Öğrenciler Bilgisayar Oyunları Hakkında Ne Düşünüyor?

Bilgisayar oyunlarının faydalı olduğunu savunan bir eğitimci olduğunuzu hayal edin. Katıldığınız bir televizyon programında ‘Bilgisayar Oyunlarının Faydaları’ hakkında bir konuşma yapacaksınız. Neler söylerdiniz?

Bir orta okulda 6. ve 7. sınıf öğrencilerine yukarıdaki soru sorulmuş ve verilen 77 cevap belli başlıklar altında sınıflandırılmış. Sık tekrarlanan cevaplardan yola çıkılarak listelenen bu başlıklar şu şekilde: Yabancı dil, sosyalleşme, motor becerileri, vakit geçirme, hayal gücü ve meslek seçimi. Ben bu yazıda öğrencilerin cümlelerine yer vermeyi tercih ettim. Bilgisayar oyunlarına karşı bakış açımız değişir belki diye:) İşte o büyülü cümleler:

Yabancı Dil

Oyunlar çok faydalı olabilir çünkü genellikle İngilizce kelimeler kullanılıyor ve bu sayede insanlar daha fazla kelime öğrenebilecek.

En faydasız diyebileceğimiz savaş oyunları vahşi doğada hayatta kalma oyunları bile çok faydalı çünkü o oyunlardan bilmediğimiz bir malzemenin adını ve İngilizce bir kaç kelime cümle öğrenebiliriz.


Sosyalleşme

Diğer arkadaşlara hava taslayabiliriz.

Bütün herkes bilgisayar oyunu oynuyor ve arkadaş ortamında yalnız kalmamaya yardımcı olur.

Bazı oyunlar vardır ki yeni kişilerle tanışmamızı sağlar.Yeni arkadaşlar edinebiliriz.


Motor Becerileri

İki elini kullanma becerisi artar.

Çocuklar bilgisayarların tuşlarına bastıkları için refleksleri gelişecek.


Vakit Geçirme

Oyunlar sinir stresinizi alır. Mesela önemli bir sınavdan çıktığınızda ya da işten dödğünüzde en iyi sinir stres oyunlarla atılır.

İnsanların aval aval gezmesini engeller.

Oyunlar çocukları EYLENDİRİR ve çocukların EYLENMEYE ihtiyacı vardır.

Çocukları eğlendirir ve eğlenmek için para harcamaya gerek kalmaz.


Hayal Gücü- Yaratıcılık

Çocukların bilgisayar oyunu oynaması hayal güçlerini geliştirecek.


Kendini Keşfetme- Meslek Seçimi

Xplane diye bir oyun var bu oyun en gerçekçi uçak simülasyonudur ben bu oyun sayesinde uçaklardaki bazı gösterge ve düğmeleri öğrendim.

Askerliğe hazırlık yaparsın.


Cümlelerin her biri için ayrı bir yazı yazılabilir, üzerinde tartışma yapılabilir. Ama yazının amacı toplumsal sorunlarımıza, kanayan yaralarımıza parmak basmak değil, çocukların bakış açısı hakkında biraz olsun fikir sahibi olmak. Bazen gülümseten, ama genel olarak düşündüren bu değerli cümlelerin en şirin iki tanesini yazının sonuna sakladım. İyi okumalar diliyorum 🙂

Bonus

Çünkü insanlar soğuk ve karlı günlerde dışarıya çıkarlarsa hasta olurlar. Tabi bilgisayar evde oynanan bir alet olduğu için hasta olma imkanı azalır.

Steammer olur para kazanır.

 

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp