Quizizz nedir?

Quizizz; öğretmenlerin kolayca üye olup, bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarda kullanılabilen derslerimizin değerlendirme aşamasında kullanabileceğimiz eğlenceli ve çocukları yarışma havasına sokan bir web 2.0 uygulamasıdır.

Quizizz’a Nasıl Üye Olunur?

https://quizizz.com adresinden Quizizz sitesine erişim sağlayınız. Ana sayfada sağ üst kısımda yer alan Sign Up butonuna tıklayınız. Açılan sayfada dilerseniz Google hesabınızı veya mail adresinizi kullanarak üye olabilirsiniz.

Açılan sayfada Quizizz web 2.0 uygulamasına hangi profilde kayıt olmak istediğinizi soruyor. Bu bölümden kendinize uygun olanı seçerek kayıt olabilirsiniz. Ben öğretmeni seçtim.

Sonra kurumunuzun konumu ve türü hakkında bilgileri doldurmanız gerekiyor. Eğer sizin kurumunuzda daha önceden bir kişi kurumunuzu eklediyse okul listesinde okulunuz gözüküyor. Eğer sizin kurumunuzdan bu web 2.0 aracı ilk defa kullanılıyorsa açılan aşağıdaki formu doldurup kurumunuzu kaydetmeniz gerekiyor. Daha sonra üstteki ekrana geri dönüyor ve bu sefer okul kısmında listelenen okullar içersinden kendi kurumunuzu seçiyorsunuz. Bütün veriler girdikten sonra aktif olan “Next” butonuna tıklıyoruz.

Quizizz sistemine giriş yapınca açılan sayfada sayfanın ortasında son hazırlanan sınavlar en popüler sınavların listelendiği bir manşet bölümü bulunmakta. Ayrıca sayfanın üst kısmındaki arama bölümünden arama yaparak yapmak istediğiniz sınavla ilgili daha önceden hazırlanmış sınav var mı diye araştırıp eğer varsa direk onu da kullanabilirsiniz. Üstteki menüde “My Quizizz” butonuna tıkladığımızda daha önceden hazırladığımız sınavlara ulaşabilir üzerinde ufak değişiklikler yapıp yeniden uygulayabilirsiniz. “My reports” butonuna tıkladığımızda Quizizz sisteminde ilk üye olduğunuzdan beri yaptığınız sınavlar, her sınava kaç kişi katıldı, kimler en yüksek puanı aldı gibisinden detaylara ulaşabilirsiniz. Hatta çıkan sonuçları dışarı aktar yöntemiyle Excel verisi olarak bilgisayarınıza indirip saklayabilirsiniz. “My Memes” butonuna tıkladığımızda her soru sonunda yayınlanan; sistemin içinde kayıtlı resimlerden seçerek olumlu veya olumsuz eğlenceli capsler oluşturabilirsiniz. Olumsuz capslerinizde sorunuzun cevabını kısaca açıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın