Tarsia Nedir?

Hepimize 20 soruluk test dağıtılsa ve belli bir sürede çözmemiz istense pek de hoşumuza gitmez. Fakat elimize 20 tane üçgen verilse ve üzerlerindeki soruları cevaplarıyla eşleştirerek yapbozu tamamlayabileceğimiz söylense, bir an önce başlamak isteriz. İşte Tarsia tam da bu!

Bilgisayarınıza ücretsiz indirebileceğiniz ve istediğiniz ders için kolaylıkla yapboz hazırlayabileceğiniz bir program Tarsia.

Tarsia Nasıl Kullanılır?

Programı açtığınızda karşınıza çıkan ekrandan yapbozunuzun şeklini ve kaç soru sormak istediğinizi seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra soruları ve cevapları gireceğiniz bir pencere açılacak.


Üst kısma soruyu, alt kısma cevabı yazdıktan sonra sağ taraftaki sayıları takip ederek bir sonraki soruya geçiş yapabilirsiniz. Burada matematiksel ifadeleri kolaylıkla kullanabilir, istediğiniz görseli ekleyebilirsiniz. Sorularınızı yazarken “style” tuşuyla yazı tipini ve rengini de değiştirebilirsiniz.

Bütün soruları ve cevapları girdikten sonra alttaki “Solution” sekmesine tıklayarak yapbozunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Yapbozunuzun şeklini değiştirmek isterseniz üst kısımda bulunan “File/Properties/Change document tipe” adımlarını izlemelisiniz.

Yapbozunuzun son halini “Solution” sekmesinde görüntüleyip yazdırabilirsiniz.Eğer hemen yazdırmayacaksanız, bilgisayarınıza .xjsw uzantılı olarak kaydedilecektir. Bu uzantıdaki belgeleri yalnızca Tarsia programı olan bilgisayarlarda açabilirsiniz. Farklı bilgisayardan çıktı almak isterseniz veya yapbozunuzu bir arkadaşınızla paylaşmak isterseniz CutePDF’i kullanarak kaydetmenizi öneririm. “Yazdır” tuşuna bastıktan sonra yazıcı adı olarak CutePDF’i seçip kaydedebilirsiniz.

Hangi Derslerde Kullanabilirim?

Aslında Matematik programı olarak tasarlanan Tarsia, başta İngilizce olmak üzere Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri gibi birçok derste kullanılabilir. Kavram öğretiminde tanımları kavramlarla eşleştirebilirsiniz. Üniversite düzeyine kadar bütün matematiksel sembolleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yabancı dillerde veya okuma yazma öğretiminde görselleri isimlerle eşleştireceğiniz yapbozlar hazırlayabilirsiniz.
Peki neden Tarsia? Çünkü;

  • ücretsiz indirilebilen bir uygulama,
  • hazırlaması çok kolay,
  • uygulaması çok zevkli,
  • öğrencilerin derse katılımını arttırır,
  • işbirlikçi öğrenimi sağlar,
  • değerlendirme süresini kısaltır.

Not: Bu uygulamayı kullanabileceğiniz eğlenceli bir etkinlik için Tarsia- 1.GRUP (E, L, A, K, İ, N) ve 2.GRUP (O, M, U, T, Ü, Y) SESLER

 

4 Yorum

  1. Merhabalar Canan hocam, ben de sizin açıklamalarınızı takip ederek indirdim ve dersimde kullandım. İngilizce phrasal verbleri birleştirmede, İngilizce kelimelerin eş anlamlılarını bulmada vs işimize yaradı. Eğlenceli bir etkinlik oldu. Paylaşım için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın