Online Eğitim Araçları – I

Sınıfta enerjiyi yükseltmek, etkileşimi ve motivasyonu arttırmak için seçilebilecek belki de en kestirme yöntem Online Eğitim Araçları’nı sınıfa dahil etmek. Hem öğretmenlerin hem öğrencilerin teknolojiye kolay erişebildiği bir zamanda bu araçları sınıfa anlamlı bir şekilde dahil etmek de önemli meselelerimizden birisi. Bu sebeple, Mektepp olarak ilk buluşma konumuzu “Online Eğitim Araçları” olarak belirledik. Buluşma detaylarına şu yazımızda değinmiştik. Okuduğunuz bu yazıda da 1.Buluşma’da üstünde durduğumuz üç eğitim aracından bahsedeceğiz.

1.Plickers

Plickers bir anlık ölçme ve değerlendirme aracı. Kahoot veya Socrative gibi daha yaygın alternatiflerinin olmasına rağmen Plickers’ı diğerlerinden ayıran ve kullanımını -özellikle teknolojik altyapısı daha az güçlü olan sınıflarda- kolaylaştıran bir özelliği var. Öğrencilerin bu araçtan faydalanmaları için internete bağlı herhangi bir cihaza ihtiyacı yok! Öğretmenin tek yapması gereken telefonuna ücretsiz Plickers uygulamasını indirmek ve sitede bulunan karekodları yazıcıdan bastırmak.

2.PowToon

PowToon ise animasyonlar yardımıyla bir konuyu açıklayan video hazırlama aracı. PowToon’u kullanmayı öğrenmek ve video hazırlamak oldukça zahmetli ancak programı kullanmaya alışınca işler oldukça kolaylaşıyor. Programdaki hazır şablonlar da video hazırlamada oldukça yardımcı oluyor.

3- Padlet

Padlet sınıf içi veya dışında işbirlikçi çalışmayı kolaylaştıran dijital bir pano. Padlet başlangıçta karmaşık görünse de, yapabilecekleri en geniş olan Online Eğitim Araçları’ndan birisi.

İlerleyen zamanlarda diğer Online Eğitim Araçları’nı da buradan duyurmak istiyoruz. Takipte kalın.

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan da ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Esma Beyza Dolmacı

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp