısımdaki 3 çizgiden her zaman ulaşılabilir öğrenci.

Bu sırada öğrencilerin yaptığı her adım öğretmenin ekranında görülür. Kalabalık ortamlarda bile öğrenciler bu şekilde kolaylıkla takip edilir. Oyun bitiminde rapor görüntülenebilir, oyunu oynanan Kit ödev olarak verilebilir. 

Bu az bilinen web sitesiyle ilgili önerilerinizi ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz. 

Bir cevap yazın