Online Eğitim Araçları – II

Online araçlar hakkında daha fazla örnek görmek için Öğretmen Kitapçığı serisinin dördüncüsü 11 Teknolojik Araç & 11 Sınıf İçi Etkinlik kitapçığına göz atabilirsiniz.

İster sınıfınızı yararlı görsellerle donatırken ister ders planı hazırlarken, isterseniz de ölçme-değerlendirme süreçlerinde; kısacası sınıf içi ve dışında öğretmen olarak işlerinizi kolaylaştıracak online eğitim araçlarını kategorize edilmiş şekilde bu listede bulabilirsiniz. 

Etkinlik kâğıdı, poster, grafik vb. hazırlarken:

Canva

Canva size, sınıfınızda uygulayacağınız etkinlikleri planlarken ihtiyacınız olacak birçok materyali hazırlama imkânı sunar. Bu web sitesi sayesinde hazır etkinlik kâğıdı, sunum, grafik, tablo, poster vb. şablonlarını bulabilir, üzerinde değişiklikler yaparak kendi öğrencilerinizin ihtiyaçlarına göre düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında, CV, rapor, broşür, davetiye, takvim, planlayıcı hazırlamak gibi sınıf dışı ihtiyaçlarınız için de Canva’dan faydalanabilirsiniz.

Picktochart

Kaliteli görseller oluşturmak için kullanabileceğiniz bu uygulama hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından kullanılabilir. Bu uygulama ile poster, ders planı, akıl haritası, grafik, tablo gibi çeşitli görseller yaratabilir ve öğrencilerinizden işlenilen konuya ilişkin akıl haritası-poster vb. hazırlama tarzında yaratıcılığı geliştirmeye yönelik ödevler hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Venngage

Bu web sitesini kullanarak ücretsiz infografik, tablo, poster vb. şablonlarına ulaşabilir, kendi orijinal materyallerinizi hazırlayabilirsiniz. Tıpkı Canva ve Picktochart gibi öğrencilerinizden bu siteyi kullanarak ödev hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Easelly

Bu web sitesini de yukarıda bahsedilmiş olan görsel tasarlama ve ders planı hazırlama araçlarına alternatif olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, Easelly de size birçok ücretsiz grafik şablonunu sunuyor. Verilen şablonları düzenleyerek sınıfınıza ya da dersinize adapte edebilirsiniz.

Infogram

Bu web sitesi ile dersinizi zengileştirecek infografikler, raporlar, akıl haritaları gibi çeşitli görseller hazırlayabilirsiniz. Öğrencilerinizden proje ödevi olarak poster hazırlamalarını ya da bir konuyu ayrıntılı tanıtmalarını istediğinizde onları Infogram’ıkullanmaya teşvik edebilir, yaratıcılıklarını ön plana çıkarabilirsiniz. 

Visme

Visme sınıfınızda kullanabileceğiniz sunum, grafik, tablo, poster vb. görseller tasarlamanıza yardımcı olan bir web sitesidir. Bu site üzerinde ücretsiz şablonlar bulabilir, kendi isteğiniz doğrultusunda düzenleyebilir, öğrencilerinize yaratıcılığı destekleyen ödevler verebilirsiniz.

Mindmeister

Bu web sitesi ile dersinizi zenginleştirmek ve öğrencilerinizin konuyu daha iyi kavramalarını sağlamak için kullanabileceğiniz akıl haritalarını oluşturabilirsiniz. Ek olarak, eğer yeterli imkanlara sahipseniz öğrencilerinizden ders sonunda değerlendirme etkinliği olarak akıl haritası hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Öğrencilerinize ödev olarak vereceğiniz akıl haritası hazırlama da onlar için daha keyifli olacaktır. 

Wordcloud

Bu web sitesi ile renkli ve farklı şekillerde kelime bulutları hazırlayabilirsiniz. Kelime bulutunu derslerinizde yeni bir konuya geçtiğinizde öğrencilerinizin konu hakkında doğru veya yanlış bildikleri üzerinden beyin fırtınası yaparken kullanabileceğiniz gibi konu sonunda değerlendirme yaparken de öğrencilerinizle birlikte kullanabilirsiniz. Ayrıca, sınıfınızda işlediğiniz konulara ilişkin duvarlara hatırlatıcı posterleri de Wordcloud üzerinden hazırlayarak asabilirsiniz.

Sunum hazırlarken:

Powtoon

Bu uygulama ile etkileşimli ve dikkat çekici sunumlar hazırlayabilirsiniz. Sınıf kurallarını belirlerken, sene başında kendinizi tanıtırken veya bir konuyu daha etkili ve eğlenceli şekilde öğrencilere açıklarken Powtoon’un size sunduğu ücretsiz animasyon karakterlerini kullanabilir, kendi videolarınızı hazırlayabilirsiniz.

Prezi

Hepimizin kullanmaktan büyük keyif aldığı çevrim içi iş birlikçi sunum hazırlama uygulaması Prezi’yi etkileyici ve akılda kalan sunumlar hazırlarken kullanabilirsiniz. Öğrencilerinizden de bir konu hakkında grup olarak sunum hazırlamalarını istediğinizde bu uygulama sayesinde bir yerde toplanmaksızın çalışmalarını kendi evlerinden (internete bağlı oldukları sürece) sürdürebileceklerdir. Kısacası, internet olduğu sürece Prezi üzerinden ücretsiz sunum şablonlarına ulaşıp rahatlıkla kendi sunumlarınızı tasarlayabilirsiniz. 

Sway

Tıpkı PowerPoint gibi Microsoft tarafından geliştirilen bu uygulama ile de görselliği yüksek, etkileyici sunumlar hazırlayabilirsiniz. İki sunum uygulamasının farkı ise, PowerPoint’te çevrim dışı olarak çalışabilirken Sway size sadece çevrim içi çalışma olanağı sunuyor. Ancak, uygulamanın sunduğu ücretsiz şablonları ve kaliteli görselleri gördüğünüzde siz de Sway kullanmak isteyeceksiniz.

Emaze

Emaze üzerinden çeşitli sunum şablonlarına ulaşıp kendinize uygun olanı düzenleyerek özgün sunumlar hazırlayabileceğiniz gibi kendi web sitenizi de oluşturabilirsniz. Emaze’in diğer sunum hazırlama uygulamalarından farkı 3 boyutlu mekanlarda veya animasyonların içine gömülü sunumlar hazırlamanızı sağlamasıdır.

Mentimeter

Çevrim içi, etkileşimli sunumlar hazırlamak istiyorsanız Mentimeter’dan yararlanabilirsiniz. Bu uygulama ile yeterli imkanlara sahipseniz, öğrencileriniz sunum sırasında sorduğunuz soruları cep telefonlarından yanıtlayabilir, siz de verilen yanıtlara grafik ya da kelime bulutu gibi farklı formatlarda ulaşabilirsiniz. Bu sayede öğrenciler birbirlerinden öğrenebilir, sunuma direkt katkı sağlayabilirler.

Tes Blendspace

Bu sunum uygulaması ile doküman, görsel, video gibi birçok farklı medya türünü bir sunumda birleştirebilir ve kendi sunum “karışımınızı (blend)” hazırlayabilirsiniz. Kısa sürede dolu dolu bir sunum hazırlamak istediğinizde bu aracı kullanabilirsiniz.

Slidedog

Bu program ile tıpkı Blendspace’te olduğu gibi çeşitli dosyaları bir sunumda bir araya getirebilirsiniz; ancak Slidedog dosya çeşitliliği açısından Blendspace’ten daha verimli bir programdır. Bu programı kullanarak PowerPoint, Prezi, PDF, Word, Excel dosyalarını bir sunumda birleştireceğiniz gibi istediğiniz video, görsel ya da web sitesini de bir araya getirebilirsiniz. 

Anket hazırlarken:

Survey Monkey

Dünyanın en popüler anket hazırlama programı Survey Monkey’dir. Dünya genelinde 15 Milyon insan tarafından kullanılmaktadır. Siz de sınıflarınızda bir konuda fikir belirlemek veya karar almak için bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Google Forms

Google Forms, Google Classroom’un içine gömülü bir uygulama olduğundan eğer Google Classroom kullanıcısı iseniz öğrencilerinize rahatlıkla testler, ödevler hazırlayabilir ve sınıfınıza atayabilirsiniz. Sadece bu uygulamayı kullanmak isterseniz de tabii ki yine istediğiniz gibi çoktan seçmeli-kısa/uzun cevaplı sınavlar veya anketler oluşturabilir ve öğrencilerinizden çevrim içi olarak cevaplamalarını bekleyebilirsiniz.

Microsoft Forms

Tıpkı Google Forms özelliklerine sahip olan Microsoft Forms ile de ister anket ister çoktan seçmeli-kısa/uzun cevaplı sınavlar oluşturabilirsiniz. Eğer okul olarak Microsoft Teams adlı öğrenme yönetim sistemini kullanıyorsanız, ödev olarak sınıflarınıza oluşturduğunuz sınav veya anketleri atayabilirsiniz.

Poll Everywhere

Bu uygulama ile Mentimeter’da olduğu gibi etkileşimli anında cevap alabileceğiniz ve cevapları tahtaya yansıtabileceğiniz anketler uygulayabilirsiniz. Öğrencileriniz cep telefonlarından anlık olarak ekrana gelen soruya cevap verebilir ve siz de verdikleri cevapları bir kelime bulutu halinde ekranda gözlemleyebilirsiniz. 

Ölçme ve Değerlendirme yaparken:

Plickers

Biçimlendirici değerlendirme yapmanızı sağlayan bir uygulama olan Plickers size ve öğrencilerinize sadece kendi telefonunuz ve QR kodlar ile oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Kısaca, önceden hazırladığınız soruları önceden kaydettiğiniz sınıfınıza atıyorsunuz, daha sonra ders anında öğrencilere QR kodları çıktı alıp dağıtıyorsunuz, her öğrenci tahtada çıkan soruya kodu çevirerek cevap veriyor ve siz de akıllı telefonunuzdan sınıfı tarayarak tüm cevapları kaydediyorsunuz. Sadece telefon ekranında görünen yanlış ya da doğru cevap veren öğrenciler de isteğinize göre cevaplarını kontrol edip değiştirebiliyorlar. Her uygulamanızdan sonra velilerinizle paylaşabileceğiniz öğrencilerin ayrıntılı bireysel raporlarını da Plickers üzerinden indirebilirsiniz.

Kahoot

Kahoot, quiz veya sınav yapmayı hem öğrencileriniz hem de sizin için eğlenceli hale getiren bir uygulamadır. Uygulama öncesinde sınıfta her öğrencinizin akıllı cihazı olduğundan emin olun, aksi halde bilgisayar laboratuvarında da uygulayabilirsiniz. Eğer sınıfınız bu olanaklara sahipse, kendinizin hazırladığı ya da başkaları tarafından yüklenmiş çeşitli konulara ilişkin ücretsiz testlerden birini akıllı tahtada açmalısınız, daha sonra her öğrenciniz cep telefonlarından tahtaya yansıyan sorulara cevap vermeli. Quiz sonunda öğrencilerin toplu sonuçlarına ulaşacağınız raporları da uygulama üzerinden indirebilirsiniz. Sonuçta bu listede yer alan diğer uygulamalardan Kahoot’u ayıran özellikler birçok oyunlaştırma elementine sahip olması ve kendine has müzikleri ile keyifli ara yüzü diyebiliriz. 

Socrative

Tıpkı Kahoot gibi çevrim içi eğlenceli quizler ve testler uygulayabileceğiniz bir diğer uygulama da Socrative’dir. Bu uygulamada soru hazırlarken çoktan seçmeli, doğru/yanlış veya kısa cevaplı sorular hazırlayabilirsiniz. İster öğrencilerinize tekrar amaçlı isterseniz de ev ödevi olarak bu uygulama üzerinden testler atayabilirsiniz. 

Quizziz

Çevrim içi değerlendirme programlarından biri olan Quizziz de tıpkı Kahoot gibi oyunlaştırma elementlerine sahiptir. Öğrencileriniz cep telefonları üzerinden ekrana yansıyan sorulara cevap verirken arka plandaki müzik ve efektlerle keyifli zaman da geçirirler.

Gimkit

Kahoot’a ara yüz itibariyle çok benzese de bazı ayırıcı özelliklere sahip olan bu uygulama da sınıfınızda eğlenceli testler yapmanızı sağlıyor. Ancak, Gimkit oynamak için sadece soruları bilmek yeterli değil, içerisinde barındırdığı oyunlaştırma elementlerinden dolayı öğrencileriniz oyun boyunca daha çok para biriktirmek için uğraşacaklar ve çeşitli stratejiler geliştireceklerdir. Çünkü oyun bittiğinde en çok paraya sahip olan oyunu kazanacaktır. 

Formative

Formative adı üstünde biçimlendirici değerlendirme yapabileceğiniz bir diğer çevrim içi uygulamadır. Bu uygulama ile çoktan seçmeli, kısa cevap, doğru/yanlış türlerinde sorular hazırlayabilirsiniz. Kendi kütüphanesinde herkese açık bir paylaşım alanı bulunduğundan, ister oradaki testleri kullanabilir isterseniz de kendi testlerinizi kütüphaneye ekleyebilirsiniz. Ek olarak, hazırladığınız etkinlikleri çeşitli video, görsel, pdf vs. ile zenginleştirebilir canlı dersler hazırlayabilirsiniz.

Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın