QR Code Nedir?

QR Kodla etkinlik yapmak için nelere ihtiyacım var?

● 1 Akıllı Cihaz

● 1 Bilgisayar

● Online platformlarda hazırlanmış ve çıktı alınmış bir QR Kod

● Dijital mağazalardan akıllı cihazınıza indirdiğiniz QR Kod Okuyucu uygulaması

● A4 Kağıt

Eğitimde QR Kod kullanmaya başlamadan önce QR Kodun geçmişine kısaca bakalım.

QR Code, Japonya’da faaliyet gösteren ve Toyota’nın bir yan kuruluşu olan Denso Wave firması tarafından geliştirilen 2 boyutlu bir barkod sistemidir. Adını ingilizcede Çabuk Tepki anlamına gelen Quick Response kelimelerinin baş harflerinden alır.(kaynak: https://www.melihguney.com/qr-code-nedir.html) QR Kodu Türkçe’ye çeviride sıklıkla Kare Kod olarak duyarız.

Peki bu bir barkod sistemiyse sadece satış alanında mı kullanılır?

Hayır, çünkü bir QR Kodun içerisine barkoddaki gibi sadece fiyat bilgisi değil bir yazı, fotoğraf, video vb. diğer çoklu iletişim araçlarını yüklememiz mümkün. Üstelik bu durum kullanım alanını kişiselleştirmemizi de sağlıyor.

Eğitimde QR Kodu nasıl kullanırım?

Aslında bu nokta tamamen ihtiyaçlara ve kazanımlara göre şekilleniyor. Örneğin öğrencilere Bilgi ve İletişim Teknolojilerini anlatma noktasında QR Kod çok güzel bir örnek bence. Çünkü bir kağıdın ve bir tabletin iletişime geçtiğini ve oradan bir bilgi alabildiğini gören öğrenciye hem farklı bir bakış açısı kazandırmış oluyoruz hem de bu öğrenci müze vb. yerlerde QR Kodla karşılaşınca bu teknolojiyi kullanma konusunda zorluk yaşamıyor.

Tabii bu örnek dışında pek çok alanda ve kazanımda bilgi verirken QR Kodları hazırlayabiliriz: Gruplar halinde verilen bir bilgiyi tartışma, bir gezi öncesi gezi alanı hakkında bilgilendirme, hazırbulunuşluğu ölçecek sorular sorma, sınıf içerisinde birbirini tanıma vb. örnekler çoğaltılabilir.

Eğitimde QR Kod Kullanımı için birkaç öneri:

● Hazırlanan QR Kodların sınıfın içerisinde farklı/gizli yerlere yerleştirilmesi çoğunlukla sınıfta öğrenmeye merak oluşturuyor.

● Özellikle düz anlatımla sıkıcı olabileceğini düşündüğünüz konular hakkında bilgi verirken QR Kod kullanımı süreci daha eğlenceli hale getirebilir.

● Dijital mağazalarda yer alan çoğu QR Kod Okuyucusu uygulaması ücretsiz. Bu durum bazı reklamları da beraberinde getiriyor. Sınıfınızda kullanmadan önce birkaç farklı QR Kodu okutmayı deneyerek sınıfınızda karşılaşılabilecek reklamları da önceden görmüş olursunuz.

Sınıflarınızda QR Kod kullanmaya hazırsanız o zaman şimdi bu kodları nasıl oluşturacağımıza bakalım:

QR Kodu nasıl oluştururum?

● QR Kodları oluşturmak için çeşitli ücretsiz web siteleri var. Benim sıklıkla kullandığım

https://www.the-qrcode-generator.com/

● Bu web sitesini özellikle yazı ve link eklemede kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kullanacağınız QR Kodu oluşturduktan sonra hemen üzerindeki Save butonuna bastığınızda QR Kod bilgisayarınıza inecek ve bir A4’e çıktı almaya hazır hale gelecektir. (Not: Kaydet butonunun yanında bulunan üç nokta ile farklı boyutlarda indirebilirsiniz.)

● Bunların dışında bir logo ekleyerek yada farklı özellikler katarak QR Kod oluşturmak isterseniz arama motorlarında QR Code Generator yazıp arama sonuçlarından çıkan diğer siteleri de kullanabilirsiniz.

QR Kodları Oluşturdum Sınıfta Nasıl Kullanacağım?

Sınıfınıza getirdiğiniz QR Kodlarınızı grup yada bireysel olarak paylaştırın. Her QR Kod için bir akıllı cihaz dağıtın. Akıllı cihazınıza yüklediğiniz QR Kod Okuyucuyu açarak çıktı aldığınız QR Kod’un akıllı cihazınızda okunmasını bekleyin. QR Kod’unuzda saklı olan bilgi artık akıllı cihazınız ekranında!

**İlgilisine: “Tarihte barkod kullanma ihtiyacı neden oluştu, QR Kodlar neden kare?” gibi bilgilere ulaşmak için Denso Wave’nin QR Kod hakkındaki web sitesinden şu yazısını inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın