Kitap Önerisi: Deyimler ve Hikayeleri

Deyimler güzel Türkçemizin uzun yıllar sonucu birikerek ortaya çıkmış olan kültürel mirasını oluşturmaktadır. Dilimizdeki deyimler o kadar zengindir ki bu ucu bucağı olmayan deryada mutlaka hiç duymadığımız bir deyimle herhangi bir vakitte ve yerde karşılaşmak mümkündür. Bazen öyle deyimler kullanılır ki konuşma esnasında uzuuunca bir konuşmanın sonunda verilecek mesajı bir iki cümleyle anlatarak “püf noktaları” verilir ya da daha ilk kelimeyi söylerken karşıdaki kişi tahmin edip “leb demeden leblebiyi anlar”. İşin özü şudur ki konuşmada kullanılan deyimler bazen “cuk diye yerine oturur” böylece hem kısa yoldan anlatılacak şey anlatılmış olur hem de gerçek anlamından kopan kelimeler sihirli bir şekilde bambaşka manalara bürünür. Bunun yanı sıra yüzyıllardan beri süregelen deyimlerin macerasını ve ortaya çıkış hikayelerini öğrenmek isteyenlere güzel bir tavsiye olarak Selcen Yüksel Arvas’ın Deyimler ve Hikayeler adlı kitabı gönül rahatlığıyla verilebilir.

Çocukların çoğu 5 yaşına kadar mecazlar ve deyimleri anlamakta zorlanırlar fakat özellikle 5 yaşından sonra zihinsel gelişimlerle beraber bunları daha kolay kavramaya başlarlar. Buradaki zor nokta ise, deyimler bazen oluşturdukları kelimelerin anlamlarından o kadar uzaklaşırlar ki çocuklar tam olarak neyi nerede kullanacaklarını bilemezler. Tavsiye ettiğim bu kitapta hem deyimlerin ortaya çıkış hikayeleri eğlenceli bir dille anlatılmakta hem de her hikayenin sonunda özet niteliğinde deyimin anlamı verilmektedir. Böylelikle çocuk bu örnekten yola çıkarak daha kalıcı bir şekilde deyimin anlamını öğrenebilir ve hangi şartlar altında kullanması gerektiğine daha kolay karar verebilir. Örneğin dara düşmek ve iki yakası bir araya gelmemek anlam bakımından yakın deyimler gibi görünse de aslında aralarında ufak bir ayrım vardır. Dara düşmek bir durumda başı sıkışmak anlamına gelirken iki yakası bir araya gelmemek daha çok geçim sıkıntısı için kullanılır. Bu hikayelerle çocuklar bu ufak ayrıntıları da kolaylıkla öğrenmiş olur.

Öğrenme kolaylığının yanı sıra kitapta yaklaşık 100 farklı deyimin anlamı ve hikayesi verilmekte ve yaklaşık 20’sini ben hiç duymamıştım okumadan önce. Yani demem o ki, bu kitap sadece çocuklara değil okurken eğlenmek ve eğlenirken şaşırmak isteyen büyüklere de oldukça hitap ediyor.

“Karardı köz, tükendi söz” diyerek bu yazımı noktalıyorum ve sizin bu güzel kitap hakkındaki düşüncelerinizi duymak için sabırsızlanıyorum!


1 Yorum
Ebru Bektaşoğlu

14/05/2019 @ 15:12

Reply

Merhabalar 😇

İzninizle, sadeleşme üzerine kitap önerilerinden oluşan blog yazımı sizlerle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/sadelesme-uzerine-kitap-tavsiyeleri 💙

Keyifli okumalar dilerim. 💙

instagram.com/bektasogluebru

Yorum Yap

author
Selenay Orhan

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp