Padlet Nedir?

Bazı öğretmenlerin oluşturmaktan mutluluk duyduğu, bazı öğretmenlerin de “Bu benim işim mi?” diyerek, kızarak hazırladığı; çıktılarla, görsellerle, tek tek kesilen harflerle dolu olan el emeği panolar artık yepyeni bir boyut kazandı!

Padlet, sınıf içi veya dışında işbirlikçi çalışmayı kolaylaştıran; yazıların, videoların, görsellerin ve birçok sanal materyallerin toplanabileceği dijital bir pano oluşturma platformudur.

Birçok özelliği ücretsiz kullanılabilen Padlet; iOS, Android ve Web platformlarında kullanılabilmektedir. Ara yüzü Türkçe olduğu için kullanımı oldukça kolaydır.

Nasıl Kullanılır?

Padlet’i kullanmak için ilk yapılması gereken kayıt olmak ve oturum açmaktır. Giriş yaptıktan sonra karşınıza bol seçenekli bir duvar çıkıyor.

Bu duvarda “Padlet Oluştur” kısmına basıp, öğrencilerimizle ortak çalışma veya beyin fırtınası yapmak için duvar, tuval, raf gibi seçeneklerden birini seçerek panolar oluşturabiliyoruz.

Oluşturduğumuz panoyu, istediğimiz şekilde düzenleyebiliyoruz. Ayarlar simgesinden; panonun başlığı, açıklaması, arka planı, simgesi, yazı stili, teması, etiketleri, yorumları ve linki gibi ögelerinde değişiklikler yapabiliyoruz.

Sonrasında panoya sağ alt köşedeki artı işaretine basarak; linkten sese, konumdan videoya her şeyi sürükleyerek veya yükleyerek panoda paylaşabiliyoruz. Paylaştığımız her şey üzerinde düzenlemeler yapabiliyoruz. Hatta yine izinleri ayarlayarak, sol üstte bulunan paylaş kısmından linki paylaşabilir veya katılımcı ekleyebilirsiniz. Paylaştığımız herkes de, eklemeler ve eklenenlere yorumlar yapabilir.

İsterseniz Mektepp ekibinin yaptığı gibi, bir Padlet grubu oluşturup fikir alışverişinde bulunabilir veya bir gruba katılabilirsiniz.

Kazanımları Nelerdir?

• Öğrencilerimiz ile ortak çalışma alanı sağlar.

• Tartışma veya beyin fırtınası yapmak için en kolay yollardan biridir.

• Oluşturduğunuz dijital panoya sayısız çoklu ortamlar eklenebilir.

• Öğrenciler arkadaşlarının paylaştıkları ögeleri görebilir ve yorumlayabilir.

• Birçok özelliği ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

• Her yaştan ve seviyeden öğrenciye uygundur.

Önerilerinizi, sorularınızı ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.Bir cevap yazın