Mesleğinin İlk Yıllarına Seslenen Öğretmenler – II

#yenidenbaslasam

Daha önce ilkini yayınladığımız Mesleklerinin ilk yıllarına seslenen öğretmenler — I yazısına gelen tepkiler bizi oldukça heyecanlandırdı ve hemen ikinci yazıyı hazırladık. Mesleğinde tecrübeleri öğretmenlere;

“Mesleğinizdeki ilk gününüzü hatırlayın. O günkü “siz”le karşılıklı oturuyorsunuz. Ona (yani kendinize) ilk dersine girmeden önce neler söylemek istersiniz?”

diye sormaya devam ettik. İşte yeni cevaplar:

Öğretmen oldun, korkma al eline boya kalemlerini ve gir sınıfa yeni bir dünya yaratmak çizimlerine başla. Ama unutma yanlış bir dokunuş bir çöküntü yaratır.

Süleyman Özdemir

Tüm ders sistemini oyunla öğretim üzerine kurmalısın. Hangi ders, hangi konu, hangi sınıf olursa olsun her ders için, her konu için bir oyun sloganıyla çalışmalarını sürdür.

Tahsin Tanyıldız

Bana bir şans verselerdi derse girdiğim ilk gün dönüp avaz avaz derdim ki ‘İyi ki köy öğretmeniyim’. Şu İstiklal Marşı’nı dinle, tüm ezgiler var içinde. Hepimizi birleştiriyor ve karşında duran çocuklar kınalı elleri ile kalem tutmayı bekliyor, işte bunun için iyi ki derdim. Ne derin bir nefes alırdım tezek koksa bile…

Elif Sena Güçtaş Şakar

Eğlenmeyi öğren, öğrenmeyi öğret.

Caner Sarıoğlu

Sen bir aynasın. Hangi şartta olursa olsun SEVGİYİ göster. Sevginin açamayacağı kapı yoktur. Bunu sakın unutma!İnan dersleri için göstereceğin çabayı onların kalplerine girmek için harcarsan gerisi kendiliğinden gelecektir…

Veysel Selçuk Sağlam

Öğrencilerin okulda geçirdikleri süre aslında bir cam fanusta geçiyor, hayattan uzak. Sosyal hayatın dışında bir eğitim sistemimiz var. Hayatı tanıyıp, mesleğin dinamiklerini öğrenmeye yeni başlıyorsun.

Kutbettin Arslan

Hey Genç Adam, unutma ki öğrencinin zihninde bilgi kulelerini inşa etmeden önce gönül dünyasını süsleyerek ihya etmelisin. Bilmelisin ki gönül dünyasında yer bulamadığın kişinin zihin kapıları bütün kilitlerini kapatacaktır.

Nurullah Yaradanakul

Öğrenmenliğimin ilk yılında o sıraların önünde olmak çok farklı gelmişti. O vakte kadar hep sıraların ardından baktığım yerdeydim artık. İlk ders sonrasında öğrencilerimi uğurlarken farkettim ki ben sınıfta olmayı seviyorum. O nedenle bazen sıranın arkasında bazen önünde ama hep sınıfın içinde oluyorum. Tadını çıkarın derim.

Elvan Tongal

Çocuklar olduğu sürece tükenmeyecek bir güç düşünün, bu gücün adı hayal gücü. Onlarla birlikte keşfedin, sorun, üretin.

Evrensel Kamil

Bana 1 harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diye bir söz var ya; işte o söz bu topraklara hiç uğramamış. Ama sen yine de dünyanın en güzel mesleğini yapıyorsun bunun için vefaya, saygıya, hürmete ihtiyacın yok; bunları insanlardan beklemen mesleğine bağını zayıflatır. Sen insana dokunan, insana şekil veren, ruhunu güzelleştiren bir ademsin bu yetmez mi?..

Mustafa Yılmaz

Sakın! Öğretmeye çalışma, öğretmen olmaya kalkışma, hatta öğretmen olma. Usta — Çırak ol, öğrencilerine ustalık et, öğretmenlik değil. Onlara da çırak olduklarını, burasının bir sınıf olmadığını, aslında ustanın ve çırağın bir araya geldiği atölye olduğunu onlara da hissettir derdim. Mesleğimin ilk iki yılını öğretmen olmaya çalışarak harcayan birisi olarak, o zamanı boşa harcama derdim kendime…

Fatih Çakar

Biz bu yazı serisini oluştururken çok eğlendik; yeni öğretmenlerle tanışmak, onların anılarını dinlemek oldukça keyifliydi. Umarım siz de beğenirsiniz.

 

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp