iFactor Nedir?

iFactor eğlenceli bir çarpım tablosu oyunudur. Bu oyun sayesinde öğrencileriniz çarpma işlemini oyun oynayarak pratik yapabilirler. 

Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamayı kullanmak için öncelikle Appstore’dan ya da Google Play Store’dan akıllı cihazınıza indirmelisiniz. Daha sonra karşınıza gelen ekranda çevrimiçi biriyle yarışmak için Online Game, çevrimdışı olarak yarışmak için Local Game seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Her iki seçenekte de karşınıza 1’den 9’a kadar rakamların birbirleriyle tüm çarpımları ve altında verilen iki sıra 1’den 9’a kadar rakamlar çıkacaktır. Oyun iki kişi oynandığından bir kişi Blue (Mavi) takımdan diğer kişi ise Red (Kırmızı) takımdan olacaktır. Oyunun amacı klasik Tic-Tac-Toe oyunu mantığıyla bir yandan çarpım tablosundaki işlemleri yaparken bir yandan da aşağı veya yukarı doğru (çapraz değil) 4’lü set olacak şekilde cevapları dizmeye çalışmaktır. İlk 4’lü seti tamamlayan oyunu kazanır.

Aşağıda verilen resimde eğer Red (Kırmızı) grup halihazırda 12 ve 14’ü aldığından 9 ve 10’u da alırsa yan yana 4 tane cevabı dizerek ilk 4’lü seti tamamlayıp oyunu kazanır, aynı şekilde Blue (Mavi) takım da 54, 56, 63 ve 64’ü yan yana dizebilirse oyunu kazanır.

Sınıfta Kullanımı

Öncelikle çarpma işlemi konusunu öğrencilerinize anlatmalısınız. Hatta çarpım tablosunu da  ezberlemiş olurlarsa oyundan daha çok zevk alacaklardır. Sonrasında pratik yapmak için oyunu uygulayabilirsiniz. Sınıfta kullanırken yeterli sayıda akıllı cihaz bulamazsanız, sınıfı iki gruba ayırıp yarısını Blue yarısını da Red gruptan yapabilirsiniz. Gruplar belirlendikten sonra öğrenciler sırayla oyunu oynar ve ilk 4’lü seti tamamlayan grup oyunu kazanır. Eğer büyük gruplarla çalışıyorsanız, öğrencilerden uygulamayı kendi telefonlarına indirip ders dışında da pratik yapmalarını isteyebilirsiniz.

Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın