Öğrenmeyi Keyifli Hale Getiren Uygulama: Kahoot!

 

“Kahoot!” Nedir? 

Kahoot quiz yapmayı keyifli hale getiren ve öğretmenlere ölçme ve değerlendirme sürecini kolaylaştıran bir uygulamadır. Bu uygulamayı yalnızca çoktan seçmeli sınav hazırlarken değil karışık cümleleri, kelimeleri sıralarken, herhangi bir konu hakkında tartışma başlatırken veya anket hazırlarken kullanabilirsiniz. Kahoot’u Plickers’dan ayıran özellik ise herhangi bir kayıtlı sınıf gerekmeksizin online olarak öğrencilerin telefonlarından bağlanarak oyuna katılabilmeleridir.

Sınıf Ortamında Nasıl Kullanılır?

Kahoot uygulamasını sınıfta kullanmak için oldukça basit birkaç adım takip edilmelidir. Öncelikle web sitesine girerek hesap oluşturulmalı ve “create” butonuna basılmalıdır. Nasıl bir sınav hazırlanmak isteniyorsa o kısım seçilmelidir. Quiz oluşturulurken ilk sayfada başlık, nerede uygulanacağı, dil gibi seçenekler doldurulmalı ve sağ üst köşedeki “ok, go” butonuna basılmalıdır. Soruları girme bölümüne geçildiğinde ise, sırayla sorular ve cevaplar yazılmalı, her sorunun zorluk derecesine göre süresi belirlenmelidir. İstenirse sorulara resim ya da video da eklenebilir. Yeteri kadar soru eklendikten sonra sağ üst köşedeki “save” butonuna basılarak kaydedilmelidir. Bu noktada ekranda hazırlanmış olan test için “Edit it (Düzenleyin), Preview it (Önizleyin), Play it (Oynayın), Share it (Paylaşın)” olmak üzere dört farklı seçenek sunulur. “Preview it” seçeneğini tıklayarak ekrandaki bir telefon simulasyonundan aynı anda kendi oyununuza girebilirsiniz. Böylece varsa fark etmediğiniz hataları, gözden kaçan noktaları düzenlemek için “Edit it” seçeneğine başvurabilirsiniz. Bütün adımlar tamamlandığında sağ üst köşedeki “I’m done” seçeneğine basılmalıdır.

Hazırladığınız oyunu sınıfta bireysel (classic mode) olarak oynamak için tüm öğrencilerinizde cep telefonu olduğundan emin olmalısınız. Eğer bazı öğrencilerin telefonları yoksa “team mode” seçilerek bu engel aşılabilir, böylece birkaç öğrenci aynı telefondan oyuna katılabilir. 

Öğrenciler telefonlarını hazırlayıp tarayıcılarına “kahoot.it” yazarak ilk çıkan web sitesine girdiklerinde oyun ekranına ulaşacaklardır. Öğretmen ise bu esnada akıllı tahta veya projeksiyondan “kahoot.com” sitesine giriş yapmalı ve yukarıdaki seçeneklerden kahoots/ my kahoots’ a tıklayarak hazırladığı oyunu “play” komutu ile başlatmalıdır. Bu aşamada yukarıda bahsedildiği gibi öğrencilerdeki telefon sayısına göre “classic” veya “team mode” seçilmelidir. Bu seçimden sonra ekrana bir PIN kodu gelecektir, öğrenciler bunu telefonlarına girmeli ve ardından kendileri için bir “nickname” yazmalıdırlar. Oyuna katılan her öğrencinin adı ekranda görünecektir. Herkesin katıldığından emin olduğunda öğretmen “start” butonu yoluyla oyunu başlatmalıdır. Oyunda doğru bilmek kadar hızlı yanıt vermek de önemlidir. Her sorunun sonunda en yüksek puanlı beş kişinin adı sıralanır, oyun sonunda ise ilk üç ekrana yansır.

Eğlenceli etkinliğinizi tamamladığınızda, bu etkinlikte verilen cevapların kaydedildiği ve istatistiklerinin tutulduğu “Reports” bölümüne göz atabilirsiniz. 

Notlar:

  • Kahoot ile öğrencilere “google classroom” yoluyla ev ödevi de verebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken testlerin yanındaki “challange” butonuna tıklayıp sınıfınızı seçmeniz.
  • Eğer oyun sık sık oynanıyorsa, öğrencilerin telefonlarına Kahoot uygulamasını indirmeleri daha faydalı olacaktır. Çünkü, bu sayede kolayca oyuna katılabilecek ve öğretmenin gönderdiği online ödevlere ulaşabileceklerdir.
  • Ekranda görünen isimler uygunsuz ise üzerine tıklayarak silebilir veya önceden ayarlamak koşuluyla her öğrenciye rastgele isimler verilebilir.
  • Eğer hazırlanan “kahoot” sınav olarak uygulanacaksa; öğrencilerin birbirlerinin telefonlarını görmediğinden emin olmalı ve onların bireysel raporlarını tutarken herhangi bir karışıklık olmaması için “nickname” olarak ad/soyad ya da numaralarını yazmalarını istemelisiniz.
  • Herkese açık (public) olarak paylaştığınız sürece hazırladığınız testleri öğrencileriniz istediği zaman pratik yapmak için de tekrar tekrar oynayabilirler.

Önerilerinizi ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz. 


2 Yorumlar
cotton candy

16/09/2018 @ 17:08

Reply

bu uygulamayı offline olarak kullanabilir miyiz? öyle bir imkanımız var mı?

Ayşe Merve Süt

16/09/2018 @ 17:30

Reply

Maalesef sadece online olarak kullanılabilen bir uygulama.

Yorum Yap

author
Ayşe Merve Süt

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp