Kitap Önerisi: Matematik Budur!

XIX. yüzyılda Afrika’nın ya da Amazonların ücra bölgelerinde yaşayan kimi halklar sadece 1’i, çifti anlatmak içinse de 2’yi biliyorlardı. 3 yerine 2 ve 1, 6 yerine de 2,2 ve 2 diyorlardı. Ötesi onlar için ‘çok’tu. Brezilya’daki Botocudolar büyük sayıları anlatmak için “Başımdaki saç telleri gibi, sayılamayacak kadar çok” anlamında parmaklarıyla saçlarını işaret ediyorlardı.


Her yaştan insanın zevkle okuyacağı bu kitap; hepimizin bildiği matematik terimlerinin tarihçesi hakkında bilgi veriyor ve matematiğin günlük hayattaki kullanımına değiniyor. Carina Louart ve Florence Pinaud tarafından yazılmış bu eser, eğlenceli bir dile ve etkileyici illüstrasyonlara sahip.

Kitap 4 ana bölümden oluşuyor:

1. Saymanın Bin Bir Yolu

2. Günlük Hayatta Matematik

3. Matematik Ne Zaman Sihire Dönüşür?

4. Kelimeler ve Matematik Harikaları


10’luk taban ile sayma yönteminin kökeninde 10 parmağımız var. Birçok nesneyi 10 birimlik küçük paketler oluşturarak sayarız. Kurbağa gibi her elimizde dört parmağımız olsaydı sekizlik tabanda sayacaktık!


İlkokul matematik derslerinde de aktif olarak kullanılabilecek bu kaynak, matematikteki bir çok terimle ilk defa tanışacak olan öğrencilerin öğrendiklerini anlamlandırmaları için tarihten hikayeler ve eğlenceli görseller barındırıyor. Ayrıca hemen her bölümde yer alan “Sıra Sizde” başlığı altındaki sorularla okurlarını düşünmeye sevk ediyor.


8000 yıl önce çobanlar, otlamak üzere sürüden ayrılan her koyun için toprağa bir çakıl taşı saplarlardı. Otlaktan dönerken, sürüye dönen her koyun için de çakıltaşlarından birini yerden söker, böylece sürünün eksilip eksilmediğini kontrol ederlerdi. Savaşçılar da savaşa katılırken aynı yöntemi uygulardı. Bu teknik o kadar yaygın kullanıldı ve ünlendi ki, hesap kelimesinin pek çok dildeki karşılığı Latince’de “çakıltaşı” anlamına gelen calculi’den türemişir.

İyi Okumalar!

 

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp