Storybird Nedir?

Okumayı, yazmayı, üretmeyi seviyor ve öğrencilerinizi bu yönde teşvik ediyor musunuz? Öyleyse Storybird tam size göre.
Storybird, ücretsiz bir kitap oluşturma sitesidir. Ara yüzü İngilizce olmasına rağmen kullanımı oldukça kolaydır ve özellikle Türkçe, İngilizce, Almanca gibi dil öğretmenleri için kullanışlı bir eğitim aracıdır. Öğrenciler oluşturulmuş kitapları okuyabilir; kendi kitaplarını, öykülerini ve şiirlerini yazabilirler.

Nasıl Kullanılır?

Storybird sitesinde yayımlanmış herhangi bir kitabı okumak için, siteye ilk girildiğinde üst kısımda çıkan “READ” kategorisine basmak ve çıkan kitaplardan birini seçmek yeterlidir. Sınıfta projeksiyon veya akıllı tahta varsa kolaylıkla siteden bir kitap bulup sınıfça okumalar yapılabilir. Ancak kitap oluşturmak için hesap açılması gerekmektedir. Güzel yanlarından biri de öğretmenin hesap açıp, sınıf oluşturarak, sınıf koduyla öğrencilerini davet edebilmesidir. Hatta istenirse işe veliler bile dahil edilebilir.

Sınıf ve Öğrenci Nasıl Eklenir?

Hesaba giriş yapıldığında üst kısımda “CLASSES” bölümü görülüyor.

 

Sınıf eklemek için resimde de görüleceği üzere “Add a Class” deyip, açılan ekranda sınıf ismimizi girip, seviyesini seçip, “next” e basıyoruz.

 

 

Sonraki alanda sınıfın bitiş tarihini seçiyoruz ve “create class” a basıp sınıfı oluşturuyoruz.

 

 

Sınıfı oluşturduktan sonra “Students” sekmesinden öğrencilerimizin ismini ve kullanıcı isimlerini girip (velilerin mailleri de girilebilir), mavi “Add account” kutucuğuna basıyoruz, sınıf şifremiz ekranda görünüyor. O şifreyle öğrenciler de öğretmenin belirlediği kullanıcı isimleri ve şifrelerle siteye giriş yapınca, direkt öğretmenin sınıfında görünüyorlar. “Class settings” bölümünden sınıf ayarlarını istediğimiz zaman değiştirebiliyoruz.
“Library” sekmesinde daha önceden inceleyip sınıfına kaydettiğimiz kitapları bulabiliyoruz. “Assigment” sekmesi ise en ilgi çekici noktalardan biri. Öğretmen öğrencilerine ödev verebiliyor ve öğrencileri sitede başlatılmış ve herkese açık olan “Challenge” lara (yarışma gibi) katabiliyor.

Üretmek ve Yazmak

Hesaba girildiyse geriye kitap, öykü veya şiir yazmak kalıyor.

Ana sayfadaki “WRITE” kategorisinde herhangi bir resmin yanındaki şimşek işaretine tıklayınca karşımıza 3 seçenek çıkıyor. Birincisi, bölüm bölüm uzun formatta bir kitap (Longform Book); ikincisi çoklu sayfalı, resimli bir kitap (Picture Book); sonuncusu ise tek bir resmin üzerine şiir yazmak. Zaten belirli şablonlar üzerinde ilerlendiği için sonrası basit ve anlaşılır.
Storybird’in belki de kötü yanlarından biri biraz kısıtlayıcı olması, mesela dışarıdan resim yüklenemiyor, yazı tipi ve büyüklüğü değiştirilemiyor. Bunu biraz da siteyi eğitim amaçlı güvenli tutmak için yapıyorlar anladığım kadarıyla. Ancak var olan resimlerde ve temalarda değişiklikler yapabiliyoruz.

Kazanımları Nelerdir?

• Öğrencilere bireysel ve grup ödevleri verilebilir.
• Öğrenci eserini yayımladıktan sonra, gelen yorumlar yazarlık serüveni adına onu teşvik edebilir.
• Yazarlara abone olunup, yazılar takip edilebilir.
• Öğrenci yazdığı eserlerle ve okuduklarıyla kendi kütüphanesini oluşturabilir, bunu sosyal ortamlarda paylaşabilir.
• Özellikle yazma ve okuma ödevleri vermek için en güvenli online araçlarından biridir.
• Birçok özelliği ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.
• Her yaştan ve seviyeden öğrenciye uygundur.

Önerilerinizi, sorularınızı ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz. Storybird ile hazırladığım etkinlik için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın