Print4Purpose Nedir? 

 

3B Yazıcılar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de günlük hayatımıza girmeye başladı. İşlerimizi kolaylaştırdığı gibi eğitimden sağlığa, mimariden otomotive birçok sektörde yaygın bir şekilde kullanılıyor. 3B Yazıcıların eğitimde kullanımı ile ilgili ayrı bir blog yazısında görüşeceğiz.

Türkiye’de 3B yazıcılarla ilgili çalışmalar yapan platformlardan birisi de 3Dörtgen. Kendi tanımlarıyla 3Dörtgen: “Üretmekten keyif alan herkesin dilediği gibi vakit geçirebileceği eğlenceli ve maker dostu bir alana sahip dünyanın ilk konsept 3 boyutlu yazıcı mağaza ve kafesi.”

Sıcak, samimi ve paylaşımcı bir ortamları var. Profesyonel iş alanında olduğu gibi eğitim alanında da çalışmalar yürütüyorlar ve eğitimcilere destek veriyorlar.Print4Purpose da 3Dörtgen’in yürütmekte olduğu bir sosyal girişim. Öncelikle kendi tanımlarıyla söyleyelim.

Print4Purpose Nedir? 

Print4Purpose: “3 boyutlu üretime ihtiyaç duyanlarla, 3 boyutlu yazıcı bulunduran yaratıcı mekanları buluşturan, ihtiyacı olanların ücretsiz 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanabilmesini sağlayan sosyal paylaşım platformu.”

Kısaca p4p: Kendi oluşturduğunuz 3B tasarımlarınızı dört saate kadar ücretsiz baskı almanızı sağlayan bir platform.
-Siteye girip size en yakın noktadaki yazıcıyı seçiyorsunuz.
-Uygun bir saate randevu alıyorsunuz.
-Gidip başla komutu verdikten sonra en fazla dört saat bekleyerek üç boyutlu objenizi dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Şöyle ki; mesela aklınıza bir fikir geldi, öğrencisiniz mimari bir tasarım yaptınız, derste kullanmak üzere bir kurbağayı iç organlarıyla somut bir şekilde göstermek istiyorsunuz, evde televizyon kumandanızın kapağı kırıldı kendiniz yapmak istediniz, anahtarlık yapıp hediye etmek istediniz, vazo yapıp içinde çiçek yetiştirmek istediniz vs. bunların hepsinin kolay bir şekilde baskısını alabilirsiniz. Her derde deva bu p4p! ☺

Neden Print4Purpose?

-Öğrenci dostu
-İlgili olan herkese açık
-Ücretsiz
-Kullanımı kolay
-Ulaşımı rahat

Birçok tercih sebebi olsa da biz aklımıza gelen ilk maddeleri sizinle paylaşıyoruz. Sadece bunlar için bile Print4Purpose ekibine teşekkür etmeye değer!

Print4Purpose Nasıl Kullanılır?

Bu konuda bilgiyi doğrudan kendilerinden alıyoruz. 

Teknik detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Nerede bu P4P noktaları?

Şimdilik sadece 3Dörtgen, ImpactHub Istanbul ve Mucitiz.Biz isimli üç mekanda var. Ancak en kısa zamanda birçok yerde yeni noktalar oluşturacakları kesin. Beklemede kalın.

3B Tasarım konusunda yeni misiniz?

Eğitimcisiniz. Aynı zamanda 3B yazıcıları deneyimlemek, kendi modellerinizi tasarlamak ve hatta öğrencilerinizle birlikte de etkinlikler yapmak istiyorsunuz. Siteyi ve ayrıntılarını incelediniz. Ancak kafanızda soru işaretleri oluştu. Konuyla ilgili bir altyapınız olmadığı için zorlanacağınızı düşündünüz.

“Daha önce hiç 3B model tasarlamadım. Verilen bilgiler de karışık geldi. Ben hiç 3B yazıcı kullanamayacağım galiba!” diyerek pes etmeyin! 

Çünkü artık 3B yazıcıların da kullanımı kolaylaştı. İnternette birçok ücretsiz 3B model kaynağı bulunuyor. Biz size örnek birkaç site verelim: thingiverse, grabcad, youmagine.

Ayrıca kullanımı oldukça basit olan tasarım programları ile kendi modelinizi tasarlamak çok da vaktinizi almayacak. Tinkercad ya da Sketchup mutlaka deneyin. Biz garantisini veriyoruz. Hazır modeli kullanmaktansa bu programlarla kendi ürününüzü tasarlamak daha keyifli olacak. Yeter ki siz isteyin! ☺

P4P ekibine bu gönüllü projeyi yürüttükleri için, 3Dörtgen’e de projenin destekçisi olmalarından ötürü tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Değerli okurlarımıza da diyoruz ki; kendi tasarımlarınızı konuyla ilgisi olan herkes için paylaşıp fikir vermek isterseniz lütfen çekinmeden yorumlara yazın.

Nice tasarımlı günlere,
Sevgiler..


Yorum Yap

author
Büşra Şahin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp