Google Formlar

Google Formlar ile etkinlik yapmak için nelere ihtiyacım var?

● 1 Akıllı Cihaz veya Akıllı Tahta/Projeksiyon Cihazı

● 1 Bilgisayar

Google Formlar’a giriş yapmadan Google Drive’dan bahsetmekte fayda var. Çünkü Google Formlar aslında Google Drive’dan erişebileceğimiz bir uygulama. Eğitimde Google Drive kullanımı verileri bir arada tutma, analiz etme, internete erişimin olduğu her yerde her cihazdan dosyalarımıza erişme vb. pek çok noktada fayda sağlıyor.

Benim deneyimlerime göre Google Formların eğitimde kullanımı öğrencilerin çoğunlukla birbirine bakmadan soruları cevaplaması sonucu öğrencilerin düşüncelerini daha kolay ifade etmesinde yardımcı olurken, birbirlerinden özgün cevaplar vermelerini sağlamıştır.

Google Formları kullanmak için nereden başlamalıyım?

Öncelikle Google Formlar vb. tüm Google uygulamaları için bir Gmail hesabına ihtiyacınız var. Henüz Gmail hesabınız yoksa şuradan adımları takip ederek Gmail hesabı sahibi olabilirsiniz. İlk kısmı hallettik!

Artık bir Gmailiniz var ve Google Formlar’ı kullanmaya hazırsınız. Öncelikle drive.google.com adresinden Drive alanınıza giriş yapabilirsiniz. Oturum açtığınızda karşınıza çıkan ilk ekran Drive’ım alanı.

Google Formları oluşturma adımları neler?

Yeni > Daha Fazla > Google Formlar seçeneklerini sırayla seçtikten sonra boş Form sayfanız açılmış olacak. (Bu adımların görselini buradan bulabilirsiniz.) Form alanlarına ihtiyacınız olan bilgileri girdikçe Google Formlar onu otomatik olarak kaydedecek. (Yukarıda yer alan Kaydediliyor… ifadesinden bunu kontrol edebilirsiniz.) Bu sayede sürekli kaydetme kaygısı yaşamanıza veya “Bilgisayarım kapanır mı?” korkusuna gerek kalmayacak 🙂

Aşağıda yer alan görseller ihtiyacınız doğrultusunda doldurup formunuzu oluşturmak için yardımcı olabilir.

Bu görselde neleri düzenleyebilirim?

1. Soru alanının yanındaki butonlar yardımıyla soruya görseller eklenebilir.

2. Çoktan seçmeli yazan alan ile öğrencilere uzun paragraf, kısa paragraf gibi farklı cevap seçenekleri sunulabilir.

3. Diğer seçeneği ekle butonu cevap seçeneği ne olursa olsun yeni bir Diğer: …. seçeneği ekler.

4. Gerekli butonuna basılarak aktif hale getirilir ve öğrenci o soruyu cevaplamadan formu tamamlayamaz.

5. Ardarda sayfa ikonu ile soru ve cevapların aynısı kopyalanabilir.

Oluşturduğum formu öğrencilerime nasıl yollayacağım?

Form sayfasının sağ üst köşesinde bulunan Gönder butonuna bastıktan sonra aşağıda çıkan ekranda ikinci sırada yer alan link seçeneğini seçip, en altta bulunan URL’yi kısalt seçeneğine bastığımızda formumuz artık istediğimiz kişilere yollanmaya hazır oluyor. Kopyala butonuna bastıktan sonra dilediğiniz iletişim aracıyla linkinizi paylaşabilirsiniz.

Formumu oluşturdum sonuçlarımı görmek istiyorum, ne yapacağım?

Sorular başlığının yanında yer alan Yanıtlar butonuna bastıktan sonra aşağıdaki görselde yer alan Excel butonuna bastığınızda Google Formlar, sizin formunuzla aynı isimde bir yanıtlar belgesi oluşturacaktır.
Drive’ım alanınıza geri dönüp Form Adı (Yanıtlar) isimli belgeyi açtığınızda hangi zaman diliminde hangi cevapların geldiğini tek bir döküman halinde görebileceksiniz.

Yine yukarıdaki görselde yer alan ve açık durumda olan Yanıtlar kabul ediliyor butonuna bastığınızda formunuz yanıt almaya kapanacaktır.

Google Formları sınıfımda/okulumda nasıl kullanabilirim?

● Hazırbulunuşlukları ölçmek ve açık uçlu sorular yöneltmek,

● Sınıf/okul temsilcisi seçerken oy dağılımını görmek,

● Sınıfınızın o günkü duygu durumunu formlar seçeneklerine emojileri koyarak ölçmek,

● Açık uçlu sorular yönelterek öğrencilerinizin sınıf içi konularda fikirlerini öğrenmek,

● Kağıt üzerinde yapabileceğiniz bir ölçme değerlendirme aracını Google Formlar halinde şekillendirerek kullanmak için

ve ihtiyacınız doğrultusunda pek çok alanda kullanılabilir.

Öğrencilere cihaz dağıtımını nasıl yapmalıyım?

Her öğrencinin 1 akıllı cihaz yada bilgisayar kullanmasının dijital uygulamaların kullanılmasında en etkili yol olduğuna inanıyorum. Fakat grup içi iletişimi desteklemek, işbirliğini artırmak gibi noktaları da desteklemek istiyorsanız veya cihazların adedi konusunda sorun yaşıyorum diyorsanız max. 3 kişilik gruplar oluşturmanızı tavsiye ederim.

Öğrencilere 1 akıllı cihaz verme imkanım yok diyorsanız da akıllı tahtayı ya da bilgisayar ekranınızda açık olan Google Formlar ekranını projeksiyon cihazından yansıtarak yine cevapları alabilirsiniz.

Dilerseniz formlarınızı tamamladıktan sonra sonuçlarını öğrencilerinizle paylaşabilir, teknolojinin farklı alanlarda kullanılarak işlerimizi kolaylaştırdığını aktararak öğrencilerinize yeni bir bakış açısı kazandırabilirsiniz 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın