Sınıfta Uygulanabilecek Sabah Aktiviteleri

1.Sabah Sporları

Açık havada yapılsa daha güzel olur tabi ama sınıfta da uygulanabilir. Öğretmen egzersiz hareketlerini gösterip öğrencilerden yapmasını isteyebilir. Ya da nöbetçi sistemi kurularak öğrencilerin süreci yönetmesini sağlayabilir. Bu süreçte egzersiz videolarından da yararlanılabilir. Mesela;

2. Dans!

Müzik ve dans vazgeçilmez bir enerji kaynağı. Sınıfta bu iki büyülü gücü kullanabilir, güne eğlenceli bir şekilde başlayabilir öğretmenler. ‘Zumba’ videoları bu iş için ideal bence. Örnek olması açısından bir link bırakıyorum buraya.

3. Hafıza oyunları

“Gece-Gündüz” ya da “Deve-Cüce” oyunlarını hatırlarsınız. İki ayrı seçeneği adım adım artırarak çocukların ezberlemesini ve yönergelere göre uygulamalarını istemekten ibaret oyun. Örneğin renklere göre kurgulayalım oyunu: Sarı -sağ el-, yeşil -sol el-, kırmızı -el şıklatma-, mavi -alkış- gibi kuralları tek tek vererek zorluk derecesi artırılabilir.

4. Eşleştirme Kartları

Eğer sınıf kalabalıksa eşleştirme kartlarını karıştırarak sınıfa dağıtıp, daha sonra kendi kartlarının eşlerini bulmaları istenebilir. Nispeten daha az kişi varsa sınıfta; öğretmen kartları eşlerini vermeyecek şekilde öğrencilere dağıtıp, eşlerini de sınıfta farklı bölgelere saklayabilir. Belki biraz ses oluşur sınıfta ama onu da çözmek zor olmaz sanırım 🙂

5. Arkadaşlık!

Öğrencilerin isimlerini birer post-it’e yazarak tahtaya asıp daha sonra birbirleri hakkında yorum yazmaları istenir. “Neden iyi bir arkadaş?” sorusunu başlık olarak yazıp, “Çünkü” ile başlamaları söylenebilir.

6. Müteşekkirim!

Yine bir post-it etkinliği. Boş post-it’leri öğrencilere vererek memnun oldukları, müteşekkir oldukları her şeyi yazabilecekleri söylenir ve yazdıklarını sınıfın bir köşesine biriktirebilirler. Bu etkinliğinin kartondan zincirlerle yapılanını da görmüştüm. “Teşekkür zinciri” adı altında zincir parçalarına yazılarak birbirine geçirilip uzun zincirler oluşturulabilir.

7. Eğlenceli Sorular

Sınıfta grup çalışmaları, ikili çalışmalar ya da hayal ettiğiniz farklı şekilde kullanabileceğiniz eğlenceli sorular için örnekler yazıyorum. Tabi ki daha eğlenceli sorular vardır. Yorum olarak yazarsanız çok memnun olurum.

En sevdiğin yeşil şey…..

Duymaktan mutlu olduğum ses…..

Soğuk ve karanlık bir gecede ben …

Yatmadan önce ben mutlaka …… yaparım.

Giymeyi en çok sevdiğim kıyafetim …..

Uçabilseydim eğer ….

Daha güçlü olmak için …….. ihtiyacım var.

Yağmur yağdığında …….. hissederim.

8. Tahtada Scrabble

Öğrencilerle oynayabileceğiniz eğlenceli bir uygulama. Yaş ve seviyeye göre çeşitli zenginleştirmeler yapılabilir. Kullanılacak harfleri ya da harf sayısını belirlemek gibi.


Umarım bu aktivite örnekleri işinize yarar ve daha mutlu ve enerjik sabahlar olur sınıflarda. Eğer diyorsanız ki benim de çok güzel sabah aktivitelerim var, bizimle paylaşırsanız inanılmaz mutlu oluruz.

 

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan da ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp