Oryantiring Nedir?

Dünya genelinde Orienteering olarak bilenen doğa sporuna Türkiye’de Oryantiring denmektedir. Koşarak satranç oynamak olarak da adlandırılan, zekâyla fiziksel becerinin birleşimi olan bir spordur. Harita yardımıyla yön bulmayı içerir ve zamana karşı yapılır.

61 ülkenin üye olduğu Uluslararası Orienteering Federasyonu (IOF) tarafından belirli kurallarla yarışmalar düzenlenmektedir. Türkiye’de bu spor Dağcılık Federasyonu bünyesinde çalışmalar yürütmektedir. Dileyenler etkinlik takvimini buradan takip edebilirler.

Spor İçin Gerekenler

 • Harita: Yarışılacak arazi koşullarının sembol ve renklerle gösterildiği harita. Yarışmadan önce düzenlenerek yarışmacılara verilir. Üzerindeki üçgen başlangıç noktasını, iç içe geçmiş daire bitiş noktasını, daireler de kontrol noktalarını gösterir.
 • Pusula ve parmak pusulası: Yarışmacıların yön bulmasına yarayan araçlardır.
 • Kontrol kartı: Başlangıçtan bitişe kadar taşınması gereken kart. Kontrol noktalarına sırayla gelen sporcular, buralardaki turuncu beyaz bayrakların yanındaki zımbayı kontrol kartlarına basarak, oradan geçtiklerini kanıtlarlar. Günümüzde elektronik sistem de kullanılmaktadır.
 • Uygun giysiler, ayakkabılar ve zinde bir vücut.

Nasıl Oynanır?

Yaş sınırı bulunmayan bu sporda asıl amaç, katılımcıların ellerindeki haritalar ve pusula yardımıyla işaretli kontrol noktalarından sırasıyla ve en kısa zamanda geçmeleridir.  Hedeflerin hepsine ulaşamayan oyuncular genellikle oyundan çıkarılır. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar bile, birbirlerini izlemeleri yasaktır. Zamana karşı yarışırken sporcular, haritalara bakarak yönlerini bulmalı ve aynı zamanda kaybolmamaya çalışmalıdırlar. İşin belki de en zor kısmı, hedefe ilerlerken önde bir liderin veya işaretli alanların olmamasıdır. Sürprizlerle dolu bu spor için genelde ormanlık alanlar tercih edildiğinden, karşınıza ayı da çıkabilir, taş da düşebilir.

En Yaygın Türleri?

 • Koşu: En yaygınıdır. Yürüyerek veya koşarak yapılır.
 • Bisiklet: Kuralları Koşu Oryantiringi’ne benzer. Mesafeler çoğu kez daha uzun, harita ölçeği daha büyüktür.
 • Kayak: Kuzey disiplini kayağı ile yapılır.
 • Patika: Özellikle engellilere yönelik, hız unsurunun geri plana itilip harita okuma unsurunun vurgulandığı Oryantiring türüdür. Tekerlekli sandalye ile katılan bir sporcu ile koşabilen bir sporcu eşit koşullarda yarışabilir.

Eğitimde Kullanımı

Sporu o kadar tanıttıktan sonra bunu okuyan öğretmenler olarak eğitimle ne alakası var diyorsanız, durun gitmeyin, diyeceklerimiz daha bitmedi.

Spor olarak bakıldığında ders dışı etkinlik olarak öğrencilerle yapılabilir ancak Oryantiring kurallarına çok benzer kurallar kullanarak bilmeceli, gizemli, maceralı oyunlar hazırlayabilirsiniz.

İşte her derse uyarlanabilecek bir örnek:

 • Mekân: Okul Bahçesi veya okulun geneli
 • İhtiyaçlar: Grup sayısınca yarışmacıların okulda gitmeleri gereken alanları gösteren kâğıt, harita veya kroki. Grup sayısınca görevlerin belirtilmiş olduğu kartlar.
 • Kazanım: Öğrencilerin okuldaki mekânları tanımaları, okula ve arkadaşlarına ısınmaları

Öğretmen sınıfı gruplara ayırır. Okulun çeşitli yerlerine görevler yerleştirir. Örneğin 1. görev yeri kütüphane, sonrası kantin vb. Kütüphaneye ulaşan öğrenciler “Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsünü bul ve yanına al” gibi orada verilen bir görevi tamamlar. Böyle bir görev için aynı kitaptan birkaç tane olması gerekir ama görevler çeşitlendirilebilir. Orada bulunan turuncu-beyaz kâğıda grup isimlerini yazar ve kantine yönelirler. Kantine geldiklerinde duvarda yazan bilmeceyi çözmeye çalışırlar. Çözünce turuncu-beyaz kâğıda grup isimlerini yazar ve sıradaki görev yerlerine giderler. Oyunu, sırayı bozmamış ve ilk bitirmiş öğrenciler kazanırlar.

Sizin de aklınıza Oryantiring sporuna benzer oyunlar geldiyse yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için kaynaklar:

www.eba.gov.tr/video/izle/39394d36c48588fc84050ac38a121e5d3d76e3c5ca001

http://oryantiringakademi.com/

http://www.oryantiring.org.tr

https://www.runnersworldtr.com/oryantiring-nedir/


Yorum Yap

author
Aişe Kılıç

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp