Kitap Önerisi: Masal Terapi

Bu kitapta okuyacağın masallar dünyanın dört bir yanından gelen, pek çok farklı gelenekten toplanmış bilgelik hazineleridir.

Judith Malika Liberman

İçinde 54 masal barındıran bu kitabı özel kılan; masallardan sonra yer alan ‘Mesaj, Seyit defteri, Alıştırmalar ve Alıntılar’ bölümleri. Kitabın yazarı olan Judith Malika Liberman okurlarını düşünmeye, kendini tanımaya ve hatta yazmaya yönlendiriyor bu bölümler sayesinde.

Seyir Defteri: İçinde küçük ama etkili rol oynadığın projeleri gözden geçir: 1. Kendini bu katkın için takdir ettin mi? 2. Şu anda yapmakta olduğun katkının sağladığı daha büyük amaçlar neler?

Her yaştan insana hitap eden Masal Terapi’si orta okul ve lise öğrencileri için çok kıymetli bir eser. Öğrencilerin düşünüp üzerinde tartışabilecekleri, masallara ve kendilerine dair yazma çalışmaları yapabilecekleri ders ortamları için öğretmenlerin de kullanabileceği çok zengin bir kaynak.

Alıştırma: Teşekkür kutusu yap. Bir şey için minnet duyduğunda bunu küçük bir kağıda yaz ve kağıdı katla. Sonra notu bir kutuya koy…

Masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti olan Judith Malika Liberman’ın TEDx konuşmasını da bırakayım:

 

Ayrıca yazarımız İstanbul’da belli tarihlerde masallar anlattığı etkinlikler de düzenliyor. Facebook’ta Masalhane adlı sayfadan da etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Son olarak kitabın yeni baskısında ismi ‘Masallarla Yola Çık’ olarak geçiyor, kafalar karışmasın diye bu bilgiyi paylaşmak istedim.


Eğer sınıfınızda bu kitabı kullanıyorsanız/kullandıysanız öğrenimlerinizi bize her türlü sosyal medyadan @mekteppcom ismiyle ulaştırabilirsiniz.

İyi Okumalar!

 

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp