Mesleklerinin İlk Yıllarına Seslenen Öğretmenler – I

Uzun yıllar öğretmenlik yapmış, bu yıllarda ders verdiği kadar ders de almış olan öğretmenlerimize sorduk:

“Mesleğinizdeki ilk gününüzü hatırlayın. O günkü “siz”le karşılıklı oturuyorsunuz. Ona (yani kendinize) ilk dersine girmeden önce neler söylemek istersiniz?”

İşte aldığımız cevaplar:


“Mesleğe ilk başladığım yıllarda öğrencilerime haddinden fazla ödev verir ve öğrencilerin ne kadar çok ödev yaparsa o kadar çok öğreneceklerini düşünürdüm. Şimdi tam tersini savunuyorum.Bir de tüm sınıfa aynı ödevi vermek yerine her öğrencinin kapasitesi ve ilgisine göre ödev vermek gerekiyor diye düşünüyorum.”

Adem Keven

“Bu mesleğin sana kazandıracağı en büyük değerlerden birinin sabır olduğunu bil. Sakın ama sakın yerinde sayma ve kendini geliştirmeye bak. Senin her sözünü emir bilen her hareketini kendine örnek alan minicik insanlara sevgiyle ve sabırla yaklaş. Bu mesleğin sana ‘örnek insan’ olmayı öğrettiğini sakın unutma.”

Aylin Arıcı

“Dünyada herhangi biri bir şeyi başarabiliyorsa sen de başarabilirsin..”

Emrah Gültekin

“Mesleğini severek yapmaya başlarsan iyi edersin, yaşadığın güçlükler ileride senin için hoş bir hatıra ve mesleğinin temel taşları olacak.”

Engin Ertuğ

“Hareketlerini anlamlandıramadığın, seni bazen çileden çıkaran, senin fedakarlıklarına karşılık vermeyen o ergen öğrencin var ya, pes etme ve onunla iletişim kurma çabana devam et. Mesleği öğrenmende o senin öğretmenin olacak.”

Eser Dilsöz

“Öğrenmenin ve öğretmenin şevkini ve hazzını ne kadar erken keşfeder ve keşfettirirsen o kadar mutlu olursun.”

Firdevs Özgür Karahan

“Sınıf içinde iyi olduğumuz anda ve kurum şartları göz önüne alınmadan sınıfın geneline büyük sözler verip, daha sonra bu sözleri yerine getirememek yeni bir öğretmen için olumsuz bir etki yaratabilir. O yüzden tutamayacağın sözler verme.”

Hülya Karagöl

Şaban’ın Şark Bülbülü’ndeki repliğini söylerdim öğretmenlik yazacak ve okuyacak arkadaşlara: “Tamam kardeş oyna da kaybet.”

Hüseyin Yavaş

“Öğrencilere yönelik yaklaşımında senin öğrencilik hayatında gördüğün tavır, davranış ve yaklaşımlar etkili olacak. Unutma sen farklı bir ortamda ve zamanda eğitim gördün. Öğretmenlerinden gördüklerinin hepsini uygulamaya kalkma!”

Mehmet Türkdoğan

“Mevcut milli eğitim müfredatını iyi incele. Senin için hazırlanmış dökümanların detaylarında verimli bilgiler var. Yetinme ve oradaki süreye bağlı kalma. Örneğin; Matematik 5 ders ise 3 derste tamamla oyun ile üretmeye zaman ayır.”

Mustafa Palancı

“ Cesur ol, çok oku, insanlarla tanış, tavsiye al ve başarmadan eve dönme.”

Şahin Çevik

“Mutlaka bir müzik aleti çalmayı öğrenir, öğrencilerime öğretirdim. Beden, müzik derslerinde matematik yapmazdım.”

Zehra Çelik


Bu tecrübe paylaşımında aracı olmamızı sağlayan, güzel cümlelerini esirgemeyen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.


Konu için düşündüğümüz bir çok hashtag arasından #yenidenbaslasam olanı bizim favorimiz. Sizin de kendi genç öğretmeninize söyleyecekleriniz varsa #yenidenbaslasam tag’i ile bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp