Mobil Uygulama Önerisi: Voscreen

Voscreen, her yaştan insanın kısa videolarla İngilizce öğrenmek ve İngilizce’sini geliştirmek için kullanabileceği bir mobil uygulama. Film, müzik videoları, belgesel ve daha bir sürü video kesitlerinden oluşan dinleme alıştırmaları yapma olanağı sunuyor.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan mobil uygulamasını indirip, Voscreen’in en fazla 15 saniye uzunluğundaki İngilizce videolarını izlemeye başlayabilirsiniz. Video sona erdiğinde, Voscreen videoda geçen cümlenin ana dilinizdeki doğru karşılığını iki seçenekli bir soru şeklinde size soruyor. Voscreen sorulan cümleyi tercihinize göre yazılı olarak da görmenize izin veriyor.


Uygulama içindeki voStep ve voStructure özellikleriyle kullanıcıların evrensel İngilizce öğrenme standartlarına göre destek programlarını yapılandırmaları da mümkün. Kullanıcılar voStep beş seviye arasından kendi seviyelerini seçmelerine izin verirken voStructure her bir seviyede odaklanmak istedikleri konuları seçmelerini sağlıyor. Örneğin, “Am, Is, Are” kalıplarını seçtiğinizde, bu konuyu öğrenmenize yardımcı olan videolar görmeye başlıyorsunuz. voRhythm seçeneği ile de dinleyeceğiniz videodaki kelime sayısını seçebiliyorsunuz. Özellikle okul öncesinde ve ilkokulda çalışan öğretmenler, voKids seçeneği ile çocukların gelişim seviyelerine uygun videolara ulaşabiliyor.


Özellikle öğretmenlerin kullanımına için tasarlanmış farklı özellikler de var.

Gözlem Grupları:

Bu özellik sayesinde öğretmenler kendi gözlem gruplarını oluşturabiliyor ve öğrencilerinin gelişimlerini takip edebilme fırsatı buluyor. Kendi öğrenci grubunu oluşturan öğretmen, öğrencilerin doğru ve yanlış cevaplarının sayısını ve puanlarını görebiliyor.

Oynatma Listeleri:

Bu özellik sayesinde öğretmenler öğrencilerine uygun video sorularını derleyerek oynatma listeleri oluşturabilir. Bu oynatma listelerini öğrencileriyle paylaşabilir, listelere daha fazla video sorusu eklenebilir veya video sorularının sırası daha sonra değiştirilebilir. (Örnek playlist: idioms&expression) Ayrıca stories.voscreen.com sayfasından da şimdiye kadar oluşturulmuş farklı oynatma listelerine ulaşabilirsiniz.


Tüm bunlara ek olarak, Voscreen 21 dilde yayın yaparak dünya çapında kullanıcıya ulaşan ve tamamen Türkiye’de geliştirilen bir mobil uygulamadır. Mektepp olarak Voscreen’in başarılarıyla gurur duyuyor ve daha iyi yerlere gelmesini heyecanla bekliyoruz.

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp