Kitap Önerisi: Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli

“Çocuklar için ne geçmiş vardır ne de gelecek, bizim pek payımıza düşmeyen bir şeyin, şimdiki zamanın keyfini çıkarırlar.”

Jean de La Bruyere, Karakterler

Bu kitap çocukların günlük yaşamda yaşadığı duyguları tanımasını ve bu duyguların farkındalığını sağlamayı anlatmaktadır. Farkına varılarak yaşanan duyguların bireye sağlayacağı; dikkat, odaklanma, dinleme, kendi duygu ve düşüncelerini öğrenmesine katkıları açıklamaktadır.

Kitapta günlük yaşamda uygulanabilecek örnekler, alıştırmalar ve uygulamalar paylaşılmıştır. Bu uygulamalar hem ebeveynlerin hem eğitimcilerin uygulayacağı sadelik ve nitelikte. Ayrıca kitabın arkasında çocuklar için meditasyon CD’si yer bulunuyor. Bu CD çocuklar ile değil kendi uygulamalarınıza ipucu olması açısından yetişkinler için hazırlanmıştır.

Örnek Bir Uygulama-Marstan Geliyorum

Çocuklara Marstan gelmiş oldukları yönergesi verilir ve bu durumu düşünmeleri istenir. Gözlerini kapatmaları ve avuçlarını açmaları istenir. Avuçlarına tanıdıkları bir şey konacağı söylenir. O şeyi avuçlarında hissettikleri an gözlerini açarak hiçbir şey düşünmeden sadece ona bakmaları istenir.

Gözlerini açtıklarında Marstan geldikleri için o şeyi hiç bilmedikleri bir şey olarak karşılarlar. Ses çıkarıyor mu dinlemeleri istenir. Şekli, rengi hakkında konuşturulur. Tanına bakmaları istenir. Verilen birkaç kuru üzümdür.

Bu şekilde daha önce hiç bakmadıkları ve tatmadıkları şekilde üzüm tattırılmış olur.

Kitapta çeşitli kavramlar da açıklanmakta ve örneklendirilmektedir.

  • Farkındalık
  • Kişisel Hava Durumu
  • İç Sinemamız

Kısa sürede okuyup çeşitli yöntemler ile farkındalık kazanacağınız bir kitap. Okumanızı öneriyoruz.

Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın