Pear Deck ile Online Dersler

Pear Deck çevrim içi dersler hazırlayarak, öğrencilerinizle uzaktan eğitim döneminde verimli dersler gerçekleştirebileceğiniz bir web platformudur. Bu uygulama ile etkileşimli sunumlar oluşturabilir, ders başında giriş bileti ders sonunda çıkış bileti etkinlikleri hazırlayabilir, ödevler verebilir, çeşitli konularla ilgili öğrencilerinizden anlık geri bildirimler alabilirsiniz.

Ana sayfa

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle platforma Google veya Microsoft 365 hesabınızla üye olmalısınız. Bu şekilde, Microsoft Teams ve Google Classroom uygulamalarına erişim sağlayabileceksiniz. Üye olduktan sonra okulların kapalı olması sebebiyle sunulmuş 3 aylık Premium hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Karşınıza gelen sayfada “Create a Presentation” seçeneğine tıklayarak ilk sunumunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bu seçenek sizi hesabınıza göre Google Slides’a ya da Çevrim içi Powepoint uygulamasına yönlendirecektir. Her iki seçenekte de sayfa açıldığında Eklentiler üzerinden Pear Deck eklentisini eklemeli ve aktive etmelisiniz. Eklenti sayesinde “Giriş” sayfasında Pear Deck logosunun da belirdiğini göreceksiniz. Bundan sonra sunumunuzu dilediğiniz gibi hazırlarken belli noktalara Pear Deck’in şablonlarından çeşitli sorular ekleyebilirsiniz. Örneğin, konu tamamlandığında öğrencilerin konuyu ne kadar kavrayabildiklerini görebilmek için bir öz-değerlendirme şablonu koyabilirsiniz. Ekleyebileceğiniz bütün seçenekleri şöyle sıralayabiliriz; yazı ile cevaplanacak sorular (text), çoktan seçmeli sorular (choice), sayı ile cevaplanan sorular (number), bir web sitesini açan sayfalar (website), çizimle cevap verilen sorular (draw) ile anketler ve geri bildirimler için kullanılabilecek, belli bir aralıkta ikonun sürüklenmesiyle cevap verilen sorular (draggable). Ayrıca, sunumunuzu hazırlarken Pear Deck platformundaki hazır şablonlardan kullanabilir, özellikle Sosyal Duygusal Öğrenme (SEL) ve Eleştirel Düşünme (Critical Thinking) sunumlarından faydalanabilirsiniz.

Örnek sunum şablonları

Sunumunuzu tamamladıktan sonra öğrencilerinize ulaştırmak için eklenti alanında yukarıda çıkan “Present with Pear Deck” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza gelen iki seçeneği kullanabilirsiniz. Eğer canlı olarak derste konu işlemek isterseniz “Instructor-Paced Activity” seçeneğini tıklamalısınız, eğer sunumu ödev olarak öğrencilerinize göndermek isterseniz “Student-Paced Activity” seçeneğini tıklamalısınız.

Sunum hazırlama ekranı/canlı ders-ödev seçimi

Ödev olarak verdiğinizde direkt olarak karşınıza çıkan linki öğrencilerinize gönderebilirsiniz (öğrencilerin giriş yapma zorunluluğunu aynı eklenti üzerinden kapatmalısınız; aksi halde yine aynı link üzerinden karşınıza gelen kodu da onlarla paylaşmanız ve kendi hesaplarıyla giriş yapmaları gerekecektir).

Öğrenci ekranında “draggable” soru örneği

Canlı olarak uygulayacağınızda ise direkt karşınıza gelen linki ve kodu öğrencilerinizle paylaşmalısınız. Eğer Zoom/Microsoft Teams benzeri bir uygulama kullanıyorsanız ekran paylaşarak öğrencilerinizin görmesini de sağlayabilirsiniz. İki seçenek arasındaki şu fark unutulmamalıdır; canlı derslerde öğrenciler sizin bir sonraki sayfaya/etkinliğe geçmenizi beklerken, ödev verdiğinizde istedikleri gibi ilerleyebileceklerdir, ancak her iki şekilde de her öğrencinin çalışması sizin ekranınıza yansıyacaktır.

Öğrenci ekranında çizim sorusu örneği

Dersinizi tamamladığınızda ekranınızda sağ altta göreceğiniz “End Session” seçeneğine tıklayarak dersi sonlandırabilirsiniz. Hazırladığınız derslere her zaman “My Sessions” üzerinden ulaşabilirsiniz. Hazırladığınız sunumlar ise hesabınıza bağlı olarak Google Drive veya One Drive üzerinde depolanacaktır.

Öğrenci ekranında çoktan seçmeli soru örneği

Kısacası sizler de Pear Deck uygulamasını kullanarak keyifli ve verimli dersler hazırlayabilirsiniz.

Öğretmen ekranında “dashboard” görüntüsü

Not: Daha fazla bilgi için ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Benzer bir ders hazırlama uygulaması olan Nearpod‘la ilgili bloga da göz atabilirsiniz.

Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın